odlično izdanje

Hrvatska u sjajnoj utakmici poražena nakon drame sa Španjolskom!

Nakon tri uvodne pobjede, stigao je i prvi poraz hrvatskih košarkaša na EuroBasketu.

Hrvatska je u dramatičnoj utakmici poražena od favorita EuroBasketa, Španjolske rezultatom 79:73.

Prvi je ovo poraz naše reprezentacije nakon što je natjecanje otvorila trima pobjedama (Mađarska, Rumunjska, Crna Gora).

Hrvatska će nakon ovog poraza zauzeti drugo mjesto u skupini bez obzira na ishod posljednjeg kola protiv Češke, dok je Španjolska osigurala jedinicu i uz Sloveniju ostala jedina neporažena momčad na prvenstvu.

Bez minuta za Ukića i Planinića

Izbornik Hrvatske Aleksandar Petrović odlučio je utakmicu početi s peterkom u kojoj nije bilo klasičnog centra. Uobičajenim starterima Kruni Simonu, Bojanu Bogdanoviću i Dariju Šariću tako su se pridružili mladi Dragan Bender i iskusni Marko Tomas. Uoči dvoboja bilo je poznato da će Roko Ukić propustiti utakmicu sa Španjolskom zbog bolova u leđima, a u prvom poluvremenu u igru nije ulazio ni Darko Planinić.

No, unatoč skraćenoj rotaciji i ponešto izmjenjenoj postavi Hrvatska je odlično započela dvoboj protiv aktualnih europskih prvaka, čiji izbornik Sergio Scariolo nije kalkulirao.

Hrvatska je odlično otvorila utakmicu. Povela je 8:0, a potom imala 10:1 i 13:3. Međutim, Španjolska je do konca prve četvrtine nadoknadila zaostatak i povela 21:20. U drugoj četvrtini Španjolci su imali plus 10 (38:28), a na odmor se otišlo rezultatom 38:32.

Početak drugog poluvremena ponovo je pripao hrvatskoj vrsti koja je od -6 stigla do vodstva 44:43. U jednom trenutku imali smo i 54:50, a na odmor uoči posljednje četvrtine otišlo se s hrvatskim vodstvom 54:53.

Briljantni Šarić dominirao u nastavku

U posljednjoj četvrtini držali smo se do četiri minute prije kraja kada je Španjolska kod minusa 62:63 načinila 6:0 i pobjegla na 68:63. Minutu i 32 sekundi prije kraja Španjolcu su nas vratili u život s dvije tehničke (Pau Gasol, Sergio Scariolo) koje je Šarić pretvorio u četiri koša s linije slobodnih bacanja smanjivši na 67:68. Imali smo i napad za vodstvo, no nažalost promašili smo dva šuta. Rodriguez je potom zabio za 70:67, a Bogdanović je 30 sekundi prije kraja pogodio za minus jedan (69-70). Rubio je potom realizirao dva bacanja za 72:69, a Bogdanović brzo zabio za 71:72. San Emetrio je u idućem napadu realizirao nova dva bacanja (74:71), a Bogdanović pogriješio nakon čega je priči bio kraj. Na koncu je završilo 79:73.

Najefikasniji igrači u hrvatskim redovima bili su Dario Šarić sa 18 koševa i 13 skokova, Bojan Bogdanović sa 15 koševa, Marko Popović sa 11, te Marko Tomas sa 10 koševa. Španjolce su predvodili Ricky Rubio sa 13, Fernando San Emeterio sa 12 i Pau Gasol sa 11 koševa.

U srijedu je u našoj skupini dan odmora, a u četvrtak su na rasporedu susreti posljednjeg kola. Hrvatska će odmjeriti snage protiv Češke, a još se sastaju Španjolska - Mađarska, te Crna Gora - Rumunjska.

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 73:79 (20:21, 12:17, 22:15, 19:26)

HRVATSKA: Krušlin, Popović 11, Simon 9, Šarić 18, Ukić, Žorić 6, Planinić, Bender 4, Buva, Ramljak, Tomas 10, Bogdanović 15

ŠPANJOLSKA: P. Gasol 11, Rodriguez 12, Navarro, Rubio 13, M. Gasol 9, W. Hernangomez 2, Sastre 6, Vives, Oriola 5, San Emeterio 12, Abrines, J. Hernangomez 9

ŠUT: Hrvatska 29-65 (45 %), Španjolska 25-67 (37 %). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 20-36 (56 %), Španjolska 15-43 (35 %). TRICA: Hrvatska 9-29 (31 %), Španjolska 10-24 (42 %). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 6-8 (75 %), Španjolska 19-23 (83 %). SKOK: Hrvatska 33 (22 obrana+11 napad), Španjolska 45 (25+20). ASISTENCIJE: Hrvatska 17, Španjolska 18