Švedska ispala

Najbolja utakmica Eura: Majstorija Welbecka presudila Šveđanima!

Na fantastičan način kompletirali su Švedska i Engleska drugo kolo grupne faze Europskog prvenstva. Olimpijski stadion u Kijevu bio je poprište lude utakmice pune preokreta, u kojoj su Englezi na kraju majstorijom Welbecka uhvatili tri boda i skočili na drugo mjesto uoči zadnjeg susreta, a Ibrahimovića i društvo poslali kući...

Gordi Albion je pobijedio 3:2, a posebno impresivno bilo je drugo poluvrijeme, zbog kojeg ovu utakmicu sigurno možemo proglasiti najboljom i definitivno najuzbudljivijom u dosadašnjem dijelu turnira.

Englezi su vodili golom osporavanog Carrolla iz 23. minute, da bi Švedska u prvih 15 minuta nastavka preokrenula autogolom Johnsona, te zgoditkom Mellberga. Očajni Hodgson posegnuo je za Walcottom koji Englezima donosi potrebnu brzinu i svježinu, a u redove švedske obrane unosi nemir. Walcott najprije izjednačuje pogotkom s oko 18 metara, a zatim asistira na vrh peterca za Welbecka, koji se fenomenalno snalazi i petom vara protivničkog vratara za sladak trijumf Engleske.

Roy Hodgson krenuo je u bitan sraz sa često kritiziranim i ismijavanim Carrollom kao partnerom Dannyja Wellbecka u napadu. U početnoj fazi svjedočili smo taktičkom nadmudrivanju i prvenstveno oprezu obje reprezentacije, budući je ulog bio golem. Prijetilo se uglavnom iz daljine, pa je Isaksson obranio pokušaj Parkera, a Hart siloviti udarac Ibrahimovića. U 23. minuti Gerrard je zdesna poslao loptu u svom stilu koju suigrač iz Liverpoola, Andy Carroll, glavom šalje iza nemoćnog Isakssona - 0:1.

Nastavak susreta, logično, donosi puno hrabrije i otvorenije Šveđane. Izabranici Erika Hamrena više nisu imali što izgubiti, a takav pristup isplatio im se ubrzo. Nakon četiri minute igre u drugom poluvremenu Ibrahimović je pucao iz slobodnog udarca, živi zid Engleza blokirao, a Ibra ovaj puta vratio u sredinu, gdje je sam ostao Mellberg. Pucao je iskusni branič sa 7-8 metara, Hart nekako dirao loptu, koju potom Johnson ne uspijeva izbiti i zapravo postiže autogol - 1:1. Desni bek Engleske dijelom se 'ispravio' kod sljedeće akcije Šveđana, kada u posljednji tren otklanja opasnost poslije sjajnog proigravanja u prostor Kallstroma za Elma.

Nakon sat vremena igre Švedska je u vodstvu. Larsson fino izvodi prekid s lijeve strane, a nečuvani Mellberg glavom matira Harta - 2:1. U šoku je tog trenutka bio Hodgson, koji brzo na teren šalje Walcotta. Tri minute bile su dovoljne Walcottu da opravda povjerenje - Englezi su izveli korner kojeg je 'isforsirao' Terry kad mu je Isaksson skinuo zicer s pet metara, a odbijenu loptu Walcott je iz daljine proslijedio u mrežu - 2:2. Šut je bio po sredini gola, ali Isaksson je bio spriječen bolje reagirati zbog mnoštva igrača ispred njega, a zaista je i Walcott dobro opalio. Inače, bio je to tek četvrti gol Walcotta u dresu Engleske. Prethodna tri zabio je u jednoj utakmici - Hrvatskoj na Maksimiru (4:1).

Sweden vs England All Goals & Highlights UEFA... by kofiswag

Nisu švedski nogometaši imali vremena za očajavanje, nastavili su tražiti novi pogodak i zamalo ga pronašli - Kallstrom prvo promašuje iz prve poslije centaršuta Jonasa Olssona, a Ibrahimovićevu 'bombu' s više od 20 metara potom brani Hart.

U 78. minuti Walcott se pokazuje kao fantastičan potez Hodgsona. Probio je brzonogi i omaleni Englez desnu stranu i ubacio na peterac, gdje Welbeck u padu, s čuvarom na leđima, baš majstorski i s osjećajem uspijeva zahvatiti loptu koja odlazi u suprotni kut Isakssona - 2:3.

