Situacija u Barceloni opasno se zakomplicirala. Prijelazni je rok završio s polovičnim uspjehom. Navijači su nezadovoljni, Real Madrid i dalje izgleda dosta jači, a Lionel Messi još uvijek nije stavio potpis na produljenje ugovora. Messi najviše brine vojsku navijača Barcelone. Može se čak reći da na Camp Nouu vlada blaga panika.
Uprava na čelu s predsjednikom Josepom Mariom Bartomeuom pod velikim je pritiskom navijača i katalonske javnosti, ali još više konkurentskih struja koje su „namirisale krv“ i rado bi preuzele uzde kluba. Kritike dolaze sa svih strana, čak je i legenda kluba Xavi Hernandez u nekoliko navrata dosta oštro opleo po trenutačnom vodstvu Barce kazavši da se klub u posljednjih nekoliko godina uspavao i zaostao u utrci s Realom pa ne treba čuditi što je sveopći dojam da Madriđani trenutačno imaju dosta širi i kvalitetniji roster.
Oporba krenula u akciju
U atmosferi nepovjerenja i lutanja Barcine uprave koja se već duže vrijeme, a posebice ovog ljeta, ponašala toliko smušeno i panično da je ostavljala dojam da ne zna što radi i gdje udara. Oporba nije dugo čekala i krenula je u akciju. Prošlog tjedna pokrenuta je prva ozbiljnija akcija zbacivanja s vlasti Bartomeua i njegove ekipe. Bivši predsjednički kandidat Agusti Benedito pokrenuo je akciju izglasavanja nepovjerenja upravi. Benedito u 14 radnih dana treba prikupiti 15 posto potpisa svih sociosa Barcelone, a to je oko 16,5 tisuća.
„Ova uprava zapanjujuće loše radi i treba je smijeniti“, jasno i glasno poručio je Benedito kojem neće biti lako prikupiti toliko potpisa u tako kratkom vremenu. Dvaput u povijesti na taj se način pokušalo smijeniti izabranog predsjednika i u oba slučaja nije se uspjelo. Jedan od ta dva neuspjela „puča“ preživio je Joan Laporta 2008., za kojeg se spekulira da stoji iza Benedita.
Laporta je s četiri osvojena naslova prvaka Španjolske i dvije Lige prvaka u mandatu od 2003. do 2010. najuspješniji predsjednik Barcelone u povijesti. Međutim, iza Laporte također su ostali dugački repovi, izgubio je predsjedničku bitku s Sandrom Rosellom zbog nagomilanih dugova i financijskih skandala za vrijeme svoje vladavine. Bartomeu je bio u tim Rosella i kasnije ga naslijedio kada je ovaj morao napustiti predsjedničku poziciju zbog „slučaja Neymar“, odnosno afere oko realizacije transfera iz Santosa i s time povezanih poreznih problema te sudskog procesa. Najbitnije u ovoj priči jest to da je Messi i dalje u dobrim odnosima s Laportom kao i za vrijeme njegove vladavine. Pod Laportinom upravom Messi je stasao i postao najbolji igrač svijeta.
Zašto Messi šuti?
Neki spekuliraju da je Messijevo nepotpisivanje ugovora povezano s gore navedenom pričom. As navodi da je Bartomeu u dva navrata tijekom intervjua za medije kazao da je Messi potpisao ugovor, posljednji put na dan prijateljske utakmice Reala i Barcelone u Miamiju, a na kraju se pokazalo da to nije istina. Istina je da je predugovor potpisao njegov otac i odvjetnik, ali ne i Messi. Nedavno je to priznao Jordi Mestere, prvi Bartomeuov suradnik na javnom predstavljanju i potpisivanju ugovora s brazilskim reprezentativcem Paulinhom.
Proces opoziva Bartomeua koji je pokrenuo Benedito započinje u petak i čini se da će Messi pričekati kako će se cijela stvar rasplesti. Da je Messi u međuvremenu potpisao ugovor, bio bi to snažan vjetar u leđa Bartomeuu, no očito je da Argentinac to nije želio učiniti, a iz kojeg točno razloga može se samo spekulirati.
