Atmosfera za pamćenje

Hrvatska rapsodija u Osijeku: Mandžo i Eduardo srušili Velšane!

Pred 16.000 raspjevanih navijača u Gradskom vrtu Hrvatska je pobijedila Wales 2:0 u kvalifikacijskoj utakmici za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2014...

Od početka do kraja su izabranici Igora Štimca diktirali tempo i pritiskali suparničku momčad nošeni sjajnom osječkom publikom. Velški jedini ozbiljni pokušaji proizlazili su nakon individualnih pokušaja Garetha Balea.

Hrvatska je načela mrežu Lewisa Pricea u 27. minuti. Zabio je Mario Mandžukić nakon velike pogreške velškog vratara. Naime, hrvatski napadač je u punom sprintu pritiskao suparničkog vratara, a ovaj ga je prilikom ispucavanja pogodio. Lopta se primirila, a Mandžukić je smireno poslao loptu u praznu mrežu.

Hrvatska je i nakon primljenog gola stvorila brojne prilike, a na drugi je gol čekala do 58. minute. Tada je Eduardo da Silva iz blizine pospremio odbijanac nakon prethodnog udarca Ivana Perišića.

Hrvatski izbornik može biti apsolutno zadovoljan prikazanom igrom i rezultatom, iako je rezultat mogao biti i veći da su Mandžukić, Eduardo, Modrić i društvo bili malo koncentriraniji prilikom egzekucije u izglednim prilikama.

Ovom je pobjedom Hrvatska uspješno zaključila kvalifikacijski ciklus u 2012. godini i zasjela nam drugo mjesto skupine A s 10 od maksimalnih 12 bodova, baš koliko imaju i vodeći Belgijci (bolja gol razlika).

Sljedeće utakmice u kvalifikacijskom ciklusu za SP "vatreni" imaju u ožujku, kada dočekuju Srbiju i gostuju kod Walesa.

Tijek utakmice: Hrvatska - Wales 2:0

90' Kraj utakmice.

90' Mandžukić je zaprijetio, ali Price brani.

90' Bale je pucao iz slobodnog udarca, Pletikosi brani i hvata loptu.

88' Bale je pobjegao, oštro pucao, ali Pletikosa brani.

85' Umjesto Perišića ulazi Domagoj Vida.

82' Perišić je odigrao povratnu, Modrić pucao iz prve, ali zamalo pokraj gola.

78' Kranjčar ulazi umjesto Eduarda.

74' Eduardo je pogodio gredu udarcem glavom, lopta je došla do Mandžukića koji puca u blok. Stvorila se velika gužva u petercu Walesa. Lopta se odbijala poput flipera. Na kraju je loptu zgrabio Price.

68' Velika šansa za Wales. Nakon centaršuta King pucao glavom, Pletikosa zaustavlja na crti.

64' Eduardo je pucao s vrha šesnaesterca, Price brani.

58' GOOOL!!! Eduardo je povisio na 2:0. Nakon centaršuta, Perišić je pucao glavom, lopta se odbila do Eduarda koji iz blizine konačno pogađa mrežu Velšana.

57' Velika šansa za Mandžukića. Sjajno je primio dubinsku loptu, ali Price brani.

56' Nova šansa za Eduarda, ali njegov udarac Velšani ponovno blokiraju.

55' Oštar udarac Perišića, Price loše odbija rukama do Eduarda koji puca iz prve, ali pogađa blok.

52' Žuti karton za Guntera. Srušio je Perišića koji je bio u naletu.

47' Sjajna akcija Eduarda, Modrića i Perišića. Eduardo je odigrao pas za Modrića, ovaj je petom ostavio loptu Perišiću koji puca iz prve, ali Velšani su izbacili loptu u korner.

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Schildenfeld je ušao umjesto Dejana Lovrena, koji je ozlijedio gležanj.

45' Kraj prvog poluvremena. Hrvatska je imala posjed lopte čak 72 posto. 10 - 1 je omjer u udarcima. Ovi podaci dovoljno govore o dominaciji Hrvatske.

44' Eduardo je pokušao lijevom nogom s desne strane. Gađao je suprotne rašlje, ali nije bio precizan.

39' Price je obranio udarac Eduarda iz blizine. Srna je ubacio s desne strane, Eduardo je iz gužve dvaput pucao, ali Price je bio na mjestu.

30' Još jedna opasna situacija pred golom Velšana. Strinić je ubacio, a Eduardo je promašio loptu.

27' GOOOL!!! Hrvatska je povela golom Mandžukića. Nakon povratne lopte, velški vratar je pogodio Mandžukića u nogu. Upornom Mandži potom nije bilo teško pogoditi prazna vrata.

25' Opasan centaršut Balea Pletikosa je odbio u polje.

24' Bomba Badelja s nekih 25 metara. Price je krajnjim naporom obranio. Potegao je Badelj iz voleja.

20' Wales je preko Balea prvi put zaprijetio hrvatskim vratima. Bale je pucao pokraj vrata s nekih 20 metara.

14' Sporna situacija u šesnaestercu Walesa. Modrić je pao nakon duela s Blakeom, no sudac se nije oglasio. Spornoj situaciji je prethodila odlična akcija Rakitića, Eduarda i Modrića. Čini se da je Blake rukama gurnuo Modrića...

10' Slobodan udarac za Hrvatsku, na nekih 25 metara iskosa od velških vrata. Srna je pucao u donju desnu stranu, ali Price odbija u korner.

6' Prva opasna situacija. Eduardo je prsima spustio loptu Rakitiću koji puca iz prve, ali lopta pogađa nekog od velških igrača.

5' Hrvatska je krenula uraganski. Velšani su zbijeni pred svojim vratima. Atmosfera je za sada vrlo poticajna.

1' Utakmica je počela. Već u prvoj minuti Hrvatska je kreirala obećavajuću akciju. Rakitić je dugom loptom proigrao Perišića, ali povratnu loptu odnosu velška obrana.

19.55 Na Gradskom vrtu se okupilo oko 16.000 gledatelja.

19.40 Službene postave:

HRVATSKA: Pletikosa - Srna, Lovren, Šimunić, Strinić - Rakitić, Badelj, Modrić, Perišić - Mandžukić, Eduardo

WALES: Price - Gunter, Blake, Williams, B Davies - Edwards, Allen, Vaughan, Ledley, Bale - Morison