Odlazi u legendu

Oproštaj Fergusona od Old Trafforda: Stanite iza novog menadžera!

Jedan od najvećih nogometnih trenera svih vremena Sir Alex Ferguson u nedjelju je posljednji put vodio Manchester United na Old Traffordu. Njegova momčad mu je za oproštaj poklonila pobjedu protiv Swanseaja (2-1)…

Veličanstvena je atmosfera vladala na Old Traffordu koji je u nedjelju proslavio 20. naslov engleskog prvaka, a ujedno se oprostio od stručnjaka koji je klubu donio 38 trofeja u 27 godina rada.

Uoči utakmice su igrači obje momčadi napravili špalir kroz koji je Ferguson posljednji put kao trener, uz zvuke pjesme My Way, zakoračio na travnjak slavnog stadiona. Uz ovacije navijača škotski je stručnjak došao do svojeg mjesta, podijelio desetke autograma i po 1499. put poveo ''crvene vragove'' u utakmicu.

Fergusonov oproštaj pratio s tribine što bi moglo sugerirati njegov definitivni kraj u Unitedu. Rooney je prije 20-ak dana zatražio od Fergusona da ga pusti iz kluba, a čini se da mu ni dolazak Davida Moyesa, trenera koji ga je vodio u Evertonu, nije dobro sjeo.

U svakom slučaju, Rooneyja nije bilo u momčadi, a od prve je minute na travnjaku bio Javier Hernandez koji je u 39. minuti doveo ''vragove'' u vodstvo. Robin van Persie je centrirao s desne strane, lopta se odbila od Ashleyja Williamsa i pala točno pred popularnog Chicharita kojem nije bilo teško postići pogodak.

Swansea je, međutim, u drugom poluvremenu zaigrao znatno bolje i već u 49. minuti došao do izjednačenja. Nathan Dyer je nabacio s desne strane u šesnaesterac, a oporavljeni Španjolac Michu se ubacio iz drugog plana i skrenuo loptu u mrežu sunarodnjaka Davida de Gee.

United se ipak u samoj završnici pobrinuo da Ferguson oproštaj od Old Trafforda pamti po pobjedi. U 87. minuti je Van Persie nabacio iz kornera, a loptu je na drugoj vratnici dočekao Rio Ferdinand i iz poluvoleja je zakucao u mrežu Velšana. Bio mu je to prvi gol u Premierligi nakon 1947 dana.

Palabras de Sir Alex Ferguson by lennahcadri

Svakako za kraj moramo spomenuti i još jedan veliki trenutak nedjeljne utakmice. U 66. minuti je iz igre izašao legendarni Paul Scholes kojem je to također bila posljednja utakmica na Old Traffordu u dresu Uniteda.

Fergusonov oproštajni govor: Stanite iza novog menadžera!

Ferguson nije pripremio oproštajni govor pa je spontano započeo nakon utakmice.

„Počet ću govoriti pa što iz mene izađe. Želim se zahvaliti svima u Manchester Unitedu. Boravak ovdje moje je najljepše životno iskustvo, i kad se pobjeđivalo i osvajali trofeji, ali i kad se gubilo. Čestitam igračima na osvojenoj tituli prvaka. Trenirao sam mnoge velike igrače i zbog toga sam jako sretan. Odlazak s klupe ne znači i odlazak iz kluba. Bilo je i teških trenutaka, ali klub je stao iza mene, a zadatak sviju vas je da stanete iza novog menadžera“, kazao je Ferguson a stadionom se prolomio gromki pljesak.

Fergusonu je ostala još jedna utakmica na klupi Manchester United. U sljedećem kolu United gostuje kod West Bromwich Albiona. (Ivica Medo/TS)