Sramota Portugala

Francuzi šokirali Furiju, Šveđani se čudesno vratili u Berlinu nakon 0:4!

Nevjerojatnu su utakmicu punu golova odigrali Njemačka i Švedska na Olimpijskom stadionu u Berlinu u sklopu kvalifikacijske skupine C za plasman na SP-u Brazilu.

Završilo je 4-4 iako je Njemačka vodila 4-0.

Nakon 55 minuta igre i gola Mesuta Özila izabranici Joachima Löwa su vodili 4-0, te se činilo da je susret riješen rezultatske neizvjesnosti. No, Šveđani potom zabijaju tri gola u razmaku od samo 15 minuta i dolaze na gol minusa 15-ak minuta prije kraja, a u trećoj minuti sudačke nadoknade Rasmus Elm donosi im jedan bod iz poluvoleja.

Miroslav Klose zabio je dva gola za Njemačku i približio se vječitom njemačkom rekorderu Gerdu Mülleru na samo gol zaostatka (67-68), a među strijelce "elfa" upisao se i branič Arsenala Per Mertesacker. Kloseu je za pogotke asistirao Marco Reus.

Prvi je za Šveđane mrežu Manuela Neuera načeo Zlatan Ibrahimović glavom u 62. minuti, a potom su zabili i Mikael Lustig i Johan Elmander. Ono što posebno ide na dušu Neuera je drugi gol Lustiga koji je zabijen skroz iskosa s desne strane.

Njemačkoj je ovo prvi put u povijesti (u 5 utakmica) da vodstvo od 4 gola razlike u susretu nije pretvorila u pobjedu.

"Iskreno, ne znam kako bih objasnio ovo večeras. Šezdeset smo minuta držali kontrolu, dominirali igrom. Da ćemo si iznenada dopustiti takvo ispadanje iz ritma nisam mogao niti u ludilu zamisliti. Izgubili smo sve", rekao je njemački izbornik Löw, pa naglasio:

"Sada smo očajni i razočarani, no nećemo si dopustiti da nas ovo izbaci s puta. Ovo je utakmica iz koje ćemo izvući velike pouke."

U preostaloj utakmici skupine C Austrija je s uvjerljivih 4-0 u Beču savladala Kazahstan i došla do prvog troboda u ovom kvalifikacijskom ciklusu.

U skupini C Italija je na San Siru u Milanu s 3-1 savladala Dansku iako je od 46. minute igrala bez isključenog Pabla Osvalda. Zabili su za "azzurre" Ricardo Montolivo, Daniele de Rossi i Mario Balotelli, dok je za Dance poentirao William Kvist.

Italija je sada neporažena u posljednje 34 kvalifikacijske utakmice za SP ili Euro, pri čemu je ostvarila 27 pobjeda uz 7 remija. Kažimo i da je Balotelli gol zabio u trenucima dok su Talijani igrali s igračem manje, a bio mu je to peti gol u 15. nastupu za reprezentaciju u prvom nastupu od finala Eura u Ukrajini i Poljskoj.

Francuska je u skupini I uzela veliki bod u Madridu. Vodili su Španjolci golom Sergija Ramosa iz 25. minute, da bi Cesc Fabregas u finišu prvog dijela promašio jedanaesterac.

Spain 1-1 France footyroom.com by Futbol2101

Kazna je stigla u sudačkoj nadoknadi utakmice, kada je za 1:1 zabio Olivier Giroud. Napadač Arsenala u igru je ušao nekoliko minuta ranije umjesto Karima Benzeme koji se ozlijedio u sudaru s Busquetsom. Inače, bod Francuza je zaslužen ako uzmemo u obzir da je u 38. minuti njemački sudac Felix Brych na signal svog pomoćnika poništio regularan pogodak gostiju, točnije Jeremyja Meneza, zbog nepostojećeg zaleđa.

Možda i najveće iznenađenje večeri jest kiks Portugala, koji je kod kuće odigrao tek 1:1 sa Sjevernom Irskom. Gosti su vodili od 30. minute pogotkom McGinna, a Portugalci predvođeni Cristianom Ronaldom uspjeli su u nastavku samo do boda. U 79. minuti poentirao je Helder Postiga za, pokazalo se, konačnih 1:1.