čak deset medalja!

Olimpijske igre 2016: Pregled najvažnijih nastupa hrvatskih sportaša u Riju

Od 5. kolovoza u Rio de Janeiru traju i ove nedjelje 21. kolovoza završavaju Olimpijske igre.

Iako su u Rio de Janeiro stigli u manjem broju nego prije četiri godine u Londonu (88 naspram 106), hrvatski sportaši uspjeli su nadmašiti učinak iz britanske prijestolnice osvojivši nevjerojatnih DESET medalja.

Olimpijske igre u Riju 31. su ljetna smotra olimpizma koja će završiti u noći s nedjelje na ponedjeljak po našem vremenu.

Hrvatsku žetvu medalja na ovim Igrama otvorio je Josip Glasnović zlatom u disciplini trap, istoj onoj u kojoj je zlato u Londonu osvojio Giovanni Cernogoraz.

Njemu su se pridružila fenomenalna braća Martin i Valent Sinković koji su na ovim Igrama potvrdili da su neprikosnoveni u dvojcu na pariće.

Milimetri su dijelili Hrvatsku od još jednog veslačkog zlata. Nakon herojskog finiša utrke samaca Damir Martin imao je sićušnih pet tisućinki lošije vrijeme u odnosu na Novozelanđanina Mahea Drysdalea.

Drugi tjedan Igara donio je dva dana koja ćemo posebno pamtiti, a između njih se smjestio jedan pun gorčine i razočaranja.

Tzv. super utorak donio je bravurozni hitac i obranu zlata Sandre Perković te prvu medalju hrvatskog jedrenja - srebro koje je osvojio Tonči Stipanović u klasi Laser. Ne zaboravimo ni kako su u utorak jedriličari Šime Fantela i Igor Marenić te boksač Filip Hrgović osigurali medalju, a vaterpolisti plasman u polufinale.

Nažalost, srijeda je donijela poraz hrvatskih košarkaša od Srbije te rukometaša od Poljske. Jedni i i drugi poraženi su u četvrtfinalu turnira te su se automatski oprostili od natjecanja. Njihovi porazi ipak nemaju istu težinu jer košarkaše prije dva mjeseca nitko nije ni vidio na Olimpijskim igrama dok su rukometaši tamo otišli kao jedni od posve legitimnih kandidata za medalju.

Uspjesi su se nastavili nizati u zlatni četvrtak kada su olimpijski pobjednici postali prvo Šime Fantela i Igor Marenić, a potom i najveća hrvatska senzacija u Riju - Sara Kolak.

U petak nas je prvom medaljom (broncom) za hrvatski boks obradovao Filip Hrgović.

A onda su posljednjeg dana nastupa hrvatskih sportaša vaterpolisti prvo izgubili finale protiv Srbije i osvojili srebrnu medalju, da bi Blanka Vlašić brončanom medaljom zaključila Igre u Riju na najljepši mogući način.

Raspored najvažnijih nastupa i finala hrvatskih sportaša na OI 2016 (po hrvatskom vremenu):