Šest medalja - tri zlata

Povijesni uspjeh Hrvata na Igrama 2012!

Hrvatska je u Londonu osvojila najviše medalja u svojoj olimpijskoj povijesti.

Hrvatski sportaši u Londonu su osvojili šest medalja, od čega čak tri zlatne medalje, što je najbolji rezultat Hrvatske od neovisnosti.

Hrvatska je do sada osvojila ukupno 23 olimpijske medalje: šest zlata, sedam srebrnih medalja i deset brončanih.
U Barceloni 1992. Hrvatska je osvojila tri medalje (1 srebro, 2 bronce), u Atlanti 1996. dvije (1 zlato, 1 srebro), u Sydneyu 2000. dvije (1 zlato, 1 bronca), u Ateni 2004. pet medalja (1 zlato, 2 srebra, 2 bronce), u Pekingu 2008. također pet (2 srebra, 3 bronce) te u Londonu 2012. šest (3 zlata, 1 srebro, 2 bronce). Dakle, do Londona je Hrvatska imala sveukupno tri zlata, a nakon Londona ta je brojka poduplana.

Prvu medalju za Hrvatsku na 27. Olimpijskim igrama osvojio je četverac na pariće, i to srebrnu. Valent i Marin Sinković te Damir Martin i David Šain u finalnoj utrci bili su lagani favoriti, no na kraju se zlatom okitila njemačka postava. Međutim, i drugo mjesto sjajan je uspjeh za mladu hrvatsku veslačku postavu ispred koje su još najmanje dvije Olimpijade.

Drugu medalju za Hrvatsku i prvu zlatnu na Igrama u Londonu osvojila je Sandra Perković. Hrvatska je atletičarka s hicem od 69,11 osvojila zlato i oborila hrvatski rekord u bacanju diska. Na Olimpijskom stadionu u Londonu pred 80 tisuća gledatelja zaorila se hrvatska himna. Scena za pamćenje!

Točno desetog dana Igara u Londonu Hrvatska je osvojila treću medalju, drugu zlatnu. Na najviše postolje popeo se Giovanni Cernogoraz koji je slavio u streljaštvu, u disciplini trap. Cernogoraz je do zlata stigao u dramatičnom nadmetanju s Talijanom Fabrizzijem. U šestoj seriji raspucavanja Talijan je promašio, dok je Cernogoraz zadržao koncentraciju i pogodio hitac za zlato.

Nakon dva zlata i srebra, prvu broncu na Igrama u Londonu Hrvatskoj je donijela Lucija Zaninović u taekwondou. Lucija je pobijedila Meksikanku Jannet Alegriju Penu u repasažu za brončano odličje. Nakon tri runde rezultat je bio izjednačen 5-5, da bi Zaninović u dodatnoj rundi prva došla do "zlatnog boda" i brončane medalje.

Petu medalju i drugu brončanu osvojili su rukometaši. Nakon sjajnih igara u skupini, svi smo očekivali da će „kauboji“ osvojiti treće rukometno olimpijsko zlato za Hrvatsku. No, u polufinalu ponovno se ispriječila fenomenalna Francuska, koja je kasnije u finalu svladala Švedsku, dok je Hrvatska u dvoboju za treće mjesto bila bolja od Mađarske.

Šlag je došao na kraju. Hrvatski vaterpolisti osvojili su svoje prvo olimpijsko zlato. „Barakude“ su suvereno protutnjale kroz London ostvarivši u osam utakmica i isto toliko pobjeda. U finalu su drugi put na turniru pali Talijani. Izbornik Ratko Rudić postao je prvi trener s tri olimpijska zlata s tri različite reprezentacije.

Igre u Londonu ostat će upisane zlatnim slovima u hrvatskoj olimpijskoj povijesti.