U tijeku su završni pregovori oko premještanja La Finalissime, okršaja aktualnog europskog i južnoameričkog prvaka, odnosno Španjolske i Argentine. Izvorno je utakmica trebala biti održati 27. ožujka u Dohi, a sve govori da će se premjestiti u Španjolsku, točnije u Madrid i najvjerojatnije na Bernabeu.
Tri vijesti o kojima se priča
Prema AS-u, Realov mitski stadion odabran je za domaćina, no ta informacija još nije službeno potvrđena.
"Ova globalno značajna utakmica igrat će se u najboljem mogućem okruženju: u španjolskoj prijestolnici, na stadionu koji bi mogao biti domaćin i finala Svjetskog prvenstva 2030." piše Marca.
Ratno stanje na Bliskom istoku, s fokusom na Perzijski zaljev, onemogućili su Katar da bude domaćin spektakla. Osim sudara Španjolske i Argentine, u sklopu katarskog nogometnog festivala trebalo se odigrati još pet prijateljskih utakmica, uključujući okršaj Španjolske i Egipta. Čini se da će sve biti otkazane, osim ako se ne dogodi preokret i ratno stanje završi.
"Unatoč razmatranju drugih opcija, poput Rima ili Lisabona, UEFA i CONMEBOL vjeruju da su Madrid i Bernabeu najbolji izbori za događaj ovog opsega", konstatira AS i dodaje da je odluka konačna, uz manje sigurnosne detalje i druga pitanja.
Prostor je osiguran i za ostale utakmice. Činjenica da se utakmica Maroko - Ekvador također igra na stadionu Metropolitano u Madridu istog dana kao i La Finalissima znači da se sigurnosne i policijske mjere moraju konzultirati i dogovoriti s vlastima.
Ističe se da je španjolska prijestolnica sposobna održati dva događaja ovog opsega istog dana, ali provedba mora biti dobro organizirana. Bernabeu je već bio domaćin finala Copa Libertadoresa 2018. kao hitna mjera nakon incidenata u Buenos Airesu tijekom uzvratne utakmice između River Platea i Boca Juniors. Tada je brzopotezna organizacija postigla ogroman uspjeh, pružajući apsolutno jamstvo u očima organizatora.
Španjolska je posljednji put igrala na Bernabeuu u prijateljskoj utakmici protiv Brazila u ožujku 2014. (3:3). U međuvremenu, posljednja utakmica Argentine protiv La Roje također je bila u Madridu, iako u ovom slučaju na stadionu Metropolitano, u ožujku 2018. (6-1).
