Fantastična plivačka večer

Phelpsu 17 olimpijsko zlato, Franklin zlatna uz svjetski rekord

Iza nas je još jedna fantastična večer na plivačkim natjecanjima na Olimpijskim igrama u Londonu, koju su obilježili američki predstavnici...

Iako je 17-godišnja Amerikanka Missy Franklin osvojila svoje treće zlato na ovim igrama, te postavila novi svjetski rekord u finalu na 200 metara leđno, a njezina još mlađa sunarodnjakinja, 15-godišnja Katie Ledecky šokirala plivački svijet pobjedom na 800 slobodno, zvijezda večeri je Michael Phelps, koji je u svojoj zadnjoj individualnoj utrci u karijeri, kako je najavio, osvojio zlatnu medalju u disciplini 100 metara leptir, iako je okrenuo tek kao sedmi nakon 50 metara!

Phelps je na kraju trijumfirao s vremenom 51.21. Južnoafrikanac Chad le Clos, koji je u utorak navečer iznenađujuće pobijedio Phelpsa u borbi za zlato na 200 metara leptir, te Rus Jevgenij Korotiškin, podijelili su drugo mjesto i srebrnu medalju sa po 23 stotinke sporijim vremenom.

Srbin Milorad Čavić, koji je prije četiri godine u Pekingu izgubio zlato u okršaju s Phelpsom u ovoj disciplini za samo jednu stotinku, zauzeo je četvrto mjesto i ostao bez medalje. Ovoga puta je za Phelpsom zaostao 60 stotinki, iako je bio prvi na polovici utrke.

Phelpsu je ovo ukupno 21. olimpijska medalja u karijeri, te 17. zlatna. U utorak navečer, postao je prvi plivač u povijesti koji je u istoj disciplini trijumfirao triput na igrama, kada je pobijedio na 200 mješovito. Sada mu je isto to pošlo za rukom i na 100 metara leptir. U Ateni je za četiri stotinke bio brži od sunarodnjaka Iana Crockera, u Pekingu je, kao što smo već spomenuli, za stotinku nadmašio Čavića, a u Londonu je ostvario najuvjerljiviju pobjedu u tom smislu, iako je bio sedmi na polovici utrke!

U finalu utrke na 50 metara slobodno, slavio je 21-godišnji Francuz Florent Manadou, najmlađi od svih osam finalista, s vremenom 21.34. Pridružio se tako na najvišem pobjedničkom olimpijskom postolju svojoj slavnoj sestri Laure, koja je prije osam godina u Ateni osvojila zlato na 400 slobodno, čime je postala prva francuska plivačica s olimpijskom titulom u povijesti. Florent Manadou je, pak, Francuskoj donio već četvrto plivačko zlato u Londonu.

Drugo mjesto osvojio je Amerikanac Cullen Jones s 20 stotinki zaostatka, a treće aktualni svjetski rekorder u ovoj disciplini i branitelj naslova iz Pekinga, Brazilac Cesar Cielo.

Missy Franklin, 17-godišnja djevojka iz Colorada, u finalu utrke na 200 metara uništila je konkurenciju i osvojila svoje treće zlato na Igrama. Trijumfirala je s vremenom novog svjetskog rekorda 2:04.06. Bila je za 75 stotinki brža od Kirsty Coventry iz Zimbabvea iz 2009. godine. Djelovala je Franklin relaksirano uoči ove utrke kao i uoči svake druge, povela je od početka i njezina pobjeda niti jednog trenutka nije dolazila u pitanje. Bila je to njezina zadnja individualna utrka na ovim Igrama. Ruskinja Anastasia Zieva osvojila je srebro, sa sekundom i 86 stotinki sporijim vremenom, dok je treće mjesto i brončanu medalju osvojila još jedna Amerikanka Elisabeth Beisel, za dvije sekunde i 49 stotinki sporija od svoje sunarodnjakinje.

Još jedna američka tinejdžerica, 15-godišnja Katie Ledecky, pobrinula se za svoj dolazak na naslovnice. Najmlađa članica američke reprezentacije osvojila je prvo mjesto u finalu na 800 slobodno s vremenom 8:14.63. Svojim suparnicama nije ostavila niti gram šansi. Ostala je ''kratka'' za svjetski rekord tek za pola sekunde. Druga je bila Španjolka Mireira Belmonte Garcia sa zaostakom od četiri sekunde i 13 stotinki. To je španjolskoj plivačici drugo srebro na ovim Igrama. Prvo je osvojila dva dana ranije na 200 metara leptir. Britanka Rebecca Adlington, nada britanskih navijača za prvo plivačko zlato domaćina na ovim Igrama, morala se zadovoljiti brončanom medaljom. Za mladom Amerikankom zaostala je 5 sekundi i 69 stotinki.

Adlington je u Pekingu osvojila dva zlata, ali je pred svojim navijačima bila treća i na 400 i na 800 metara. (TS)