Bogdanović najbolji

Lijepa najava za nokaut fazu: Hrvatska deklasirala Češku!

Hrvatski košarkaši na dominantan način su završili s grupnom fazom na EuroBasketu.

Hrvatska košarkaška reprezentacija pobijedila je Češku sa 107:69 u posljednjem kolu skupine C na Eurobasketu.

Hrvatsku su do nove pobjede predvodili Bojan Bogdanović sa 25 koševa i Dario Šarić sa 18 poena i 10 skokova, dok je Patrik Auda ubacio 19 poena za Češku.

S pobjedama protiv Mađarske, Rumunjske, Crne Gore i Češke te porazom od Španjolske Hrvatska je zauzela drugo mjesto u skupini. U osmini finala u nedjelju u Istanbulu igrat će protiv trećeplasirane reprezentacije iz skupine D, a ona će biti poznata tek nakon što završi utakmica Turska - Latvija koja počinje u 19:45.

U rezultatski nevažnoj utakmici, jer se već nakon 4. kola znalo kako će Hrvatska natjecanje u skupini završiti na drugom mjestu, a Češka kao peta neće u osminu finala, izbornik hrvatske reprezentacije Aleksandar Petrović u susret je krenuo s petorkom Ukić - Krušlin - Ramljak - Bender - Buva. Koristio je 10 igrača unaprijed najavivši da će odmarati Žorića i Tomasa, a najveću je minutažu, po 28 minuta, dao Filipu Krušlinu i Draganu Benderu.

Bez obzira na pričuvnu postavu s kojom je Hrvatska krenula u utakmicu, hrvatski su reprezentativci vodili od samog početka. Ivan Buva iskoristio je visinsku prednost u odnosu na svog čuvara i s pet koševa bio najzaslužniji za početnu prednost Hrvatske od 8:0. Nakon što su sredinom prve četvrtine u igru ušli Šarić, pa zatim i Bogdanović napadačka igra Hrvatske dobila je i šut s distance, pa je već do kraja prve četvrtine prednost na rasla na 11 razlike (28:17).

Češka je serijom trica početkom druge četvrtine smanjila na 30:26, no zatim je "proradio" Bogdanović koji je u drugih 10 minuta ubacio 14 poena pa se poluvrijeme otišlo sa 14 poena prednosti. U trećoj četvrtini ta je razlika većim dijelom održavana, da bi petorka Simon - Krušlin - Ramljak - Bender - Buva u posljednjih 10 minuta konstantno dizala razliku sve do konačnih +38.

HRVATSKA - ČEŠKA 107:69 (28:17, 26:23, 24:20, 29:9)

HRVATSKA: Krušlin 11, Popović 3, Simon 6, Šarić 18, Ukić 12, Žorić, Planinić 2, Bender 10, Buva 13, Ramljak 7, Tomas, Bogdanović 25

ČEŠKA: Auda 19, Hruban 15, Satoransky 2, Welsch, Palyza 12, Širina 6, Švrdlik 10, Peterka 3, Bohačik, Križ 2, Kyzlink

ŠUT: Hrvatska 36-65 (55 posto), Češka 28-76 (37 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 23-40 (57 posto), Češka 18-43 (42 posto). TRICA: Hrvatska 13-25 (52 posto), Češka 10-33 (30 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 22-33 (67 posto), Češka 3-3 (100 posto). SKOK: Hrvatska 47 (34 obrana+13 napad), Češka 32 (20+12). ASISTENCIJE: Hrvatska 25, Češka 24