Domaćin nemoćan

Dojmljivi Francuzi stišali ukrajinsku euforiju!

Na otvaranju drugog kola skupine D, Francuska je u Donjecku šokirala domaćina i zasluženo slavila rezultatom 2:0. Susret će ostati zapamćen i po prekidu koji je trajao gotovo sat vremena, a uzrok je bilo veliko nevrijeme...

Francuzi su trijumfirali s dva brza gola Meneza i Cabayea početkom drugog poluvremena, te tako upisali prvu pobjedu na velikim natjecanjima od 2006. godine i slavlja protiv Portugala na Svjetskom prvenstvu. Francuska sada ima četiri boda uoči sraza sa Šveđanima, dok će Ukrajinci u zadnjem kolu Engleze dočekati s tri boda na kontu. Podsjećamo, od 21h u Kijevu igraju Švedska i Engleska.

A razlog njihovog kasnijeg početka jest prekid susreta Ukrajine i Francuske, koji se dogodio u petoj minuti. Tada je nizozemski sudac Kuipers poslao igrače u svlačionicu zbog strašne kiše i grmljavine, koja je uvjete za igru, ali i gledanje utakmice učinila - nemogućim.

LMFAO Ukraine vs France - Match suspended due to... by kofiswag

Nakon što se kiša smirila, a sudac i Uefini delegati procijenili kako se na travnjaku Donbass Arene može igrati, dvoboj je nastavljen u 19 sati. Francuzi su se već u prvom poluvremenu postavili dominantno, no Pjatov je sjajno obranio zicer Meneza, kao i odličan udarac glavom Mexesa.

Imao je Menez još nekih akcija - jednom nije uspio precizno plasirati loptu s desetak metara, a opravdano mu je zbog zaleđa poništen i pogodak iz 16. minute. Ukrajinci su pak uzvratili pokušajem Yarmolenka s distance koji je otišao pored vratnice, ali i odličnom prilikom Ševčenka. Iskusnog napadača pronašao je dubinskim proigravanjem Selin, ali Lloris je obranio i spasio Francuze.

Oleg Blohin od 46. minute uvodi Devića umjesto Voronjina, ali nije mu ta promjena puno pomogla. Jeremy Menez, koji je bio na 'najboljem' putu da prisvoji nezavidni epitet tragičara, u 53. minuti napokon je pogodio. Ofenzivac PSG-a primio je loptu na desnoj strani 16-erca, izigrao Selina driblingom, pa prizemnim udarcem lijevom nogom svladao nemoćnog Pjatova. Mogli bi ostati repovi zbog tog gola, budući je Menez u posljednjim trenucima prvog dijela napravio neoprezan prekršaj upravo na Selinu, a Kuipers mu je odlučio progledati kroz prste. U suprotnom, Menez bi bio isključen, jer je iz 40. minute već imao javnu opomenu...

Ukraine 0-2 France Full highlights Euro2012 15... by eurorivals

Još se Ukrajinci nisu ni oporavili od šoka kojeg je uzrokovao zgoditak Francuza, a već su Tricolori udvostručili prednost. Benzema je lijepo uposlio Cabayea koji se našao na pomalo neprirodnom mjestu u kaznenom prostoru domaćina, a veznjak Newcastlea zatim se rješava čuvara i mirno pogađa ukrajinsku mrežu.

Cabaye je u 65. minuti mogao u potpunosti nokautirati, pa čak i osramotiti Ukrajince, no saveznik domaćina bila je vratnica na kojoj se zaustavio poluvolej sa 16 metara. Pokušali su Ukrajinci do senzacionalnog povratka ili makar počasnog zgoditka, međutim nisu uspjeli... Francuska je konačno pokazala pravo lice i zasluženo uzela tri boda, upisavši 23. utakmicu u nizu bez poraza. Zadnja reprezentacija koja je porazila momčad Laurenta Blanca bila je Bjelorusija u rujnu 2010., na startu kvalifikacija za Euro u Poljskoj i Ukrajini.

Ukrajina - Francuska 0:2 (Menez 53', Cabaye 56')

Sastavi:

UKRAJINA: Pyatov - Husev, Kačeridi, Mihalik, Selin - Yarmolenko (od 68. Alijev), Timoščuk, Nazarenko (od 60. Milevski), Konopljanka - Ševčenko, Voronjin (od 46. Dević).

FRANCUSKA: Lloris - Debuchy, Rami, Mexes, Clichy - A. Diarra, Cabaye (od 68. M'Vila) - Menez (od 73. Martin), Nasri, Ribery - Benzema (od 75. Giroud).

Tijek utakmice:

90' Završena je utakmica u Donjecku. Francuska je pobijedila Ukrajinu 2:0.

72' Ribery je gađao iz slobodnog udarca s više od 20 metara i zamalo pogodio rašlje Pjatova.

65' Zamalo je Cabaye u potpunosti nokautirao domaćine, kojima je saveznik sada bila vratnica. Pucao je Cabaye iz poluvoleja sa 16 metara.

