Izborom Lionela Messija za najboljeg nogometaša u 2023. kredibilitet FIFA-e i njezine nagrade The Best ponovno je narušen.
Nakon brojnih korupcijskih afera koje su se događale proteklih godina, odnosno koje su izašle na vidjelo jer oduvijek je bilo sumnji i optužbi, FIFA je opet zapljusnuta negativnim publicitetom.
Kako god okrenuli, izbor Messija za najboljeg u protekloj godini ipak je, u najmanju ruku, iznenađenje. Sukus je to razmišljanja mnogih komentatora i medija diljem svijeta. Reakcije su žestoke.
Norveška skandalizirana
U domovini najvećeg kandidata uoči izbora, Erlinga Haalanda, mediji vrište o skandalu i farsi. Madridski As u klasičnom španjolskom stilu koristi termine skandal, pljačka, namještaljka...
As prenosi izjave norveških medija i u naslovu grmi: "Norveška skandalizirana The Best Leu Messiju: To je krađa…"
"Vrlo čudna odluka: to je trebao biti Erling Haaland", citira norveški Dagbladeta novinara britanskog The Timesa Martyna Zieglera.
"Rekao bih da je to skandal", poručio je uživo Carl-Erik Torp iz norveškog NRK-a.
Bijesne reakcije navijača u Manchesteru
"Alfie Haaland je snimljen kako podiže obrve u hodniku kada je Messi imenovan", ističe Dagbladet.
"Potpuno pogrešno", izvještava nogometni stručnjak norveškog VG-a Lars Tjærnas.
Slično rezonira i Manchester Evening News koji ukorak prati Manchester City.
"Navijači Manchester Cityja bijesni su zbog čudne odluke u vezi s Erlingom Haalandom na dodjeli nagrada FIFA The Best. Napadač Manchester Cityja bio je favorit za osvajanje nagrade za najboljeg FIFA-inog igrača godine, ali je izgubio od Lionela Messija. Njih dvojica bili su izjednačeni po bodovima nakon što su glasovali izbornici, novinari i navijači, svaki je imao po 48, pa su presudili glasovi kapetana u korist Argentinca", piše mančesterski dnevnik.
Narušen kredibilitet FIFA-e
Marca, primjerice, ističe da je FIFA propustila preciznije objasniti glasačima (kapetanima nacionalnih selekcija, izbornicima, novinarima i navijačima) koje točno razdoblje ulazi u konkurenciju, odnosno nije naglašeno da se Svjetsko prvenstvo u Katru ne uzima u obzir.
Ono što je još poraznije za FIFA-u jest to da se u Londonu na ceremoniji nije pojavio niti jedan od tri glavna kandidata. Nije došao ni Messi, ni Erling Haaland, a ni Kylian Mbappe.
Njemački Bild konstatira da su se događale čudne scene nakon što je Messi proglašen najboljim.
"Moderator priredbe Thierry Henry također je djelovao iznenađeno. Francuz je u nevjerici gledao po pozornici, vjerojatno čekajući superzvijezdu ili barem videoporuku – uzalud!" primjećuje najtiražnija njemačka tiskovina dodajući da se Henry uporno šalio na račun Tottenhama, Arsenalova arhirivala, ali malo tko se smijao njegovim dosjetkama.
Iznenađenje i bizarne šale Thierryja Henrya
"Sve u svemu, prilično bizarno", ističe njemački tabloid i u naslovu drugog članka pita se:
"Zašto Messi?"
Bild nastavlja:
"Lionel Messi (36) počašćen je kao FIFA-in svjetski igrač godine u Londonu – po osmi put. Za sobom opet ostavlja Erlinga Haalanda (23). Upada u oči da su obje zvijezde odsutnosti s pozornice Hammersmith Apolla", podcrtava i nastavlja:
"Prije 76 dana Messi je iznenađujuće osvojio svoju osmu Zlatnu loptu ispred Haalanda. Već tada se Lothar Matthäus (62) požalio:
Matthäus: "Izbori su farsa"
'Izbori su farsa, iako sam Messijev navijač', prokomentirao je proslavljeni njemački nogometaš.
Argentinac je imao dobro Svjetsko prvenstvo, ali u PSG-u je ostao suh i otišao je u Inter Miami. Haaland je osvojio trostruki naslov s Manchester Cityjem i zabio 50 golova, ali to nije bilo dovoljno za prvo mjesto u FIFA-i", zaključuje Bild.