Nije dobro

Belgijci pred Hrvate razbili Nizozemsku, sjajan pogodak Ronalda!

Snagu su belgijski nogometaši, skorašnji suparnici Hrvatske u kvalifikacijama za SP, dokazali porazivši u Bruxellesu Nizozemce 4-2. Od ostalih hrvatskih suparnika iz A-skupine, slavili su Makedonci i Škoti, remizirali Srbi i izgubili Velšani...

U 125. susjedskom derbiju Belgija je na stadionu Kralja Boudewijna upisala ohrabrujuću pobjedu nad Nizozemcima. Prvo su poluvrijeme nogometaši Marca Wilmotsa dobili 1-0 pogotkom Christiana Bentekea u 20. minuti na asistenciju Kevina Mirallasa.

Nizozemci su preokrenuli unutar stotinjak sekundi preko Luciana Narsingha u 54. odnosno Klaas-Jana Huntelaara u 55. minuti, no domaći su nogometaši do pobjede došli zabivši tri gola u furioznih posljednjih 15-ak minuta: strijelci su bili Dries Mertens, Romelu Lukaku i Jan Vertonghen na asistenciju omalenog PSV-ova krilnog napadača Mertensa, najboljeg igrača na terenu od trenutka kada je, u 67. minuti, zamijenio Nacera Chadlija.

Belgijci su si tako dokazali da su u dobroj formi pred početak kvalifikacija, u koje startaju u petak, sedmog rujna, protiv Walesa, dok 11. rujna dočekuju Hrvatsku.

Kad je u pitanju Nizozemska, Louis van Gaal postao je drugi izbornik u povijesti koji je mandat započeo porazom. Isto se dogodilo Guusu Hiddinku 1995. godine protiv Francuske (1-0). Svoj je mandat Hiddink završio polufinalom Svjetskog prvenstva u Francuskoj 1998.

Treba napomenuti da je Van Gaal igrao s vrlo mladom momčadi punom debitanata.

Belgija i Nizozemska igrale su u sljedećim sastavima:

Belgija (3-4-3): Courtois – Van Buyten, Vermaelen, Vertonghen – Gillet, Witsel, Hazard, Defour – Mirallas, Chadli, Benteke (još su igrali: Alderweireld, De Bruyne, Dembele, Lukaku i Mertens).

Nizozemska (4-3-3): Stekelenburg – Van Rhijn, Heitinga, Mathijsen, Willems – Sneijder, N. De Jong, Van der Vaart – Narsingh, Huntelaar, Robben (još su igrali: De Vrij, Martins Indi, Maher, Viergever i Lens).

Hrvatska će reprezentacija gostovati kod Belgije 11. rujna, u utorak, dok će četiri dana ranije otvoriti kvalifikacijski ciklus u Zagrebu protiv Makedonije.

Sastav Bobana Babunskog na stadionu Filipa II Makedonskog u Skopju nadigrao je Litvu 1-0. Jedini je pogodak na utakmici zabio najopasniji napadač u makedonskim redovima, Napolijev Goran Pandev, u 54. minuti.

U Beogradu su Srbija i Republika Irska odigrale bez pobjednika i bez golova (0-0), dok je Bosna i Hercegovina u Llanelliju porazila domaću, velšku momčad, 2-0. Strijelci su bili Vedad Ibišević i Miroslav Stevanović.

Konačno, škotska je nacionalna momčad, pred svojom publikom u Edinburghu, preokrenula protiv Australije za 3-1 pobjedu. Strijelci za momčad Craiga Leveina bili su Jordan Rhodes, Jason Alan Davidson autogolom i Ross McCormack.

Portugal bolji od Paname, Španjolska od Portorika

Aktualni dvostruki europski prvaci, nogometaši Španjolske, gostovali su u srijedu u Portoriku. U Bayamonu su nadigrali skromni domaći sastav 2-1.

Santi Cazorla doveo je momčad Vicentea del Bosquea u vodstvo u 42. minuti na asistenciju Nacha Monreala, da bi tri minute kasnije na 2-0 povisio Cesc Fabregas na dodavanje Jesusa Navasa.

Puerto Rico 1-2 Spain footyroom.com by Futbol2101

Domaćini su u 65. minuti smanjili preko Cintrona postavivši konačan rezultat.

Nogometaši Portugala, polufinalisti lipanjskog Eura, pred svojom su publikom u Algarveu pobijedili Panamu 2-0. Strijelci su bili Nelson Oliveira u 30. i Cristiano Ronaldo u 51. minuti, prekrasnim udarcem iz poluvoleja.

Oliveiri, koji je ovog ljeta iz Benfice posuđen Deportivu iz La Coruñe, bio je to premijerni pogodak u nacionalnom dresu pri osmom nastupu, dok je Ronaldo zabio svoj 36. pogodak u 96. nastupu.

Treba spomenuti da su gosti od 50. minute, neposredno prije Ronaldova pogotka, igrali s igračem manje.

Prijateljske nogometne utakmice:

Wales – BiH 0-2 (Ibišević 21, Stevanović 54)

Makedonija – Litva 1-0 (G. Pandev 54)

Srbija – Irska 0-0

Škotska – Australija 3-1 (Rhodes 29, Davidson 61-ag, McCormack 76 / Bresciano 18)

Belgija – Nizozemska 4-2 (Benteke 20, Mertens 75, Lukaku 77, Vertonghen 80 / Narsingh 54, Huntelaar 55)

Portugal – Panama 2-0 (Oliveira 30, Ronaldo 51)

Portoriko – Španjolska 1-2 (Cintron 65 / Cazorla 42, Fabregas 45)

Island - Farski Otoci 2-0 (Sigthorsson 30, 90)

Danska - Slovačka 1-3 (Mikkelsen 22 / Jakubko 63, Hamšik 72, Guldan 83)