Povijesni uspjeh

Treće ZLATO za Hrvatsku: Barakude se suvereno popele na olimpijski tron!

Hrvatski vaterpolisti pobijedili su u finalu Italiju sa 8:6 (1:2, 2:0, 2:1, 3:3). i prvi put u povijesti osvojili olimpijsko zlato...

Hrvatska je suvereno stigla do olimpijskog zlata nanizavši osam pobjeda. "Barakude" su u finalu po drugi put na turniru pobijedili Italiju i više nego suvereno popele se na olimpijski tron. Hrvatska je već osvajala europsko i svjetsko prvenstvo, ali ovo je najveći uspjeh hrvatske vaterpolske reprezentacije u povijesti. "Barakude" su prije 16 godina igrale u olimpijskom finalu, ali su poražene od Španjolske.

Najbolji strijelac u hrvatskoj momčadi bio je Maro Joković s tri pogotka, dva je dodao Miho Bošković, a po jedan Sandro Sukno, Ivan Buljubašić i Sammir Barač. Opet je sjajan bio vratar Josip Pavić sa sedam obrana. Hrvatska je na OI u Londonu ukupno osvojila šest medalja, od toga tri zlatne medalje.

Gotovo šest i pol minuta čekali smo na prvi pogodak "barakuda"! Ivan Buljubašić zabio je 1:34 do kraja prve četvrtine za smanjenje vodstva Talijana na 2-1, a nakon toga je krenulo. Maro Joković i Samir Barać zabili su po jedan pogodak u drugoj dionici utakmice za preokret na 3-2, a vratar Josip Pavić zaključao je svoja vrata i Hrvatska je počela igrati kao i na dosadašnjem dijelu turnira. Početkom treće dionice Maurizio Felugo poravnao je na 3-3, a onda je u manje od minutu Miho Bošković s dva pogotka ponovno doveo Hrvatsku u vodstvo i to na +2. U preostalih šest minuta treće četvrtine pogodaka nije bilo, pa se u posljednju dionicu krenulo s 5-3.

Nadali smo se dobrom startu posljednjih osam minuta i to se dogodilo. U manje od četiri minute Maro Joković postigao je dva pogotka i odveo naše na velikih +4, a onda je Sando Sukno 3:14 do kraja stavio točku na "i" i za bio za 8-4. Talijani su do kraja postigli još dva pogotka, ali uzalud. Hrvatska je nakon srebra iz Atlante došla do prvog zlata na Igrama.

Rudić prvi izbornik s tri zlatne olimpijske medalje s tri različite reprezentacije

Trener reprezentacije Hrvatske, Ratko Rudić, postao je prvi trener koji je osvojio tri zlatne olimpijske medalje s tri različite reprezentacije! Rudić je 1984. i 1988. osvajao zlato sa reprezentacijom bivše Jugoslavije, 1992. osvojio je zlato s Italijom, a sada i 2012. i s Hrvatskom. Uz četiri olimpijska Rudić ima još po tri svjetska i europska zlata.

Možda je upravo ova utakmica bila posljednja za Ratka Rudića u prebogatoj trenerskoj karijeri, dok za od igrača definitivno, što se olimpijskih igara tiče, a vrlo vjerojatno i ostalih natjecanja, za kapetana Samira Baraća, Igora Hinića, Franu Vićana i Damira Burića. Spomenimo i da je Srbija na kraju uzela broncu nakon što je s 12-11 bila bolja od Crne Gore.

OI vaterpolo (m), finale:

Hrvatska - Italija 8-6 (1-2, 2-0, 2-1, 3-3)

Utakmica za 3. mjesto:

Srbija - Crna gora 12-11

Četvrta četvrtina: Hrvatska - Italija 8:6

Hrvatska je pobijedila 8:6.

Italija je smanjila na 8:5. Strijelac je Prescuitti.

Italija nije zabila, Hrvatska je na korak od zlata.

Hrvatska vodi 7:4 i ima loptu. Sukno zabija za 8:4.

Maro Joković diže na 7:3. Talijani vraćaju na tri razlike. Gioregetti je strijelac. Talijani nisu dali gol 11 minuta.

Hrvatska ima napad i i igrača više.

Hrvatska ne koristi igrača više. Ali sjajna obrana Barakuda. Opet lopta za Hrvatsku.

Obostrano isključenje. Talijani imaju napad. Pavić brani.

Joković zabija za 6:3.

Opet prvi napad za Hrvatsku.

Treća četvrtina: Hrvatska - Italija 5:3

Zadnji napad za Hrvatsku. Ostaje 5:3.

Šesti put Talijani ne koriste igrača više.

Talijani nisu iskoristili igrača više. Pogodili su gredu.

Bošković iz peterca podiže na 5.3.

Pavić brani. Četvrta obrana Pavića.

Hrvatska ima igrača više. Bošković zabija za 4:3.

Prvi napad za Talijane. Felugo je izjednačio na 3:3.

Druga četvrtina: Hrvatska - Italija 3:2

Hrvatska je prosula još jednu loptu. Talijani imaju zadnji napad, ali pogađaju gredu.

Bušlje zabija, ali pogodak je poništen. Talijani pogađaju gredu.

Barač je doveo Hrvatsku u vodstvo. Hrvatska vodi sa 3:2.

Bušlje još jednom isključen. Pavić opet brani. Treća obrana Pavića.

Bušlje je isključen, ali Talijani nisu iskoristili priliku.

Drugo isključenje Talijana. Maro Joković zabija za 2:2.

Hrvatska ima prvi napad. Tempesti opet brani.

Prva četvrtina: Hrvatska - Italija 1:2

Hrvatska je konačno postigla pogodak. Strijelac je Buljubašić. Italija vodi 2:1.

Barač je isključen, Talijani poveli 2:0. Strijelac je Felugo.

Italija i dalje vodi 1:0, Hrvatska ima napad, ali Tempesti opet brani.

Hrvatska nije uspjela iskoristiti igrača više. Tempesti je obrani udarac Sukna.

Hrvatska nije uspjela postići pogodak u prva tri napada.

Burić je isključen. Valentino Gallo doveo je Talijane u vodstvo.

Utakmica je počela. Prvi napad imaju Talijani.

Hrvatska: Pavić, Burić, Bošković, Dobud, Joković, Buljubašić, Muslim, Bušlje, Sukno, Barač, Hinić, Obradović, Vićan.

Italija: Tempesti, Perez, Gitto, Figioli, Giorgetti, Felugo, Giacoppo, Gallo, Presciutti, Fiorentini, Aicardi, Premuš, Pastorino.

16.48 Srbija je pobijedila Crnu Goru 12:11 u utakmici za brončanu medalju. Crna Gora je vodila 11:8, no Srbija je u dramatičnom finišu uspjela preokrenuti rezultat. 16 sekundi do kraja utakmice Crnogorci su imali loptu i igrača više, ali dvije sekunde prije kraja pogodili su samo stativu...