Nizozemci ispali

Spektakularni Šveđani izravno na Euro, Ronaldo ipak u dodatnim kvalifikacijama!

Pobjedom nad viceprvacima svijeta Nizozemcima 3-2 nogometaši Švedske izborili su izravan nastup na Euru 2012. kao najbolja drugoplasirana momčad kvalifikacija.

Spektakularnu utakmicu vidjeli su gledatelji na Råsunda stadionu u švedskoj Solni, a na kraju su mogli uživati u velikoj pobjedi i plasmanu na Europsko prvenstvo. Vatromet pogodaka započeo je već u 14.minuti kada je veznjak Lyona Kim Källström doveo Švedsku u vodstvo, da bi svega desetak minuta kasnije Klaas-Jan Huntelaar donio izjednačenje i s tim rezultatom se otišlo na odmor.

Na početku nastavka u samo 5 minuta tri pogotka i preokret domaćina. Prvo je Dirk Kuyt zabio za vodstvo gostiju 2-1 u 50. minuti. Praktički u slijedećem napadu turski sudac Cüneyt Çakir dosudio je kazneni udarac za Švedsku kojeg je realizirao Sebastian Larsson, a zatim je odmah u idućoj minuti uslijedio novi nalet Šveđana i Ola Toivonen zabija za 3-2 i erupciju oduševljenja na tribinama. Pobjedom je sastav izbornika Erika Hamréna osvojio najviše bodova od svih drugoplasiranih momčadi u eurokvalifikacijama i na taj način izborio nastup na Euru zajedno s Nizozemskom koja je to učinila ranije osvojivši skupinu E.

U preostale dvije utakmice ove skupine koje nisu imale nikakvog rezultatskog značaja Mađarska i Finska su odigrale bez golova, dok je Moldavija na svom terenu lako nadigrala San Marino 4-0.

Rezultat iz Švedske rastužio je Portugalce koji su nakon poraza u Danskoj 2-1 ostali bez izravnog plasmana na Euro, tako da će Cristiano Ronaldo i društvo prolaz tražiti kroz dodatne kvalifikacije. U ogledu na Parken stadionu u Kopenhagenu Danska je bila bolja s 2-1 pogocima Krohn-Dehlija i Bendtnera, dok je poraz samo ublažio Ronaldo u 2. minuti sudačke nadoknade. Na kraju natjecanja u skupini H Danska je prva s tri boda više od Portugala i Norveške, no Portugalci idu u doigravanje zbog bolje gol-razlike. Norveška je u posljednjem kolu pobijedila Cipar 3-1, no za drugo mjesto u skupini trebala im je pobjeda s puno većom razlikom.

Kvalifikacije za Euro 2012. godine:

skupina E

Švedska – Nizozemska 3-2 ( Källström 14, Larsson 52-11m, Toivonen 53 / Huntelaar 23, Kuyt 50)

Mađarska – Finska 0-0

Moldavija – San Marino 4-0 (Zmeu 30, Bacciocchi 62-ag, Suvorov 66, Andronic 87)

Redoslijed: 1. Nizozemska 27, 2. Švedska 24, 3. Mađarska 19, 4. Finska 10, 5. Moldavija 9, 6. San Marino 0