Možda se Messi nije želio izravno miješati u političku bitku, ali logično je zaključiti da njegovo oklijevanje svakako ne ide na ruku Bartomeuu. Da uprava nije na istoj valnoj dužini s Messijem i glavnim igračima, pokazao je transfer Neymara u PSG i reakcije Barcinih zvijezda koje su gotovo pa otvoreno stale na stranu Brazilca. Neki analitičari u Španjolskoj spekuliraju kako je Messijevo uporno prolongiranje potpisa produljenja ugovora, bez jasno naznačena datuma kada bi to mogao napraviti, vidljiva Argentinčeva potpora Bartomeuovim protukandidatima, ponajprije Laporti. Ako Messi doista potajice podržava Laportu, bio bi to Argentičev nož leđa trenutačnom predsjedniku.
Loša kadrovska politika
Messi je s Bartomeuom dogovorio financijske uvjete, ali to nije bio njegov jedini uvjet za produljenje ugovora. Mjesecima se već spekulira da Messi želi izravno utjecati na sportsku politiku kluba, ponajprije na kupovinu novih igrača. Argentinac je nezadovoljan kadrovskom politikom Barcelonine uprave, koja je u posljednjim satima prijelaznog roka izvela spin pokušavši od neuspjeha realizacije Coutinhova transfera napraviti uspjeh. Kao, nisu željeli iskrcati 200 milijuna eura jer bi to opasno ugrozilo financijskog poslovanje kluba.
No, Bartomeuovi protivnici odmah su uzvratili kontrom kazavši da je rasplet priče s Coutinhom samo dokaz dugogodišnje loše politike i procjena trenutačne uprave, koja se ovog ljeta dovela u situaciju da mora kupovati pod pritiskom i da je ostali klubovi mogu ucjenjivati. Nije li uostalom i transfer Ousmanea Dembelea protekao u sličnoj ucjenjivačkoj atmosferi i nije li mladi francuski igrač dobrano preplaćen ako je još prošlog ljeta Borussia Dortmund za njega platila mnogostruko manju odštetu?
Katastrofalne stručne procjene Barcine uprave prošle godine kada su potrošena 123 milijuna eura, a nijedan od pristiglih igrača nije se pokazao bogzna kakvim pojačanjem, bile su kap koju su prelile čašu Messijeva strpljenja. Je li i koliko Messi zadovoljan recentnim pojačanjima teško je razlučiti, ali signal bi mogao biti to što i dalje ne želi staviti potpis na novi ugovor. Kod najave pokretanja opoziva Benedito je odaslao simptomatično upozorenje.
Ako ne potpiše produljenje, Messi može otići bez odštete
„Messi će 1. siječnja biti slobodan igrač i moći će slobodno pregovarati s kime želi. Postoji opasnost da Messi ode iz Barcelone zbog lošeg rada ove uprave“, zagalamio je Benedito.
Što je možda još kritičnije za Barcelonu, Messi teoretski može otići bez eura odštete. Ako doista odluči otići, bila bi to savršena financijska pozicija za Argentinca: uz ogromnu plaću mogao bi tražiti od potencijalnog prosca „novac na ruke“. Znači za potpis ugovora mogao bi dobiti tko zna koliko desetaka milijuna eura. U najmanju ruku, ako bude dobrostiv, može se dogovoriti s Barcelonom da sroče ugovor s kojim će podijeliti novac od odštete.
Sve su to hipoteze i spekulacije, vjerojatnije je da će Messi ostati, ali sve dok ne stavi potpis na novi ugovor, glasine stoje u optjecaju. Messi očito čeka da vidi što će se dogoditi, ne samo u bici za predsjedničku fotelju nego i na travnjaku. Rezultatski uspjeh ili neuspjeh ove sezone mogao bi u bitnom utjecati na njegovu odluku.