Tragična pogiblja Kobea Bryanta u padu helikoptera ostavila je cijeli svijet u šoku. Od njegovih suigrača, prijatelja i ostalih sportaša, pa do svih onih običnih, malih ljudi koji bi uzviknuli ''Kobe'' kada bi ubacili zgužvani komad papira u koš za smeće – na tragediju ovakve legende nemoguće je ostati ravnodušan.
Kobe je bio ličnost veća od sporta, čovjek koji inspirira druge, a razlog tome treba potražiti u njegovom pobjedničkom mentalitetu i radnoj etici koja graniči s nemogućim. Čime god se bavili u životu, Kobe vam može biti zvijezda vodilja i uzor, a o tome najbolje govore brojne anegdote i priče koje su podijelili njegovi suigrači, treneri i ostali suradnici.
''Gledao sam taj prizor 10 sekundi i pomislio – ovaj dečko će postati velikan''
Svoje brutalne radne navike Kobe vuče već iz srednje škole. Na treninge je dolazio u pet ujutro, a nakon treninga nagovorio bi nekoga od suigrača na okršaje 1 na 1 – ali ne do standardnih 11 ili 21 poena, nego do 100. Prema Sports Illustratedu, najgori takav meč koji je odigrao završio 100:12 u Kobejevu korist.
Istim ritmom nastavio je i u NBA ligi, rani treninzi i okršaji 1 na 1 bili su Kobejeva rutina. Njegov je trener Byron Scott posvjedočio kako je jednom zatekao 18-godišnjeg Bryanta kako šutira u mračnoj dvorani dva sata prije početka jutarnjeg treninga.
''Gledao sam taj prizor 10 sekundi i pomislio – ovaj dečko će postati velikan'', prisjetio se Scott.
"Svi smo se tek probudili i zijevamo, a on je već odradio trosatni trening"
Slično je svjedočanstvo i bivših NBA zvijezda Dwyanea Wadea i Chrisa Bosha, njegovih suigrača iz olimpijske reprezentacije SAD-a 2008. Za ESPN su se prisjetili samog početka trening-kampa.
"Silazimo na momčadski doručak, a Kobe dolazi s ledom na koljenima i u sportskoj opremi s koje se cijedi znoj. Pomislio sam: 'Tek je osam ujutro, odakle je ovaj došao?", rekao je Bosh.
"Svi smo se tek probudili i zijevamo, a on je već odradio trosatni trening", dodao je Wade.
Svoje radne navike i želju za uspjehom prenio je i u život nakon košarke. Njegovi novi izazovi postali su pisanje i biznis; dobio je Oscara za kratki animirani film "Dear Basketball" za koji je napisao scenarij, a za poslovna ulaganja pripremao se kao nekad za utakmice.
"Mobitel mi je stalno zvonio, supruga me pitala varam li je s Bryantom"
"Zovem poslovne ljude i ispitujem ih o svemu. Neka pitanja njima se čine jednostavna, a neka, iskreno, glupa. Ali ako nešto ne znam, ne znam i moram pitati. Želim znati kako razvijaju posao i vode svoje kompanije", rekao je Bryant, a njegove metode potvrdio je milijarde dolara težak investitor Chris Sacca.
"Mjesecima mi je mobitel zvonio usred noći. Bio je to Kobe, javljao mi je što čita, gleda i radi. Dolaze mi poruke u dva ujutro, a supruga me pita: 'Varaš li me ti s Kobejem Bryantom, što se tu događa?", rekao je.
Tko zna što bi sve Kobe još ostvario u životu s takvim pristupom i radnim navikama. Nažalost, napustio nas je s tek 41 godinom, ali priča o Kobeu neće nikad umrijeti. Njegovo naslijeđe veće je od svih ubačenih poena i osvojenih titula…