breaking news !: Grbin oštro po Ustavnom sudu: "Pričao sam s Milanovićem, imamo plan C. Popišali su se na sve nas"
Naši loši u nastavku

Kauboji ipak 'pokleknuli' u beogradskoj Areni: Srbi prošli u finale!

Hrvatski rukometaši ipak neće igrati u svom trećem uzastopnom finalu na Europskim prvenstvima...

Niz koji je trajao od Norveške 2008. godine, nastavljen dvije godine kasnije u Austriji, prekinut je 2012. godine u Srbiji. Iako su se naši hrabrili da će uspjeti pobijediti usred Beograda, dogodilo se sasvim suprotno.

U samo 30 minuta, Srbi su nas maestralno nadigrali i pobjedom 26:22 izborili finale pred svojim navijačima. Izabranici Slavka Goluže oprostili su se od obrane srebra s Europskog prvenstva u Austriji te će u nedjelju u borbu za broncu sa Španjolcima, koji su nas uz Srbe, jedini uspjeli pobijediti na ovom prvenstvu.

Hrvatska je u prvom poluvremenu držala konce igre u svojim rukama. Vodila je s minimalnom prednošću, jedan do dva gola, a na odmor je otišla s prednošću 14-13. U tim se trenucima činilo da će 'Kauboji' nakon odmora uspjeti nastaviti s pritiskom i slomiti domaćine koji su nas u prvih 30 minuta uglavnom cijelo vrijeme 'lovili', no u nastavku se dogodio sasvim drugačiji scenarij.

Srbi su odlučnije krenuli, razbranio se Stanić i od 33. minute, kola su krenula nizbrdo za našu reprezentaciju. Srbi su pobjegli na tri, a kasnije i na konačnih četiri razlike.

Hrvatska nije uspjela pronaći 'hladnu glavu' o kojoj se toliko pričalo i koja je u večerašnjem polufinalu trebala biti naše najjače oružje. Naizgled smo bili čvrsti u prvom poluvremenu te smo u teškoj atmosferi pred 20.000 euforičnih navijača uspijevali igrati napadački racionalno i produktivno. Vanjski igrači su koristili šansu, Čupić je realizirao nekoliko kontri, a i obrana je spriječila u glavnini 'ludilo' domaćeg sastava.

Međutim, ništa u drugom poluvremenu od toga dobroga nije napravila Hrvatska. Obrana je potpuno popustila, a naši vratari Alilović i Losert bili su nemoćni u zaustavljanju domaćih šuteva. Izostavimo li Marka Kopljara, u napadu je također sve otišlo po krivome.

U prvih pet minuta drugog poluvremena, Srbija je od 13-14 došla do 16-14. Nakon toga je ta razlika samo rasla na stranu Srbije, a hrvatski su rukometaši samo jednom dali sami sebi, i navijačima, nadu. Kopljar je s dva pogotka smanjio na 21-19, ali taj mali zaostatak je bio kratkog vijeka.

Podigla je Srbija vrlo brzo prednost na 25-20 i priča je završila do konačnih 26-22. U drugom dijelu moramo istaknuti veliki zid koji je ispred svojih vratiju podigao domaći vratar Darko Stanić koji je veliku većinu od svojih 12 obrana prezentirao u drugom poluvremenu.

Dojam je da smo, slično kao i u utakmici sa Španjolskom u skupini, mi sami sebe pobijedili, odnosno svojim skupim pogreškama u napadu, promašenim zicerima i neodlučnošću pri važnim šutevima, dali vjetar u leđa izuzetno motiviranim Srbima.

Domaćini su odigrali taktički vrlu dobru utakmicu. U prvom poluvremenu čekali su u zasjedi, a onda iskoristili mali pad u našoj igri i do posljednjeg sučevog zvižduka uvjerljivu prednost nisu ispuštali do kraja.

Najefikasniji u hrvatskoj reprezentaciji bio je Marko Kopljar sa sedam golova, dok je Momir Ilić postigao osam pogodaka za Srbiju. Hrvatska će tako u nedjelju od 14 sati igrati za treće mjesto protiv Španjolske, dok će u finalu od 17 sati igrati Srbija i Danska.

S obzirom na neočekivani pad u igri u drigom poluvremenu utakmice u Beogradu, imamo itekako za čime žaliti jer smo imali novu, vrlo lijepu priliku da se prvi puta u povijesti popnemo na krov Europe, a sada smo je omogućili Srbima.

Europsko prvenstvo
Završnica
Makedonija Slovenija 28:27

Danska Španjolska 25:24

Srbija Hrvatska 26:22

Tijek utakmice:

60' Utakmica je završena. Srbija slavi 26:22 i prolaz u finale, u kojem je u nedjelju čeka Danska.

