Rumunji se hrabro borili

Kakva farsa: Srbi 'pustili' Crnogorcima, Hrvati ispali iz borbe za medalje!

Barakudama ipak nije bila dovoljna pobjeda protiv Španjolaca. Mađarski vaterpolisti smijali su se na tribinama.

Kao što su mnogi predviđali, Srbi su odigrali (pre)opuštenu utakmicu protiv Crnogoraca. Slavili su Crnogorci s 11:7 i tako se plasirali u četvrtfinale Europskog prvenstva u Eindhovenu.

Na taj način hrvatska vaterpolska reprezentacija neće imati priliku obraniti naslov europskog prvaka u Eindhovenu, jer nakon Crne Gore, slavila je i Njemačka te izgurala naše vaterpoliste iz borbe za medalje.

Hrvatska je ranijom poslijepodnevnom pobjedom protiv Španjolske (11-10) ostala u igri za četvrtfinale Eura, ali je iz iste ispala nakon pobjeda Crne Gore protiv Srbije, odnosno Njemačke protiv Rumunjske.

Crna Gora je slavila protiv Srbije s 11-7, a zatim su Nijemci s 10-9 bili bolji od Rumunjske koja je, za razliku od Srbije, dala sve od sebe i odigrala fair-play unatoč neimanju nijednog boda u dosadašnjem dijelu prvenstva.

Rumunjska je od početka susreta bila u rezultatskom zaostatku od jednog do dva pogotka razlike, te nikako nije uspjevala dostići vrlo dobre Nijemce. U posljednju minutu utakmice ušlo se s minimalnom prednošću Njemačke, ali promijena do kraja susreta više nije bilo.

S tim rezultatima naši su vaterpolisti "izgurani" na četvrto mjesto odnosno prvo koje ne vodi u četvrtfinale i igru za medalje.

Hrvatskoj sada predstoji borba za mjesta 5-8, a prvi protivnik bit će joj pobjednik susreta između Rumunjske i boljeg iz večerašnje (ponedjeljak) utakmice Nizozemske i Makedonije.

Treba reći i kako je bilo žalosno gledati utakmicu Srbije i Crne Gore. Srpski vaterpolisti 'promašivali' su nemoguće. Imali su nekoliko puta priliku vratiti se u egal, ali to nisu mogli ili nisu htjeli napraviti. Mnogi su smatrali kako se neće previše truditi u ovoj utakmici, možda im se to i nije moglo zamjeriti, ali neke su situacije izgledale stvarno komično.

Crna Gora je odmah na početku stvorila dva pogotka viška, a tu je razliku i održavala tijekom cijele utakmice. U posljednju četvrtinu ušlo se s 9-7 i nadom da bi Srbi mogli dostići Crnogorce i ugrabiti barem bod, ali su ostali bez postignutog pogotka svih osam minuta. Njihov izbornik Udovičić neuspješno je glumio zabrinutost na klupi.

Imali su toliko puta igrača više da je bilo teško pobrojati. Samo su se dodavali u krug ne želeći uputiti udarac kad se otvorila šansa. Ispadala im je lopta kao početnicima, a po informacijama iz Eindhovena, mađarski vaterpolisti glasno su se na tribinama smijali potezima srpskih kolega. To valjda dovoljno govori o ovoj utakmici.

Spomenimo da su najbolji igrači Srbije Udovičić, Prlainović i Filipović kombinirano pucali 2-14.

Ipak, unatoč pobjedi protiv Španjolaca, Hrvati su sami krivi što nisu izborili četvrtfinale. Poraz od Njemačke naši vaterpolisti nisu smjeli upisati, ukoliko su željeli ući u borbu za medalje.

EP u vaterpolu, 5.kolo, skupina B:

Hrvatska - Španjolska 11-10

Crna Gora - Srbija 11-7

Njemačka - Rumunjska 10-9

Redoslijed: 1. 1. Srbija 12, 2. Crna Gora 10, 3.Njemačka 9, 4. Hrvatskaka 9, 5. Španjolska 4, 6. Rumunjska 0.

Hrvatska umalo prokockala pet razlike na kraju utakmice

Hrvatski vaterpolisti odigrali su dramatičnu utakmicu u posljednjem, petom kolu skupine B na Europskom prvenstvu u Eindhovenu. Pobijedili su nakon velike drame Španjolsku s 11:10 (1-3, 5-1, 3-1, 2-5). Ipak to im neće biti dovoljno za četvrtfinale.

'Barakude' su nam priuštile još jednu dramatičnu utakmicu na ovom prvenstvu. Prvo su loše otvorile prvu četvrtinu u kojoj su gubile 3:0 nakon sedam minuta igre, no Obradović nas je malo vratio u igru smanjivši na 3:1 pred kraj prve dionice. Nastavak je ponudio puno bolju igru naših, koji s pet golova bježe na 6:4.

U trećoj četvrtini smo još više pojačali, prednost je porasla na 9:5 i imali smo odličnu situaciju uoči posljednjih osam minuta. U jednakom ritmu nastavili smo i na startu četvrte četvrtine, s dva gola otišli smo na plus pet, 11:6 i činilo se da pobjeda neće biti upitna.

No prevarili smo se. Španjolci brzom serijom 4-0 dolaze samo na minus jedan, 11:10. Četiri gola zaredom su Španjolci zabili dok je Hrvatska bila poptuno nemoćna u napadu, te su naši igrači vrlo brzo prepuštali loptu suparnicima.

U tim dramatičnim trenucima, Hrvatska je ostala s igračem manje i Španjolci su 20 sekundi prije kraja utakmice imali napad i šut za izjednačenje, ali je lopta sretno pogodila vratara Josipa Pavića, koji je bez sumnje bio pravi junak naše reprezentacije. Ukupno je imao 15 obrana i apsolutno je zaslužan za ovu pobjedu, a najefikasniji su bili Dobud, Muslim, Sukno, Barač i Obradović sa po dva pogotka, Joković je postigao jedan gol.

Hrvatska je tako novom toplo-hladnom igrom koja nas je itekako koštala poraza od Njemačke i velike drame u posljednjem kolu, pokazala da nije na razini prošlog Europskog prvenstva kada je maestralnom igrom, uvjerljivo došla do europskog trona.