Hrvatska reprezentacija
Više od 20 godina

Međusobne utakmice Slovačke i Hrvatske: Rezultati izjednačeni, ali...

Nakon proglašenja hrvatske neovisnosti Vatreni i Slovaci igrali su šest puta i sve su utakmice bile prijateljske.

Ivica Olić Slovacima je zabio tri gola (Foto: AFP) (Foto: Afp)

Utakmica između Slovačke i Hrvatske koja je na rasporedu večeras u Trnavi (prijenos od 20:45 na Novoj TV i GOL.hr-u, specijalna emisija od 20:15)  bit će prvi službeni međusobni dvoboj u povijesti tih dviju nogometnih reprezentacija.

Nakon proglašenja hrvatske neovisnosti Vatreni i Slovaci igrali su šest puta i sve su utakmice bile prijateljske. Obje reprezentacije imaju po dvije pobjede, a dvije utakmice su završile bez pobjednika, uz razliku pogodaka 8:8.

Više od 20 godina Vatreni ne znaju za poraz od Slovaka

Prvi susret odigran je u travnju 1994. u Bratislavi, a domaćin je slavio 4:1. Dva gola zabio nam je Peter Dubovsky (17-11m, 60-11m), a po jedan Vladimir Kinder (68) i Lubomir Moravčik (68). Za hrvatsku vrstu, koju je tada vodio Miroslav Blažević, gol je zabio Joško Popović (65).

Slovaci su bili bolji i u drugom susretu, koji je igran četiri godine kasnije u Puli, a slavili su s 2:1. Bila je to jedna od posljednjih provjera Vatrenih uoči odlaska na svjetsko prvenstvu u Francuskoj. Za Slovake su zabili Tibor Jančula (4) i Jozef Majaroš (58), dok je za Hrvatsku zabio Goran Vlaović (43).

Nakon 1998. godine Slovaci više niti jednom nisu pobijedili Hrvatsku.

Idući međusobni susret Slovačka i Hrvatska igrale su u kolovozu 2000. u Bratislavi, a završilo je bez pobjednika (1:1).

Bio je to posljednji pripremni susret uoči početka kvalifikacijskog ciklusa za nastupa na SP-u u Japanu i Koreji 2002. Hrvatska je povela u 23. minuti golom Boška Balabana, kojem je to bio premijerni nastup u dresu reprezentacije, a izjednačio je pet minuta kasnije Szillard Nemeth.

Obje pobjede Hrvatska ostvarila na Kantridi

Prvu pobjedu hrvatska vrsta je ostvarila u svibnju 2004. na Kantridi rezultatom 1:0. Bio je to ogled u sklopu naših priprema za EURO u Portugalu. Pogodak odluke zabio je Ivica Olić u 29. minuti, a reprezentaciju je vodio Otto Barić.

Zanimljivo, i drugu je pobjedu protiv Slovaka hrvatska reprezentacija ostvarila na riječkoj Kantridi. U kolovozu 2010. pod vodstvom Slavena Bilića bilo je 3:0, a golove su zabili Ivica Olić (45, 69) i Ognjen Vukojević (48).

Posljednji put Hrvatska i Slovačka igrale su u kolovozu 2010. Susret je završio s 1:1, a susret u Bratislavi trebao je Slavenu Biliću poslužiti kao generalna proba uoči početka kvalifikacija za EURO 2012.

Domaćin je poveo u 50. minuti preko Miroslava Stocha, a četiri minute kasnije izjednačio je Nikica Jelavić.