Oproštaj od Eurolige?

Ništa od pozitivnog šoka: Efes na NBA pogon riješio Acinu Cedevitu!

Košarkaši Cedevite poraženi su u sklopu 8. kola skupine C Eurolige u Draženovom domu od turskog Efesa Anadolua, te su praktički ostali bez šansi za plasman u daljnju fazu natjecanja...

NBA iskustvo pokazalo se presudno u ovom dvoboju, pa je Efes na krilima Jordana Farmara, Saše Vujačića i Semiha Erdena slavio s 81-73. Spomenuti trojac kombinirano je ubacio 48 gostujućih poena i to je bilo jednostavno previše, pa čak i za večeras vrlo dobru Cedevitu.

>> Euroliga: Zoran Planinić prvo ime uvjerljive pobjede Himkija!

Naime, zagrebački košarkaši sjajno su otvorili utakmicu i vodili sa po pet, šest koševa razlike sve do početka druge četvrtine. Tada je Efes nakon manje od minute igre po prvi puta poveo (25-24), ali se ubrzo ponovno našao u minimalnom zaostatku.

Možda i ključni detalj susreta dogodio se četiri minute prije kraja prvog poluvremena kada je Efes serijom 9-0, od 35-35, otišao na predah s komotnih 44-35, a prednost je i nakon pauze nastavila rasti. Popela se do maksimalnih +16, a onda je Cedevita počela spuštati prednost.

U prvoj minuti posljednje četvrtine Lukša Andrić polaganjem smanjuje na 57-59 i nada u veliki podvig i ostanak u Euroligi ponovno se javlja. Međutim, Efes novom serijom 8-0 odlazi ponovno na +10 i tu više nije bilo snage za novi povratak Cedevite.

Vratili su se košarkaši Ace Petrovića u nekoliko navrata na -3, ali bolje od toga nije išlo. Ključni detalj posljednje dionice bio je skok u napadu. Gosti su izborili čak sedam drugih napada u posljednjih 10 minuta!

Sjajni su u redovima zagrebačke momčadi bili Bracey Wright i Mickael Gelabale s 24 odnosno 18 poena, no pored njih dvojice nijedan drugi košarkaš, osim možda Lukše Andrića s 12 poena i šest skokova, nije bio raspoložen.

Porazom je Cedevita pala na omjer pobjeda i poraza 2-6, dok je Efes sada na 5-3, čime je osigurao prolaz u drugu fazu natjecanja. Ako Armani Milano u nastavku večeri (četvrtak) pobjedi Caju Laboral u gostima, tada je Cedevita ostala i bez matematičkih šansi za prolazak skupine. (TS)