U Engleskoj ima puno onih koji misle da Premierliga postaje dosadna jer Manchester City već godinama pobjeđuje u nizovima. Novinari su priupitali Pepa Guardiolu što misli o tome:
"Nije dosadno, lijepo je. To je nogomet", uzvratio je menadžer Građana.
Sljedeće neizbježno pitanje je potrošnja. Manchester City mnogi optužuju da troši kao nosač aviona i da je zbog toga izgradio dominaciju. Guardiola ima protuargument.
"Ako je tako, Manchester United trebao je osvojiti sve naslove. A drugi? Chelsea. Sve naslove. A treći? Arsenal. Potrošili su više novca od nas u posljednjih pet godina. Po tome bi trebali biti na vrhu, ali nisu. Iz tog razloga Girona ne bi trebala biti u Ligi prvaka u Španjolskoj, ali jest u Ligi prvaka."
Je li Guardiola u pravu?
U principu jest ako uzmemo posljednjih pet godina. Od sezone 2018./2019. do ove Chelsea je potrošio najviše u Premierligi, a slijede Manchester United, Manchester City i Arsenal. Iako, ako pogledamo bilancu rashoda i prihoda, vidimo da postoji pet momčadi koje imaju lošije brojke od Cityja: Chelsea, United, Arsenal, Tottenham i Newcastle.
Međutim, očito je zbog čega je Guardiola uzeo razdoblje od baš pet godina. Nije slučajno. Ako kao referencu uzmemo posljednjih 10 godina, City je druga momčad koja je najviše potrošila. I to 1,94 milijarde eura. Chelsea je potrošio najviše - 2,48, Manchester United treći je s 1,8 milijardi, pa dolaze Arsenal i Liverpool s 1,38 i 1,27 milijardi eura.
City je drugi po potrošnji i ako uzmemo razdoblje otkako je Guardiola sjeo na klupu Građana u ljeto 2016., City je potrošio u Guardiolinoj eri 1,51, a Chelsea 2,11 milijardi eura. Manchester United treći je s 1,37 milijardi eura.
Potrošnja po klubovima u posljednjih pet godina Premierlige izgleda ovako:
Chelsea: 1,72 milijarde eura
Manchester United: 990 milijuna eura
Manchester City: 975 milijuna eura
Arsenal: 915 milijuna eura
Tottenham: 808 milijuna eura.