Šveđani tako nakon 180 minuta mogu rezervirati let kući, a Englezi upisuju prvu pobjedu na Euru, ali i premijerni trijumf protiv Švedske u natjecateljskoj utakmici. Došli su na kontinentalnu smotru nikad tiši i s nikad manje očekivanja, a bome i navijača, no djeluju uistinu dobro. A ne zaboravite da im se u sljedećem dvoboju pridružuje Wayne Rooney...

Švedska - Engleska 2:3 (Johnson a.g. 49', Mellberg 59' / Carroll 23', Walcott 64', Welbeck 78')

Sastavi:

ŠVEDSKA: Isaksson - M. Olsson, Mellberg, Granquist (od 66. Lustig), J. Olsson - Elm (od 81. Wilhelmsson), Svensson, Kallstrom - Larsson, Ibrahimović - Elmander (od 80. Rosenberg).

ENGLESKA: Hart - Johnson, Terry, Lescott, A. Cole - Milner (od 61. Walcott), Gerrard, Parker, Young - Carroll, Welbeck (od 89.Oxlade-Chamberlain).

Tijek utakmice:

90' Završena je utakmica. Engleska je pobijedila Švedsku 3:2.

90' Gerrard je pucao iz volej s desetak metara, sjajno brani Isaksson.

78' GOOOL!!! Walcott se pokazao kao odličan potez Hodgsona - probio je desnu stranu i ubacio na vrh peterca, gdje fenomenalnim potezom Welbeck petom šalje loptu iza leđa Isakssona. Engleska ponovo vodi.

76' Ibrahimović je tukao zdesna s preko 20 metara, ali Hart sjajno brani loptu koja je išla u suprotni kut.

75' Jonas Olsson je probio lijevu stranu i ubacio prema sredini, gdje je naletio Kallstrom i udarcem iz prve promašio okvir vrata.

64' GOOOL!!! Korner za Engleze - odbijanac poslije skoka dolazi na 18 metara do Walcotta koji je ušao tri minute prije. Krilo Arsenala puca i po sredini gola svladava Isakssona koji u gužvi nije najbolje vidio loptu. Walcottu je ovo četvrti pogodak u dresu Engleske, a prethodna tri zabio je Hrvatskoj na Maksimiru (4:1).

63' Odlično drugo poluvrijeme u Kijevu - sada je Johnson ubacio, Terry pucao glavom s pet metara, a Isaksson fenomenalnim refleksom spriječio izjednačenje.

59' GOOOL!!! Larsson je ubacio iz slobodnog udarca s lijeve strane, a nečuvani Mellberg glavom matirao nemoćnog Harta.

56' Fenomenalnu je loptu u prostor za Elma poslao Kallstrom, no Johnson izbija i otklanja opasnost u posljednji trenutak. Sjurio bi se u suprotnom Elm sam prema Hartu.

49' GOOOL!!! Ibrahimović je izveo slobodni udarac kojeg blokira živi zid Engleza. Lopta se odbija Ibri koji je vraća u protivnički kazneni prostor, gdje je sam ostao Olof Mellberg i nekako uspio pogoditi sa 7-8 metara. Hart je dirao loptu, koju onda Johnson ne uspijeva izbiti s gol crte. Pogodak je registriran kao autogol Glena Johnsona.

46' Počeo je nastavak susreta.

45' Završeno je prvo poluvrijeme.

36' Fino su Englezi probili lijevu stranu - Ashley Cole gurnuo je za Younga koji ulazi u 16-erac Šveđana, ali puca tek u vanjski dio mreže.

32' Probao je opet Ibrahimović s distance, netko od Engleza je blokirao, a Hart na kraju lagano pokupio loptu.

23' GOOOL!!! Gerrard je fantastično ubacio u svom stilu, a Andy Carroll glavom pogodio mrežu Isakssona.

20' Ibrahimović puca s više od 20 metara, i to opasno, ali siguran je Hart.

7' Parker je probao iz daljine, brani Isaksson.

1' Počeo je susret Švedske i Engleske.

0' Utakmica u Kijevu kreće u 21h, zbog kasnijeg završetka susreta Ukrajine i Francuske, koji je bio prekinut na gotovo sat vremena zbog jakog nevremena u Donjecku.