Automoto
Automoto
Moto GP

Odlični Stoner najbolji na Velikoj nagradi Češke

Australac je u češkom Brnu upisao šestu ovosezonsku pobjedu i opravdao ulogu favorita za osvajanje Svjetskog Moto GP prvenstva.

Australski motociklist Honde Casey Stoner pobjedom je na 11. utrci sezone Svjetskog prvenstva u Moto GP-u, Velikoj nagradi Češke u Brnu, dokazao da je najveći kandidat za naslov prvaka.

Svjetski prvak iz 2007. godine došao je do šeste pobjede ove sezone i 36. ukupno u karijeri, te sada, sedam utrka prije kraja sezone, pred drugoplasiranim Yamahinim Španjolcem Jorgeom Lorenzom ima 32 boda prednosti.

Vodstvo je Stoner držao od trećeg kruga do kraja utrke. U trećem je krugu na jednome oštrom desnome zavoju u pad otklizao njegov timski kolega Dani Pedrosa, vlasnik pole-positiona iz subotnjih kvalifikacija, nakon čega Australac više nije imao drugog posla osim dovesti se sigurno do cilja na motociklu najmoćnije momčadi današnjice. Na kraju je završio sa 6.5 sekundi prednosti pred trećim timskim kolegom, Talijanom Andreom Doviziosom.

Treće je mjesto zauzeo još jedan Talijan, Marco Simoncelli, i to na motociklu druge Hondine momčadi. Njegov je to najbolji rezultat otkad se, ove i prošle sezone, natječe u elitnoj klasi, premda je ove sezone dvaput izborio pole-position.

Tek je četvrto mjesto zauzeo aktualni svjetski prvak, Španjolac Jorge Lorenzo. Bio je Yamahin vozač nakon Pedrosina pada drugi, ali ga je u petom krugu pretekao Dovizioso. U devetom krugu, 14 prije kraja, Lorenzo mu je uzvratio iskoristivši jednu Talijanovu pogrešku. No, branitelja naslova unutar samo nekoliko sekundi 11 krugova prije kraja pretekla su obojica Talijana.

Na petom je mjestu utrku završio Lorenzov timski kolega, Amerikanac Ben Spies, dok je šesti bio Talijan Valentino Rossi iz Ducatija.

U klasi do 125 kubičnih centimetara u nedjelju je u Brnu do premijerne pobjede u karijeri stigao 21-godišnji Nijemac Sandro Cortese, dok je u srednjoj klasi (Moto 2) slavio Talijan Andrea Iannone. Obojica su najbliže konkurente pobijedili doslovno za nekoliko centimetara, u fotofinišima.

Sljedeća, 12. utrka sezone, vozi se za dva tjedna u Indianapolisu.