Hrvatska reprezentacija
IZBORNIK OTVORENO O SVEMU

Dalić ostaje: ''Ovo je moj neuspjeh, sudac nije kriv, ali on tamo nije poslan slučajno''

Izbornik Zlatko Dalić održao je vjerojatno posljednju konferenciju za medije na Euru.

Zlatko Dalić (Foto: Ante Čizmić/Cropix)

Hrvatska nogometna reprezentacija uskoro će napustiti Njemačku, no barem danas i možda u srijedu mora ostati u kampu kako bi pričekala rasplet ostalih skupina te saznala kako konačno ispada s Europskog prvenstva.

Teoretske šanse za prolazak s dva boda još postoje, ali su svedene na svega 2 posto. Ostanak u Njemačkoj čini se kao prava kazna za Vatrene nakon šoka koji su proživjeli protiv Italije i novog gola u posljednjoj minuti sudačke nadoknade.

Neutješan je sinoć bio izbornik Zlatko Dalić, koji je osuo paljbu na UEFA-u i nizozemskog suca Dannyja Makkelieja, koji je produžio utakmicu čak osam minuta te na neki način poklonio Talijanima šansu da zabiju pogodak za 1:1.

Izbornik Dalić osvrnuo se dan nakon utakmice pred novinarima na sva goruća pitanja.

Kakva je bila noć?

''Sigurno teška noć za sve nas, ne znam što bih više rekao. Zbog ovih jutara nakon neuspjeha ostavit ću se nogometa i treniranja. Teška noć. Ništa me neće zaustaviti, pokolebati, i dalje vjerujem u reprezentaciju. Čestitam im na trudu, energiji, ostavili su srce na terenu. Nažalost, ne mogu im čestitam na uspjehu.''

Zahvalio navijačkim skupinama

Izbornik je posebno zahvalio navijačkim skupinama koje su stajale jedne pokraj drugih na tribini.

''Zahvaljujem navijačima, osobito onima koji su bili na stadionima. Bili su naša velika snaga. Ne znam jesmo li ikad imali ovakvu podršku. Doveli smo sto tisuća Hrvata. Postali smo simbol nacije. Hvala dečkima iz navijačkih skupina, bili su zajedno, navijali. To je pravi put, zajedništvo i jedinstvo. Navijaj za klub, ali reprezentacija je iznad svega. Hvala svim navijačima iz Hrvatske. Molim ih da ostanu zajedno i dalje, da je prate, vole i kad gube i dobiva.''

Dalić se malo i obračunao s nekim novinarima na press-konferenciji.

''Neki su, nažalost, imali figu u džepu. Možete me ne cijeniti, ne poštovati, ali Hrvatska je najvažnija. Stvaranje aferica, to je vama na dušu. Vi znate kako i što radite.''

Zlatko Dalić Zlatko Dalić (Foto: Ante Čizmić/Cropix)

Dalić o ostanku na klupi Hrvatske i sucu

Ostaje li na klupi reprezentacije?

''Ništa me neće pokolebati u mom životu, nikakve pobjede, porazi. U potpunosti preuzimam odgovornost za ovo, ja sam izbornik koji sa svojim suradnicima određuje taktiku, igrače. Odgovoran sam, zato kažem da me ništa neće pokolebati. Neću tražiti alibi, odgovornost je moja. Nakon toliko uspjeha došao je neuspjeh. Znat ću se boriti i s neuspjehom. Bit ću čvrst i ustrajan u svom putu. Neću tražiti alibi, ali neću ni preskočiti suca'', rekao je Dalić i nastavio o vrućoj temi.

''Nije on kriv, primimo gol u 96. od Albanije, u 98. minuti od Italije. Umjesto šest bodova imamo dva. On nije slučajno poslan na utakmicu, a kulminacija je bila tih osam minuta. Ne podržava nas UEFA ni FIFA, ali to nije razlog. Ne mogu se oteti dojmu da je to tako, maksimalno tri minute nadoknade, plus minuta za VAR. Nije on kriv što se mi ne bacimo na tu loptu, u 95. minuti imamo kontru, sve je bilo u našim rukama.''

Ima li energije da dalje vodi reprezentaciju?

''Nisam emotivan, govorim ono što mi je na srcu. Smeta mi, razočaran sam jesam, tužan sam zbog svih ljudi. Neću, nemam potrebe biti tužan, mogu biti ponosan na sve. Poraz nije smak svijeta, što sad, ali emocije postoje. Što prije prebrodimo tugu, žalost, moramo izići iz ovoga jači i čvršći. Treba biti realan, niti imaš brzih igrača, ali mi sve dobivamo. Dođe kraj tome, to treba prihvatiti. Razočaran sam zbog cijelog pokreta koji se stvorio u Hrvatskoj, stvorilo se zajedništvo, ali mi smo ih razočarali. Uvijek sam imao energije, nitko mi ništa nije dao, poklonio. Sve sam prošao, gazili su me, gaze me, ali ja se ne dam. Sve sam napravio sam, mogu biti samo ponosan na ono što sam napravio, sa stožerom i igračima. Ponosan sam do neba na reprezentaciju. Naravno da sam tužan, ali energija je tu.''

Zahvalio Domagoju Vidi

Osvrnuo se na igru Hrvatske od početka turnira.

''Igraš prvu utakmicu protiv Španjolske, najbolje ekipe na turniru. Uzmeš im posjed, ali mi smo primali golove prelagano. Cijela moja vizija bila je ne primiti gol u prvom poluvremenu protiv Italije. Mi smo ušli u utakmicu sa Španjolskom i Albanijom, primili gol i onda se mučili. Primamo golove koje nikad nismo primali na ovakav način. Dogovor je da ne srljamo, da čuvamo loptu, a mi idemo s dugom loptom protiv Španjolske. Lopta im prođe kroz srce naše obrane. Dečki ne zaslužuju kritike, samo pohvale. Svi oni koji misle drukčije, nisu bili u pravu.''

