Hrvatska reprezentacija
IZBORNIK O SVEMU

VIDEO Dalić uoči finala: ''Vidjet ćemo što će biti sa sastavom, kad je pravi, Petko je za Real''

Finale Lige nacija igra se u nedjelju uz izravni prijenos na Novoj TV i gol.hr-u

Izbornik Zlatko Dalić obraća se novinarima nakon velike pobjede Hrvatske protiv Nizozemske (4:2) za prolaz u finale Lige nacija.

Bila je to dramatična utakmica u kojoj su Vatreni slavili nakon produžetaka, a čovjek odluke bio je Bruno Petković, koji je zabio i izborio kazneni udarac za pobjedu.

Večeras će Vatreni doznati protivnika u finalu, a to će biti pobjednik dvoboja Španjolska - Italija. Sve utakmice završnice Lige nacija možete pratiti u izravnom prijenosu na Novoj TV i portalu gol.hr.

Dalić je spomenuo svoje nekadašnja razmišljanja o Ligi nacija.

''Potrošili smo se na utakmici u svakom smislu, puno je bila emocija. Sretni smo, presretni nakon ovakve utakmice, nakon ambijenta koji smo doživjeli. Prve dvije sezone Ligu nacija smatrao sam svojim lošijim natjecanjem, to mi je pričinjavalo probleme. Očito smo morali proći križni put, da bi došli do ovoga.''

''Jedna od najvećih pobjeda Vatrenih u povijesti''

Osam treninga bilo je sjajno, moj stručni stožer odradio je sjajno. Sve je bilo na visokom nivou. Navijači su nas nosili, navijali. Kada podvučemo crtu, ovo je jedna od najvećih utakmica u povijesti hrvatske nogometne reprezentacije.

Hrvatska je s Dalićem na čelu slavila u šest od sedam produžetaka koje je igrala na velikim natjecanjima

''Mentalno moraš biti jak, čvrst. Očito je to ova grupa igrača donijela sa sobom, primiš gol u 96. minuti, ti moraš tad izgubiti želju, volju, a mi kao kad da dobijemo snagu. Dečki vjeruju u sebe, opet ću se vratiti na trening u Rijeci. Kada vidiš to, znaš da ne može biti loše. Bili su samo posvećeni reprezentaciji, ne mogu ih dovoljno nahvaliti.''

Koga u finalu?

''S Talijanima nikad nismo igrali u mom mandatu, sa Španjolcima jesmo. Ne želim birati protivnika, Španjolci se žele nadmetati, Talijani će igrati čvršće. Mi imamo svoj cilj, želimo uzeti zlato.

Velik je ulog, ne možemo imati veći motiv. Nebitno tko će biti protivnik, obje su reprezentacije kvalitetne, bitno je kako ćemo se mi postaviti. Vidjet ćemo što ćemo sa sastavom, potrošili se jesmo, danas ćemo se pokušati oporaviti.

Rekao sam dečkima - sve je super, ali sada moramo ostati mirni, pametni. Ne jurcati, zlato je moja velika želja. Išlo je to malo krivim rasporedom, bronca, srebro pa zlato, ali opet smo dokazali da smo postali velesila u nogometu. Pored svih tih problema, imamo kvalitetu, karakter, to nas čini veselima, ponosnima.''

''Ovo je najbolja hrvatska reprezentacija''

Netko je komentirao kako je ovo najveća reprezentacija u povijesti hrvatskog sporta.

''Osvajali smo olimpijska zlata u drugim sportovima, ne podcjenjujem druge sportove, nogomet je najveći, najvažniji sport. Ovo što činimo posljednjih šest godina da držimo Hrvatsku na okupu, svi se čude, svi se dive.

Mislim da je ova reprezentacija najveća i najbolja u šest godina, možda je Hrvatska bila bolja u 2008. i 2016. Bilo je tu puno kvalitete, ali ova reprezentacija ima sve. Ovo je najveća hrvatska reprezentacija.

Stalno govorimo o Luki, dokad ćeš, kad ćeš, kao da ga tjerate. Pustite ga, neka on sam odluči. Luka je jedini, neponovljivi u cijelom svijetu. Njegovi vršnjaci imaju problema. Sve je kazao sam na terenu, igrom i ponašanjem. Kada je bilo teško, on izbori taj penal i vrati nas."

Je li nezadovoljan nečime nakon ovakve pobjede?

''Nakon 23 godine netko pobijedi Nizozemsku, ne možeš naći niti jednu zamjerku. Kako su igrali, kako su se odnosili. Mi napravimo sve da u posljednjih deset minuta ne primimo gol. Napravili smo maksimum, ali primimo gol u 96. minuti. To mi je možda jedina zamjerka.

Vidio je Plazibatovu poruku

Plazibatova ga je poruka oduševila. On se u Rotterdamu bori ove subote.

''Hvala mu na tome, pokazuje koliko je i njemu stalo do reprezentacije. Kako je on podržao nas, tako ćemo i mi njega. Vidjet ćemo, svakako će se netko pojaviti na njegovu meču. To je sport u kojem trebaš biti pravi fajter.''

Sudačke odluke živcirale su Dalića više nego ikad prije.

''Sudac je sudio vrlo loše. Gledam, mi vodimo 3:2, četvrti sudac njega pita koliko, on kaže ništa. On produži dvije minute. To je sve ciljano, Hrvatska mora ima respekt, poštovanje. Tu sam bio ponizan, zato sam rekao FIFA-i da neću glasati. Zbog toga sam reagirao kako sam reagirao.''

Minutu i 49 produžio je prvi produžetak. Ne možeš nas tako, žao mi je petog gola, ja bih ga pustio. To moraš priznati. Posljednja minuta, peti gol, pusti ga, neka ljudi uživaju.''

Petko za Real i Barcu

Petkovićeva najbolja utakmica?

''Mislim da je bio bolji protiv Mađarske u Splitu. Petković mora shvatiti da na treningu mora još više. Kad je u pravom ritmu, on je igrač za Barcelonu i Real.''

Dotaknuo se dočeka u slučaju zlata.

''Ne treba nam to. Pustite doček, neka mi ovo odradimo. Kada mi osvojimo zlato, onda će sve biti spontano, tako je najbolje. Hvala na podršci, imali smo dva lijepa dočeka. Hrvatska opet čini velike stvari.''