59' Srbija vodi 26:22, Stanić još jednom brani i Srbija je u finalu Europskog prvenstva. Stanić je postao junak susreta, iako je u prvom poluvremenu imao tek jednu obranu, u nastavku se razbranio i sa 11 obrana doveo beogradsku Arenu u delirij.

58' Hrvatska ne koristi svoj zadnji vlak za povratak u susret, Horvat promašuje i sve je gotovo. Nema više vremena za povratak.

57' Horvat zabija svoj prvi pogodak na utakmici za 25:22.

55' Kopljar smanjuje zaostatak na 25:21. Balić krade loptu Srbima i imamo novi napad, ali Stanić ponovno vraća.

53' Srbi bježe na teško dostižnih pet razlike, 25:20. Utakmica je vjerojatno završena jer će naši teško moći u ovakvoj atmosferi nadoknaditi ogromni zaostatak.

52' Hrvatska ponovno igra dugi napad i suci nam oduzimaju loptu. Alilović je konačno uspio skinuti jednu loptu.

51' Dočekali smo i Balićev pogodak! Sada je 23:20, ali Srbi vraćaju na 24:20. Kakva utakmica!

50' Vujin je precizan za plus četiri još jedanput, 23:19 i Hrvatska će teško nadoknaditi veliki zaostatak.

49' Kopljar za sada jedini pronalazi put do Stanićeve mreže, postiže svoj šesti pogodak na utakmici (iz devetog pokušaja) za 21:19. Ali Srbi koriste sedmerac i vraćaju na 22:19.

47' Hrvatska igra dobru obranu i čvrstim su se blokom uspjeli sačuvati. No radimo prekršaj u napadu, a Srbi također, pa novi pokušaj naših da smanje na minus dva.

46' Kopljar konačno zabija, za smanjenje zaostatka 21:18.

45' Ne ulazi s naše strane ni s krila. Čupiću skida Stanić, a na suprotnoj strani, mi primamo lako s krila za velikih plus četiri za Srbiju, 21:17. Goluža je prisiljen zvati time-out.

44' Novi promašaj Hrvatske, koja jako loše i dekoncentrirano igra u nastavku utakmice. Psihološka prednost otišla je na stranu Srbije i naši za sada ne izgledaju dobro. Vujin je srećom promašio.

43' Mi promašujemo, Balić krade loptu i Vori zabija za 19:17, ali Toskić postiže pogodak za vraćanje na tri razlike, 20:17 i još pri tom Buntić dobiva isključenja.

42' Brzo uzvraćaju Srbi, s leđa zabija Čutura za 19:16 i posramljuje našu obranu koja je u čudu ostala gledati iz koje je pozicije zabio.

41' Srbi ne koriste napad i Balić na suprotnoj strani pronalazi mladog Batinovića koji je ušao umjesto Ninčevića, ali mlado krilo puca ravno u Stanića.

40' Lacković radi prekršaj u napadu i stavlja nas u jako lošu poziciju.

39' Kopljar nas sada drži u igri. Uspio je utrpati loptu u mrežu za 17:16. Vujin nakon dugog napada, samo sekundu prije njegovog isteka zabija svoj četvrti gol za 18:16. Alilović ide na klupu, u igru ulazi Losert.

37' Hrvatska promašila novi zicer. Gojun je jedan na jedan uspio fulati čisti pogodak! Srbi su kompletni. Možemo žaliti za propuštenim jer Vujin postiže svoj treći pogodak za novih dva razlike, 17:15.

36' Lacković smiruje i pogađa za 16:15 i isključenje domaćeg igrača. Srbi su sada malo nervozniji u napadu i rade korake. Vuković puca, ali Stanić brani. Odbijanac je uspio uloviti Ninčević, ali Stanić ponovno brani. Lopta je za naše nakon prekršaja domaćina, ali srpski vratar ponovno brani i treći pokušaj naših. Nije dobro da ga razbranimo.

35' Još uvijek smo bez gola, problemi na početku drugog dijela, listi promašaja pridružuje se i Kopljar i pružaju prostor za Srbiju da se odvoji na dva razlike i to se i događa, prvi put na utakmici, 16:14 vode Srbi.

33' Srbi srećom isto promašuju na drugoj strani, ali Vori ne uspijeva uhvatiti jednu daleku loptu i vraća se napad za Srbiju. Joker s klupe Toskić zabija za vodstvo 15:14. Srbi u drugom poluvremenu imaju seriju 2-0, a mi smo još uvijek bez gola.

32' Srbi pritišću naše tijekom napada i Duvnjak pod pritiskom treći put promašuje na utakmici.

