šteta...

Vratili se iz mrtvih, a onda Argentini poklonili pobjedu: Petrović isključen!

Izabranici Ace Petrovića nisu uspjeli upisati drugu pobjedu na olimpijskom turniru u Rio de Janeiru...

Hrvatski košarkaši priredili su prvoklasnu senzaciju kada su na otvaranju Olimpijskih igara u Rio de Janeiru pobijedili aktualne prvake Europe i viceprvake ovog natjecanja Španjolce, međutim nisu uspjeli ponoviti tu igru i protiv ponajbolje momčadi Južne Amerike - Argentine.

Nakon pobjede protiv Španjolske u prvom kolu, hrvatski košarkaši nisu uspjeli nadvisiti još jednog velikog suparnika u Riju iako su dobro krenuli i imali prednost od 11-5 na startu. No, Argentina je ponajprije zahvaljujući sjajnom Luisu Scoli, koji je u prvoj četvrtini postigao 13 koševa, vrlo brzo stigla u rezultatsku ravnotežu, a kada je Nicolas Latrovittola povezao dvije trice sredinom druge četvrtine Argentina je povela sa 39-31. Serijom 7-0 Hrvatska se ponovno primakla na jedan razlike, ali loše odigrana posljednja minuta prvog poluvremena omogućila je Argentincima da na odmor odu sa šest razlike. Prvo je Hezonja promašio tricu, na to je Scola odgovorio pogodivši tricu, a nakon loše akcije Šarića i Hezonje Delfino je pogodio sa sirenom za 40-46.

Na lošu posljednju minutu prvog poluvremena nadovezala se i loša prva minuta drugog dijela u kojoj su Argentinci serijom 6-0 pobjegli na 12 razlike (40-52). To je unijelo nervozu u naše redove, tehničke pogreške dobili su Simon i Bilan, iskusni argentinski igrači Nocioni i Scola pogodili su po još jednu tricu i Argentina je pobjegla na velikih 20 razlike (46-66), a uoči posljednjih 10 minuta bilo je 19 razlike za Argentinu (54-73).

Hrvatska je početkom posljednje četvrtine zaigrala presing i to je donijelo rezultat, serijom 13-2 primakla se na 67-75, da bi u nastavku prvenstveno zahvaljujući tricama Hezonje stigla i na samo četiri poena minusa (81-85) na ulasku u posljednju minutu. Kod tog rezultata imala je i napad, ali je Simon promašio tricu 30 sekundi prije kraja, da bi potom izbornik Petrović i Luka Babić dobili tehničke pogreške nakon kojih su Argentinci s linije slobodnih bacanja potvrdili pobjedu.

Dario Šarić ubacio je 19 koševa uz 10 skokova i 7 asistencija za Hrvatsku, Bojan Bogdanović je dodao 18, a Mario Hezonja 16, dok je najbolji kod Argentine bio Luis Scola sa 23 poena.

U ranije odigranim susretima u ovoj skupini domaćin Brazil je svladao europskog prvaka Španjolsku sa 66-65 (34-31), dok je Litva bila bolja od Nigerije sa 89-80 (36-41). Argentina i Litva sada imaju po dvije pobjede, Hrvatska i Brazil su na omjeru 1-1, a Španjolska i Nigerija na 0-2.

Hrvatska će u 3. kolu u četvrtak od 19.15 sati po hrvatskom vremenu igrati protiv Brazila.

HRVATSKA - ARGENTINA 82-90 (22-22, 18-24, 14-27, 28-17)

HRVATSKA: Babić 8, Krušlin, Stipčević, Simon 8, Hezonja 16, Šarić 19, Ukić 2, Planinić 7, Bilan 4, Šakić, Arapović, Bogdanović 18

ARGENTINA: Scola 23, Ginobili 13, Campazzo 10, Laprovittola 13, Brussino, Delfino 7, Delia 2, Nocioni 11, Deck 4, Mainoldi, Garino 5, Acuna 2

SUCI: Christodoulou (Grčka), Anderson (SAD), Reyes (Meksiko)

ŠUT UKUPNO: Hrvatska 30-70 (43 posto), Argentina 31-70 (44 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 21-39 (54 posto), Argentina 19-38 (50 posto). ŠUT ZA TRI: Hrvatska 9-31 (23 posto), Argentina 12-32 (38 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 13-21 (62 posto), Argentina 16-24 (67 posto). SKOK: Hrvatska 43 (31+12), Argentina 39 (28+11). ASISTENCIJE: Hrvatska 24, Argentina 17. IZGUBLJENE LOPTE: Hrvatska 14, Argentina 14. OSVOJENE LOPTE: Hrvatska 5, Argentina 5. BLOKADE: Hrvatska 3, Argentina 4. PREKRŠAJI: Hrvatska 24, Argentina 21.