Nezabilježena scena dogodila se u finalu U-20 Svjetskog prvenstva. Marokanski izbornik Chamed Ouahbi iskoristio je jedan od dva dostupna ljubičasta kartona, odnosno zahtjeva za VAR provjeru (FVS) kako bi tražio penal – no nije ga dobio.
Tri vijesti o kojima se priča
Ipak, sudac je nakon pregleda odlučio dosuditi slobodan udarac na rubu kaznenog prostora.
Na loptu je stao Zabiri – i napravio ono što rade veliki igrači. Precizan, miran i efektan udarac završio je u mreži za 1:0 vodstvo Maroka protiv Argentine.
Izbornik Maroka ušao u povijest
Marokanski izbornik par dana ranije ušao je u povijesti kao prvi čovjek koji je koristio ovo novo pravilo, no i tad bezuspješno.
Na utakmici koja je završila dramatičnim prolaskom Maroka u finale nakon penala izbornik Maroka Chamed Ouahbi izvukao je ljubičasti karton kako bi zatražio videoprovjeru odluke suca. Incident se dogodio u 72. minuti, kada je marokanski igrač pao u francuskom šesnaestercu, no urugvajski sudac Gustavo Tejera odbacio je zahtjev za penal.

Ouahbi je tad posegnuo za kartonom i zatražio pregled situacije novim sustavom naziva Football Video Support (FVS).
Kako funkcionira novi sustav?
FVS je jednostavnija i jeftinija alternativa VAR-u, namijenjena prvenstvima i ligama koje nemaju tehničke ni financijske uvjete za klasičan VAR. Umjesto cijelog VAR tima koristi se prijenosni uređaj uz teren, a pregled inicira isključivo glavni trener tako da podigne ljubičasti karton i napravi kružni pokret prstom.
To pravilo dopušta videopregled samo u ključnim situacijama: je li bio penal, je li gol regularan ili je li igrač zaslužio izravni crveni karton (ne vrijedi za drugi žuti).
U ovoj situaciji sudac je pogledao snimku, no ostao je pri svojoj odluci – nije bilo penala.
Pogledajte sttuaciju OVDJE.