31' Počelo je drugo poluvrijeme utakmice u beogradskoj Areni. Domaćini imaju prvi napad, ali ga ne koriste, Kopljar pokušava na našoj strani, ali Stanić bilježi svoju drugu obranu. Srbi izjednačuju na 14:14.

Hrvatska je vrlo dobro otvorila utakmicu u ispunjenoj beogradskoj Areni. Čvrstom 5-1 obranom Srbima nisu dali da ozbiljnije povedu, tek dvaput su u tome uspjeli, u 9. i 19. minuti, a naši rukometaši diktiraju tempo i domaćini love našu prednost.

Najveća prijetnja, vratar Stanić za sada je ostao na lošem učinku, sa samo jednom obranom. 'Kauboji' su u nekoliko navrata mogli povesti tri razlike i malo prestrašiti Srbe, ali nisu uspjeli. Čeka nas jednako paklenih 30 minuta, a da rezultat ostane ovakvo dobar za Hrvatsku, ne bi imali ništa protiv.

30' Gotovo je prvo poluvrijeme. Hrvatska minimalno vodi, 14:13.

29' Vujin zabija svoj drugi pogodak na utakmici. Lopta se nesretno odbila od naše obrane i prohujala pokraj Alilovića za 14:13. Hrvatska ima napad za novih dva razlike, ali lopta odlazi iznad grede i Srbi imaju napad za izjednačenje, ali uspijevamo se obraniti.

28' Alilovićeva itekako dobrodošla peta obrana na utakmici za novi napad za naše. Kopljar je pronašao otvoreni put za novih dva razlike, 14:12.

27' Vujin postiže svoj prvi pogodak na utakmici. Kroz noge je uputio neuhvatljivu loptu za Alilovića i novo izjednačenje 12:12. Ali Hrvati lakoćom vraćaju, Ivano je odličnom asistencijom dodao na crtu za Vorija koji pogađa za 13:12.

26' Hrvatska loše igra u napadu, bilo je nesuglasica i Srbi brzo i lako stižu na 11:11, ali Balić sjajno vraća na 12:11 nakon odličnog prigravanja Lackovića. Sada time-out zove srpski izbornik.

25' Sedmerac za Srbiju. Baliću je svirana obrana iz prostora, a Ilić zabija treći gol s ove linije i smanjenje zaostatka na 10:11.

24' Alilović četvrtom obranom čuva prednost Hrvatske i Goluža zove time-out u pravo vrijeme kako suci ne bi prekinuli još jednom dugi napad naših rukometaša. Ali Duvnjaku ispada lopta iz ruke i Srbi imaju napad.

22' Domaćini rade prekršaj u napadu i Hrvatska može po prvi put povesti dva razlike i Kopljar nemilosrdno pogađa mrežu nakon odlične asistencije Balića! Vodimo 11:9.

20' Srbi ne koriste idući napad, Alilović i vratnica su nas spasili i mi pokušavamo u brzi napad, ali Srbi igraju odličnu obranu i ne daju našima puno prostora za šut. Ali Kopljar uspijeva pronaći Vorija za 10:9.

19' Hrvatska brzo i hrabro uzvraća, precizan je i hladnokrvan Buntić za izjednačenje 9:9.

18' Balićev pokušaj zaustavlja vratnica! Srbi imaju priliku za drugo vodstvo na utakmici. I to se i dogodilo, Stanković zabija za 9:8.

17' Naši su prodali domaćinima brzi centar i Čupić maestralno i pod prekršajem zabija za novo vodstvo 8:7. Isključenje za Hrvatsku, Kopljar je navodno napravio prekršaj, guranjem ramenom, ali to su samo suci vidjeli. Nikčević s krila zabija za novo izjednačenje, 8:8.

16' Alilović kupi loptu Srba i Duvnjak brzo povlači do Vorija, ali hrvatski pivot promašuje zicer! Srbi se brzo vraćaju i zabijaju za 7:7.

15' Prodanović radi prekršaj u napadu i imamo novu priliku za bjeg na dva razlike. U igru ulazi odmorni Ivano Balić! Stanić ipak brani udarac, a Balić radi prekršaj na Beljanskom i ruši ga na parket.

13' Žuti karton Vorija zbog prigovora sucu. Vujin promašuje i Hrvatska ima priliku za dva gola razlike, ali previše smo oklijevali i oduzeta nam je lopta.

10' Kopljar krade loptu Srbima i naši trče u kontru, a Ninčević lakoćom zabija za vraćanje vodstva, 7:6.

9' Hrvatska promašuje prvi napad. Duvnjak pogađa vratnicu. Nikčević svojim drugim pogotkom na utakmici dovodi po prvi puta Srbiju u vodstvo za 6:5. Nakon dugog napada koji je prekidan u nekoliko navrata, Lacković je novom bombom vratio stvari na početak, zabivši za izjednačenje 6:6.

