SP u Šangaju

Cielo i Phelps osvojili nova zlata, američka senzacija Franklin opet oduševila

Pretposljednjeg dana Svjetskog prvenstva u vodenim sportovima u Šangaju do novih su zlatnih medalja na plivačkim natjecanjima došli Brazilac Cesar Cielo i Amerikanac Michael Phelps...

Cielo je trijumfirao na 50 metara slobodno, najbržoj plivačkoj disciplini, s vremenom 21.52, čime je obranio naslov iz Rima prije dvije godine i potvrdio dominaciju koju u toj disciplini drži još od Pekinga 2008. godine. Pobijedio je u subotu Talijana Lucu Dotta (21.90) i Francuza Alaina Bernarda (21.92).

Vlasnik ranije izborenog zlata na 50 metara leptirovim načinom, koji u ponedjeljak nije mogao zadržati emocije na postolju nakon što mu je dopušteno plivati unatoč pozitivnom dopinškom nalazu prilikom svibanjskog testiranja, ovaj je put teškom mukom uspio zauzdati suze na postolju, ali se ponovno emotivno slomio pred novinarima.

"Želio sam ovu pobjedu prokleto mnogo. Olimpijski sam pobjednik i dvostruki svjetski prvak. Uistinu sam sretan zbog ovog rezultata. Došao sam ovdje, uzeo dva zlata i četvrto mjesto na stotinu metara. To je više no što sam mogao i pomisliti prije dva tjedna", rekao je uplakani 24-godišnji šampion iz Brazila.

Svoje je pak treće zlato u Šangaju osvojio Michael Phelps na 100 metara leptirovim načinom. Pobijedio je u subotu s rezultatom 50.71 ispred Poljaka Czerniaka (51.15) i sunarodnjaka McGilla (51.26).

Amerikanac je ranije zlato osvojio na dvostruko dužoj leptirovoj dionici kao i u štafeti 4x200 metara slobodno. Ovo mu je bila jubilarna 25. zlatna medalja na Svjetskim prvenstvima.

Četvrtu je medalju osvojila 16-godišnja američka tinejdžerica Missy Franklin, slavila je u utrci na 200 metara leđno, dok je Nizozemska Inge Dekker na 50 leptir iznenađujuće pobijedila Šveđanku Therese Alshammar.

Rebecca Adlington uzela je zlato na 800 metara, dok je američka ženska štafeta (Coughlin, Soni, Vollmer i Franklin) trijumfirala na 4x100 metara mješovito.

Od hrvatskih je plivača Roko Šimunić u subotu nastupio u kvalifikacijama utrke na 50 leđno završivši natjecanje na 23. mjestu s vremenom 26.07.