Što je s igračima poput Pjace i Marca Pašalića, koji nisu dobili ni minute?

''26 igrača je tu, ne mogu igrati svi. Ne mogu svi dobiti prigodu, ja ću tim dečkima zahvaliti koji nisu dobili minute. Njihovo vrijeme tek dolazi, bili su tu, bili su korektni. Hvala igračima na disciplini, redu, moja najveća zahvala i isprika ide Domagoju Vidi, koji nije igrao minute. On je zavrijedio moju ispriku, on ne pokazuje nezadovoljstvo. Zna da mu je krivo, ali ne buni se. On je zavrijedio moju ispriku, pohvalu.''

Zlatko Dalić i Luka Modrić Zlatko Dalić i Luka Modrić (Foto: Afp)

Što ako se dogodi čudo i prođemo?

''Ja sam prvi koji ne gubi vjeru, ali promašili smo dva penala, primili dva gola u sudačkoj nadoknadi. Ako mi nikoga nismo pobijedili, onda nismo zavrijedili osminu finala. Čekat ćemo, nadat ćemo se, ali sve je bilo u našim rukama. Najlošije je bilo prvo poluvrijeme protiv Albanije, iznenadio me loš ulazak. Španjolska je pokazala najviše, ne znam jesam li trebao nešto drukčije. Nakon Portugala je bilo glupo da bilo što mijenjam, onda bih napravio grešku jer idem pokušavati nešto drugo, a praksa je pokazala fantastične stvari. Možda sam u Portugalu trebao nešto drukčije napraviti.''

Hrvatska od jeseni s Modrićem ili bez njega?

''Šest utakmica koje slijede od rujna moraju biti priprema, podloga za kvalifikacije. Mora se složiti reprezentacija koja će dalje nastaviti u Ligi nacija ili početi kvalifikacije. Što je cilj, što je plan, a cilj mora biti plasman na SP 2026. Moramo vidjeti tko dalje igra, tko ne igra. Reprezentacija zahtijeva remont, brzinu i okomitost, moderniji nogomet. Treba gledati u tom smjeru, Liga nacija mora biti priprema za kvalifikacije. ''

Oprašta li se Luka Modrić?

''Svatko od nas odlučuje sam za sebe, mi već dvije godine spremamo Luku i stalno kad će otići. Treba pustiti njemu da on to sam odluči. Imamo jako dobar odnos, ali mi ćemo to prepustiti Luki. On sam za sebe, a ja sam za sebe. Naš je put zajednički, a dalje ćemo vidjeti što i kako.''

''Nisam razgovarao o tome s Lukom, nije bilo ni vrijeme, ni mjesto. Ljudi iz dalekih krajeva prate Hrvatsku, to je već postao brend. Sad treba jak i čvrst, kad nismo uspjeli, rezultat ostvarili, moramo ostati čvrsto na zemlji. Ne smijemo pasti ni u kakve tragedije, to je život, a Luka će sam odlučiti kako dalje. Što god odlučio, mi se moramo pokloniti njemu. Njemu i senatorima, za koje sam ja jako vezan. Oni su zavrijedili veliko poštovanje. Možemo mi govoriti što hoćemo, ali još ćemo dugo o njima pričati.''

Dalić je još jednom objasnio što se događalo na kraju te nesretne utakmice.

''Mi smo se dogovorili s napadačem, Budimirom, da idemo jako visoko, ofenzivnije s većim rizikom. Prvo poluvrijeme imati nulu, da ne primimo pogodak, ali ne možeš ti Italiju zaustaviti. Uspjeli smo, a u drugo poluvrijeme krenuli smo ofenzivnije. Luka je promijenio stranu, Donnarumma ga obrani. Opet promašujemo penal, ali za minutu Luka zabije gol. Sve ti se slaže, njemu se vraća samopouzdanje i normalno da Talijani krenu u napad. Mi nismo htjeli povući se, grčevito se braniti, ali bili smo prisiljeni.

Potrošili smo se, napravili smo promjene, vadili smo Sučića i Kovačića, uveli smo Perišića da zatvori lijevu stranu tih pola sata. Ivanušeca da pokrije taj trkački dio. To smo držali, Talijani su imali inicijativu, nisu imali izgledniju priliku za gol. Imali smo nekoliko posjeda, idemo u tu kontru gdje smo morali puno bolje reagirati, a onda dvije odluke suca. U takvoj situaciji moramo drukčije reagirati, no mi se nismo uspjeli vratiti. U tim trenucima pitam koliko još, i da nama ispadaju jedan, drugi stoper i bek, a čovjek pogodi rašlje. Morali smo puno toga prije zaustaviti, a to je neko iskustvo. Oni slave gol, a on svira kraj. Pusti nas da bar puknemo loptu, od euforije svi smo pali u šok. To je nogomet, nekad nam da, nekad uzme.''

Modrić i Dalić Neutralni stranci mahom na našoj strani: "Osam minuta produžetka? Sudac je opljačkao Hrvatsku pa im ukrao minutu poslije gola" divider

Danny Makkelie Nizozemski sudac poznat je po skandalima, svijet ga zna po pogurancu Srbije i Engleske divider

Hrvatski navijači nakon utakmice Čak 35 tisuća glasova u našoj anketi, većina se ne može pomiriti s jednom stvari divider

Hrvatski nogometaši nakon utakmice VIDEO Ovako je srpski komentator proživio gol Hrvatske pa Italije: Razlika je itekako primjetna divider