Filigrantski precizna

Senzacija godine na Olimpijskim igrama: Anonimna Šveđanka zlatna u biatlonu!

Podbacile su i trenutno vodeća u Svjetskom kupu i braniteljica naslova iz Sočija, a to je iskoristila 22-godišnja Šveđanka.

Hanna Oeberg (Foto: AFP) (Foto: Afp)

Šveđanka Hanna Oeberg senzacionalna je pobjednica utrke biatlonki na 15 kilometara na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu, ona je do zlata stigla ispred Slovakinje Anastazije Kuzmine i Njemice Laure Dahlmeier.

Mlada, 22-godišnja Oeberg ove se sezone nalazi na tek 58. mjestu ukupnog redoslijeda u Svjetskom kupu, a prije dolaska u Pjongčang najbolji plasman u sezoni bilo joj je 21. mjesto. No, na ZOI je u briljantnoj formi, u sprintu je bila sedma, u dohvatnoj utrci peta, da bi u četvrtak pogodila svih 20 zadanih meta čime je nadoknadila nešto sporije trčanje od najbližih konkurentica i stigla do neočekivane pobjede.

Oeberg je ciljem prošla u vremenu od 41:07.2 minuta, 24.7 sekundi slabiji rezultat ostvarila je iskusna 33-godišnja Kuzmina koja je imala dva promašaja zbog kojih je dobila dvije kaznene minute, dok je 24-godišnja Dahlmeier, koja je osvojila zlata u sprintu i dohvatnoj utrci, s jednom kaznenom minutom na kraju zaostala za 41.2 sekunde za Oeberg.

Dahlmeier nastavila nevjerojatnu seriju

Za Kuzminu je ovo drugo srebro u Pjongčangu, bila je druga iza Dahlmeier u dohvatnoj utrci, a u svojoj kolekciji medalja ima i dva olimpijska zlata u sprintu (Vancouver 2010., Soči 2014.) te srebro u dohvatnoj utrci (Vancouver 2010.).

Dahlmeier je nastavila s nevjerojatnom serijom medalja na velikim natjecanjima, ovo joj je 14. utrka zaredom u kojoj je sudjelovala, a da je osvojila medalju. Prošle je sezone briljirala na Svjetskom prvenstvu u Hochfilzenu gdje je osvojila pet zlata i jedno srebro, na SP prije dvije godine u Oslu osvojila je pet medalja (zlato, srebro i tri bronce), a sa serijom je nastavila i u Pjongčangu gdje je dosada osvojila dva zlata i broncu.

Podbacile i Domračeva i Makarainen

Ponovno je podbacila vodeća biatlonka u Svjetskom kupu, 35-godišnja Finkinja Kaisa Makarainen. Dvostruka ukupna pobjednica Svjetskog kupa niti u trećem nastupu na svojim trećim Igrama nije uspjela osvojiti prvu medalju. Nakon 25. mjesta u sprintu i 22. u dohvatnoj utrci, Makarainen je s tri promašaja u četvrtak zauzela 13. mjesto u utrci na 15km sa 2:50.7 minuta iza Oeberg. Velikoj Finkinji je tako za osvajanje prve olimpijske medalje u karijeri ostala još samo jedna šansa, u utrci s masovnim startom na 12.5km koja je na programu u subotu.

Podbacila je i braniteljica naslova iz Sočija otprije četiri godine, Bjeloruskinja Darja Domračeva. Ona je promašila čak četiri puta, od toga tri puta na posljednjem četvrtom pucanju, pa je utrku okončala na tek 27. mjestu sa 3:50.6 minuta zaostatka za Oeberg.