Za razliku od Luke Modrića, koji je odbio saudijske milijune, odoljeti im nisu uspjele brojne zvijezde koje kao na traci pristižu u saudijsku ligu.
Među posljednjima je potpisao senegalski stoper Kalidou Koulibaly, a astronomske ponude samo se nižu. No, može li saudijski projekt zaživjeti ili će se s vremenom ispuhati kao što je to bio slučaj prije nekoliko godina u Kini.
Koulibaly, Kante, Benzema, Ronaldo...
Stoper svjetske klase, Kalidou Koulibaly, posljednja je u nizu zvijezda koje nisu odoljele mirisu saudijskih petrodolara. Nakon samo sezone u Chelseaju, u koji je stigao za više od 40 milijuna eura, Senegalac seli u Al-Hilal za 23 milijuna.
Saudijci nastavljaju s ofanzivom, a Koulibaly je već šesta zvijezda pristigla u ligu ovog ljeta. Lavinu je još na zimu pokrenuo Cristiano Ronaldo, nastavilo se potpisima Benzeme i Kantea za Al-Ittihad. Netom prije Koulibalyja za Al-Hilal je potpisao i Ruben Neves, a put Arabije će i Hakim Ziyech te Edouard Mendy.
"Nogomet je danas drugačiji, evolucija nogometa je drugačija. Tako da za mene nije kraj karijere igrati u Južnoj Aftici, zato želim promjene", rekao je Cristiano Ronaldo.
Sjetite se Xavija, ovo je nešto slično
A promjene se u Aziji, ne Južnoj Africi kao što se na svom predstavljanju očito zabunio Ronaldo, očito događaju itekako brzo. Saudijci, inače u prosjeku vrlo mladi kao nacija i u potpunosti zaluđeni nogometom, odlučili su, kako prenosi Sky, u idućih pet godina dovesti najmanje stotinu megazvijezda u svoju ligu.
"Imaju jako puno novaca, kao moja mama salate u vrtu. Ja bih se još vratio malo dalje u povijest, 2007. kad je Kina bila aktualna, pa JAR, pa Katar s državnim projektom kad su doveli Xavija, emir Al Thani je imao dobru priču, PR je to odradio i mislim da u tom smjeru ide i Saudijska Arabija", priča bivši trener Al-Ittihada Igor Tkalčević.
Aktualni trener niželigaša Krka, bivši igrač Rijeke i čovjek s iskustvom rada na Bliskom istoku, Igor Tkalčević, kaže nam kako je konačan cilj Saudijske Arabije organizacija Svjetskog nogometnog prvenstva 2030. u partnerstvu s Grčkom i Egiptom.
"PR radi, oni su krenuli na vrijeme, to su neka dva olimpijska ciklusa do tada. Mislim da idu u dobrom smjeru. To će sad trajati, a kamo će ići, nemam pojma. Ja sam mislio isto tako u Kini kad sam bio tamo 2007., 2008., bila je dobra priča, ali nisu bili dovoljno uporni da bi napravili ovo. Ja to uvijek volim usporedit s NBA-om, jako teško će netko napravit nešto takvo, hoće li oni uspjeti, vrijeme će pokazati."
Al Nassr ima navijače kao Hajduk
Također, prema mišljenju mnogih, Saudijci kroz ulaganja u nogomet peru imidž zemlje u kojoj su ljudska prava na niskim granama. Ipak, nogometni put tamo već godinama vodi mnoge, pa tako i Gorana Vučevića, koji nam je prije nekoliko mjeseci posvjedočio o tome koliki su Saudijci nogometni fanatici.
"Sigurno po povijesti, Al Nassr je sigurno najjači klub u Saudijskoj Arabiji, iznimno cijenjen i uvažen, to govori i koliko navijača imaju, na gostovanjima više nego kući, pa što se tiče snage, slična priča kao i u Hajduku, jako puno navijača", rekao je Goran Vučević, tehnički direktor Al Nassra.
U Arabiji je svojevremeno radio i Zlatko Dalić, a od njegovog mandata tamo - promijenilo se mnogo. Nogomet nije ono na čemu Saudijci misle stati - imovina tamošnjeg Javnog investicijskog fonda, iz kojeg se financiraju svi klubovi, procjenjuje se na astronomskih 590 milijardi eura. Uz nogomet, golf i Formulu 1, zainteresirani su i za tenis te organizaciju završnog Mastersa. Crno saudijsko zlato polako, ali sigurno, ulazi u sve pore sporta.