Šokovi: Kanada se izvukla na penale, drama Slovacima protiv Rusa!

Reprezentacija Kanade teškom je mukom, tek nakon izvođenja penala, pobijedila Švicarsku s 3-2 (1-0, 1-2, 0-0, 0-0, 1-0) u dvoboju 2. kola u A skupini na olimpijskom hokejaškom turniru u Vancouveru…

Utakmica u kojoj se očekivala pobjeda domaćina Igara u 60 minuta igre umalo se pretvorila u novi šok za kanadske hokejaše u sučeljavanju sa Švicarcima, koji su na Igrama u Torinu prije četiri godine priredili jednu od najvećih senzacija u povijesti hokeja pobjedom protiv Kanađana, tadašnjih branitelja naslova, 2-0 u natjecanju po skupinama.

Nakon što su u ovoj utakmici Kanađani poveli 2-0 golovima Danyja Heatleyja u 10. i Patricka Marleaua u 21. minuti, sve je za domaćine teklo u skladu s očekivanjima. No, Švicarci se nisu predali, te je prvo Ivo Ruthemann u 29. minuti smanjio na 2-1, a potom je Patrick von Gunten poentirao 10 sekundi prije kraja druge trećine za 2-2!

U trećoj trećini nije bilo golova, iako su Kanađani u tom dijelu utakmice uputili 18 udaraca, a Švicarci samo tri. Dodatnih pet minuta također nije ponudilo promjenu rezultata, pa se pristupilo izvođenju kaznenih udaraca.

U prve tri serije nije bilo gola, a u četvrtoj je najveći kanadski adut Sydney Crosby svladao fantastičnog švicarskog vratara Johana Hillera, a potom je Martin Brodeur, rekorder svih vremena među golmanima u NHL ligi po broju pobjeda i utakmica bez primljenog pogotka, zaustavio pokušaj Martina Plussa za veliko slavlje gledatelja u Vancouveru.

Nakon uvodne pobjede protiv Norveške 8-0, Kanađani su puno teže došli do nove pobjede, ovoga puta vrijedne dva boda, protiv Švicarske koja je, pak, izgubila i drugu utakmicu zaredom, ali baš kao i u porazu od Amerikanaca 3-1 u 1. kolu, nije razočarala. Naprotiv. U 3. kolu gledatelji će u ovoj skupini vidjeti spektakl, dvoboj između Kanade i SAD-a.

Reprezentacija Slovačke pobijedila je boljim izvođenjem kaznenih udaraca Rusiju 2-1 (0-0, 0-1, 1-0, 0-0, 1-0) u dvoboju 2. kola B skupine. Iako su Rusi na papiru ušli u ovu utakmicu kao veliki favoriti, utakmica je, zapravo, bila poprilično izjednačena, a drama kaznenih udaraca okončana je tek u sedmoj seriji, u kojoj je Pavol Demitra pogotkom donio Slovacima dva boda, a Ruse ostavio na samo jednom.

Aleksander Ovečkin, prva zvijezda ruske reprezentacije, zabio je gol u drugoj seriji kaznenih udaraca, ali je nakon toga dva puta bio neuspješan, kao i Jevgenij Malkin u sedmoj seriji.
Rusi su tijekom utakmice šutirali 37 put na gol, Slovaci samo četiri puta manje. Rusija je povela golom Alekseja Morozova u šestoj minuti druge trećine, a za Slovačku je izjednačio Marian Hossa sredinom posljednje dionice.

Za Slovačku je opet igrao Marian Gaborik, iako se najavljivalo da će zbog ozljede mišića propustiti uvodne dvije utakmice. Igrao je i u dvoboju protiv Češke, u kojem su Slovaci izgubili s 3-1. Rusi su, podsjetimo, na startu svladali Latviju 8-2. Slovaci će u 3. kolu igrati protiv Latvije, a derbi skupine odigrat će Rusija i Češka.