Čeka se druga

Veliki povratak: Sjajna Šarapova protiv Kvitove za naslov u Wimbledonu!

U Londonu smo saznali obje sudionice finala trećeg Grand Slam turnira sezone...

Za naslov svjetskog najprestižnijeg teniskog turnira borit će se Čehinja Petra Kvitova i Ruskinja Marija Šarapova..

Nakon što je Kvitova sa 6-1, 3-6, 6-2 pobijedila Bjeloruskinju Victoriju Azarenku i tako ostvarila svoj najbolji rezultat na Grand Slamu, Šarapova je sa 6-4, 6-3 bila bolja od Njemice Sabine Lisicki u meču koji je trajao jedan sat i 27 minuta.

Početak meča pripao je Lisicki koja je povela 3-0. No, potom se Šarapova vraća i izjednačuje na 3-3 i potpuno preokreće susret. Naime, od zaostatka 3-4 u prvom setu Ruskinja je nanizala šest gemova zaredom i povela 6-4, 3-0. Nakratko se Lisicki uspjela vratiti u meč, kod zaostatka 2-5 vratila je break zaostatka i probudila nadu u preokret, ali potom je izgubila vlastiti servis i Šarapova je mogla početi slaviti svoj drugi plasman u vimbldonski finale.

Prvi je put ondje igrala 2004. godine i tada je osvojila naslov. Inače, ovo je Šarapovoj prvi finale nekog Grand Slama nakon Australian Opena 2008. godine.

Šarapova će u finalu loviti svoj četvrti Grand Slam naslov, a Kvitova prvi. Dosad su ove dvije tenisačice međusobno snage odmjerile samo jednom, prošle godine na tvrdoj podlozi Memphisa i tada je slavila Šarapova u dva seta.

Dobije li finale, Čehinja će postati prva ljevakinja s pojedinačnim vimbldonskim naslovom nakon Martine Navratilove 1990. godine.

Ljevoruka Čehinja je dokazala je da je Wimbledon "njezin" turnir izborivši prva subotnji finale. Bila je bolja od nepunih godinu dana starije Bjeloruskinje Azarenke u tri seta.

Osmopostavljena je Čehinja, lanjska polufinalistica, u potpunosti dominirala mečom osim kratkog pada u koncentraciji tijekom drugog seta. Četvrta nositeljica breaknula ju je u drugom gemu i sačuvala potom prednost do kraja seta. Izgubljeni servis-gem u drugom setu bio je jedina Petrina slabost pri servisu tijekom cijelog meča. Azarenki je pak Kvitova po dva servisa oduzimala i u prvome i u trećem setu.

Zabila je pobjednica devet asova, te zabila 40 winnera uz 14 neprisiljenih grešaka. Koliko je podređenu i rezerviranu ulogu imala Bjeloruskinja, govori njezina statistika: jedan as, devet winnera i sedam neprisiljenih pogrešaka.

Meč je bio repriza lanjskog sraza trećeg kola, koji je Kvitova dobila u dvama setovima (7-5, 6-0) serijom 10-0 od Azarenkina vodstva 5-3 u prvom setu.

Bio je ovo peti međusobni meč dviju igračica i treća uzastopna pobjeda Kvitove. Prvi su put igrale treći set.