62' Benzema je tukao s 18 metara, ali po sredini gola i ravno u ruke Pjatova.

56' GOOOL!!! Benzema je fino proigrao Cabayea, koji se našao na pomalo neprirodnom mjestu u kaznenom prostoru domaćina. Lijepo se veznjak Newcastlea riješio braniča Ukrajine i mirno pogodio za udvostručenje prednosti Tricolora.

53' GOOOL!!! Napokon je pogodio Jeremy Menez. Primio je ofenzivac PSG-a loptu na desnoj strani 16-erca, izigrao čuvara Selina driblingom, pa prizemnim udarcem lijevom nogom svladao nemoćnog Pjatova.

49' Ševčenko je probao iznenaditi Llorisa iz daljine, bilo je prilično opasno, ali otišlo mrvicu kraj gola.

48' Još jednom je Menez izbio sam pred Pjatova, no opet brani ukrajinski vratar.

46' Počeo je nastavak susreta. Kod Ukrajinaca je ušao Dević umjesto Voronjina.

45' Završeno je prvo poluvrijeme.

45' Menez je sada napravio jedan neoprezan prekršaj na Selinu, za kojeg je mogao dobiti žuti karton. Kuipers mu je oprostio, a u suprotnom Menez bi bio isključen, jer već ima javnu opomenu otprije pet minuta.

39' Sjajno je sada obranio Pyatov udarac Mexesa glavom poslije ubačaja Nasrija.

34' Uzvraćaju Ukrajinci - Ševčenko je primio sjajnu dubinsku loptu Selina i onda se sjurio prema Llorisu, koji brani odličnu šansu ukrajinskom napadaču.

29' Još jedna odlična akcija Francuza - Ribery je opet ubacio u sredinu, Benzema zakasnio, a Menezu potom Pyatov obranio čistu šansu.

26' Najbolja prilika na utakmici dosad - Ribery je po lijevoj strani ušao u kazneni prostor Ukrajinaca, a onda poslao loptu u sredinu, gdje su se malo zbunili Menez i Benzema. Na kraju je pucao Menez, no pokušaj plasiranja bio je neprecizan.

25' Yarmolenko je probao lijevom nogom s 20-ak metara, otišlo je malo kraj vratnice.

16' Ribery je pronašao Meneza koji izlazi sam pred Pyatova i pogađa u mrežu, ali svirano je zaleđe. Snimka je pokazala kako je pomoćni sudac donio ispravnu odluku.

5' U 19 sati nastavljena je utakmica Ukrajine i Francuske. Dakako, od 5. minute u kojoj je bila prekinuta.

5' Sudac Kuipers odlučio je prekinuti utakmicu zbog nemogućih uvjeta za igru koje stvara strahovita kiša.

1' Počeo je susret u Donjecku, u kojem pada jaka kiša.

0' Ukrajincima je ovo tek drugi veliki turnir, nakon SP 2006. godine u Njemačkoj, kad su ispali u četvrtfinalu od kasnijih pobjednika Talijana. Računamo li rezultat sa Šveđanima prije četiri dana, Ukrajina je na završnicama zabila sedam pogodaka, od čega su četiri djelo Andrija Ševčenka.

0' Blanc je protiv Engleza žrtvovao Maloudu u obrambenim zadacima, a čini se kako će danas zaigrati u ofenzivnijoj varijanti s trojkom iza Benzeme - desno će biti Menez, u sredini Nasri, a lijevo Ribery.

0' Izašli su službeni sastavi. Blanc je napravio dvije promjene, Alou Diarra ipak ostaje defenzivni vezni, no Clichy i Menez zamijenit će Evru i Maloudu u odnosu na prvu utakmicu s Englezima. Blohin je pak odustao od petorice u sredini terena, što znači da će Ševčenko predvoditi navalu domaćina zajedno s Voronjinom.

Prekid:

18:50 Kiša u Donjecku se smirila, a osoblje Donbass Arene 'popravlja' teren, na kojem su trenutno glavni sudac i Uefini delegati koji će procijeniti hoće li se utakmica nastaviti večeras.

18:30 Utakmica se sigurno neće nastaviti prije 19 sati, a BBC piše kako Ukrajinci i Francuzi danas više neće na teren.

Prvi susret drugog kola skupine D između Ukrajine i Francuske prekinut je poslije svega četiri i pol minute igre, zbog jake kiše i grmljavine u Donjecku. Nizozemski sudac Bjorn Kuipers poslao je igrače u svlačionicu, jer su uvjeti na travnjaku, ali i cijelom stadionu, bili nemogući i opasni za sve aktere, uključujući i publiku.

Donbass Arena se prilično ispraznila tijekom velikog nevremena i zasad nije poznato kada će Ukrajinci i Francuzi nastaviti svoju utakmicu, odnosno hoće li se to uopće dogoditi danas.