Sun Yang posljednjeg dana prvenstva srušio najstariji svjetski rekord!

U nedjelju je u Šangaju okončano Svjetsko prvenstvo u vodenim sportovima...

Zadnju su riječ u nedjelju na Svjetskom prvenstvu u vodenim sportovima imali najbolji svjetski plivači i plivačice. I možemo reći da se na kraju zbilja dogodio "šlag na tortu".

Naime, kineski plivač Sun Yang srušio je najstariji svjetski muški rekord, te Australac Grant Hackett više nije plivač s najboljim vremenom na najduljoj plivačkoj dionici - 1500 metara slobodno.

Hackett je 2001. godine u japanskoj Fukuoki na Svjetskom prvenstvu isplivao 1500 metara za 14:34.56, ali novo najbolje vrijeme sada iznosi 14:34.14, što znači da je Kinez bio za 42 stotinke brži od Hacketta.

Recimo da je drugo mjesto osvojio Kanađanin Ryan Cochrane (14:44.46), dok je broncu osvojio Mađar Kiss (14:45.66).

Amerikanac Ryan Lochte je u nedjelju zaokružio priču o najuspješnijem plivaču ovog prvenstva. Naime, osvojio je u utrci na 400 metara mješovito peto zlato u Šangaju. Pobijedio je s vremenom 4:07.13 ispred sunarodnjaka Tylera Claryja (4:11.17) i Japanca Yuja Horihata (4:11.98).

Prije ovog nedjeljnog zlata Lochte je postao prvakom na 200 slobodno, 200 leđno, 200 mješovito i u štafeti 4x200 slobodno.

Michael Phelps je, pak, u nedjelju osvojio ukupno sedmu medalju u Šangaju, te četvrtu zlatnu. Bio je član američke štafete 4x100 mješovito koja je s vremenom 3:32.06 pobijedila ispred Australije i Njemačke.

Recimo još da je Amerikanka Jessica Hardy osvojila zlato na 50 prsno (30.19), da je Šveđanka Therese Alshammar postala prvakinja na 50 slobodno (24.14), te da je još jedna Amerikanka, Elisabeth Beisel, nova slavljenica na 400 mješovito (4:31.78). Kod plivača je, pak, svjetsko zlato na 50 leđno obranio Britanac Liam Tancock (24.50).