8' Lacković nas sjajnim pogotkom od poda vraća u vodstvo 5:4, ali brz je Ilić koji preko naše visoke obrane uspijeva svladati Alilovića.

7' Suci sviraju Čupiću ulazak u obrambeni prostor i novi sedmerac, Ilić je precizan za novo izjednačenje 4:4.

6' Hrvatska se uspjela obraniti od srpskog napada i ima priliku za novo vodstvo. Manjolović je žestoko pokosio Duvnjaka i zaradio drugo isključenje za Srbiju. Hrvatska opet ima igrača više i Kopljar trese Stanićevu mrežu, ali suci poništavaju gol zbog prekršaja u napadu.

4' Golovi već na startu pljuštaju na obje strane. Nikčević zabija za izjednačenje 3:3, a u brzoj polukontri Hrvatska trpa loptu u mrežu, ali suci vraćaju loptu. Zbog prekršaja na Duvnjaku, suci sviraju novi sedmerac za naše i Čupić je ponovno precizan. Vodimo 4:3.

3' Prvi gol iz igre za naše koji imaju još kratko vrijeme igrača više zabija Marko Kopljar. Ali ubrzo vraćaju Srbi na 2:2. Ali Vori vraća na 3:2 nakon dobrog proigravanja Čupića.

2' Odmah sedmerac i na protivničkoj strani. Ilić svladava Alilovića za izjednačenje 1:1.

1' Utakmica je počela. Suci su Francuzi Lazaar i Reveret. Prvi napad imaju naši uz velik huk s tribina. Oštar kriterij imaju suci. Beljanski ruši Lackovića i dobiva dvije minute kazne, a Hrvatska prvi sedmerac. GOOOOOLLLL!! Hrvatska vodi 1:0. Čupić je sa sedam metara uspio svladati Stanića.

Iako su domaćini najavili kako će zbog sigurnosnih razloga smanjiti kapacitet beogradske Arene na 14.800 mjesta, to se ipak nije dogodilo i svih 20.000 mjesta je popunjeno. Hrvatske rukometaše čeka prava paklena atmosfera.

U beogradskoj Areni u tijeku je predstavljanje momčadi. Hrvatski navijači dobro su čuvani od strane srpske policije i skupilo ih se oko dvjestotinjak.

Hrvatski rukometaši u beogradskoj Areni igraju polufinale Europskog prvenstva protiv domaćina Srbije. Pobjednik večerašnjeg susreta u nedjelju će se boriti za krov Europe. Mjesto na kojem ni jedna ni druga reprezentacija još nije stajala, a ne treba sumnjati da zbog toga obje momčadi imaju dobre motive za pobjedu.

'Kauboji' su uoči polufinala izjavili kako su Srbi favoriti u večerašnjoj utakmici jer kao domaćini imaju veći pritisak na leđima. S te strane, naši su obećali da će zbog toga moći ući u utakmicu hladnije glave te zbog toga imaju šansu za pobjedu. Hoće li uspjeti u tome, vidjet ćemo uskoro.

Domaćini su najavili paklenu atmosferu u Areni, srpskih navijača bit će više od 14 tisuća, dok se naših, prema posljednjim informacijama okupilo tek dvjestotinjak. Čak osam autobusa s hrvatskim navijačima, podsjetimo, poslijepodne je iz sigurnosnih razloga vraćeno u Hrvatsku.

Našim rukometašima dakle jedini minus može biti slabija podrška s tribina, no rekli su da će im to biti samo dodatni motiv za bolju predstavu te kako će igrati za sve one koji zbog straha od nereda nisu došli u Beograd.

Ovo će biti šesti susret Hrvatske i Srbije na nekom velikom natjecanju. Hrvati su slavili dvaput (EP 2006. 34:30 i SP Tunis 2005. 24:23), kao i Srbi (EP 2002. 22:34 i EP 1996. 24:27) dok je njihov posljednji susret na Svjetskom prvenstvu u Švedskoj prošle godine u prvom krugu završio remijem 24:24.

Hrvatskoj je ovo peto uzastopno polufinale na Europskim prvenstvima, a lovit će treće finale zaredom. Ako uspije svladati Srbiju, koja kao i naši, igra jednu od najboljih obrana na ovom natjecanju, 'Kauboji' će u nedjeljnom finalu igrati sa Danskom, koja je u drugom polufinalu iznenadila Španjolsku, 25:24.

Hrvatska: Alilović, Čupić, Vori, Ninčević, Kopljar, Duvnjak, Lacković

Srbija: Stanić, Prodanović, Toskić, Nikčević, Vujin, Čutura, Ilić

Izbornici: Slavko Goluža i Veselin Vuković