Tu je i skalp s Eura

Vatreni dvaput rušili Furiju: Velika pobjeda usred rata odjeknula svijetom

Pred nama je osmi susret između Hrvatske i Španjolske u proteklih 25 godina.

Prosinečki utišava Mestallu (Screenshot: YouTube)

Večerašnji dvoboj u sklopu Lige nacija Hrvatska - Španjolska bit će osmi za našu reprezentaciju protiv Španjolske od hrvatskog osamostaljenja. Španjolci zasad vode s 4:2 u pobjedama dok je jedan susret završio neriješeno.

Vatreni i Furija su se prvi put susreli u ožujku 1994. godine, usred Domovinskog rata. Mala Hrvatska, koja se s tek formiranom reprezentacijom probijala na nogometnu kartu Europe i gradila svoje ime, otišla je u goste favoriziranim Španjolcima u Valenciju.

No, umjesto trijumfa domaćina, Vatreni su slavili s 2:0 pogocima Davora Šukera i Roberta Prosinečkog, a u 53. minuti je Dražen Ladić obranio jedanaesterac Beguiristainu.

Bio je to prijateljski ogled odigran dvije godine prije Europskog prvenstva u Engleskoj, prvog velikog natjecanja na kojem su nastupili nogometaši u kockastim dresovima. Španjolci do te utakmice nisu poraženi 20 utakmica na svom terenu. Bio je to naš prvi međusobni susret i jedna od dvije pobjede protiv Furije.

Pet godina poslije uslijedio je novi prijateljski susret u Sevilli, a Vatreni su uveličali proslavu otvaranja Olimpijskog stadiona u glavnom gradu Andaluzije. Domaćin je pobijedio 3:1, no prvi gol na novom stadionu zabio je Davor Šuker u devetoj minuti. Strijelci za domaćine bili su Vicente Engonga (34), Fernando Hierro (48-11m) i Daniel Garcia Dani (84).

Godine 2000. uslijedio je novi prijateljski okršaj, no ovaj put u Splitu, koji je završio s 0:0. Posljednju prijateljsku utakmicu ove dvije reprezentacije su odigrale u Ženevi u lipnju 2006. godine, a španjolska vrsta je pobijedila 2:1. Niko Kranjčar je doveo našu vrstu u vodstvo u 14. minuti, a rezultat su preokrenuli Pernia (62) i Torres (90+2).

Nesretno izgubili 2012. pa se osvetili 2016.

Prvi pravi natjecateljski dvoboj uslijedio je 2012. godine na Europskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini. Hrvatskoj je trebala pobjeda za prolazak skupine, no Španjolci su slavili sa 1:0 golom Jesusa Navasa u 88. minuti. Hrvatska se nakon tog poraza vratila kući, dok su Španjolci stigli do finala i u borbi za zlato deklasirali Italiju obranivši naslov prvaka osvojen četiri godine prije na prvenstvu u Austriji i Švicarskoj.

Hrvatska je uzvratila Španjolcima na posljednjem Europskom prvenstvu 2016. u Francuskoj ostvarivši pobjedu u skupini 2:1. Španjolska je povela golom Alvara Morate (7), no Vatreni su okrenuli rezultat golovima Nikole Kalinića (45) i Ivana Perišića (87).

U posljednjem međusobnom susretu igranom u rujnu ove godine na otvaranju Lige nacija Španjolska je deklasirala Hrvatsku sa 6:0 što je najteži poraz naše reprezentacije u povijesti. Golove za španjolsku vrstu zabili su Saul Niguez (24), Marco Asensio (33), Lovre Kalinić (35-ag), Rodrigo (49), Sergio Ramos (57) i Isco (70).

Međusobni susreti Hrvatske i Španjolske:

Španjolska - Hrvatska 0:2 (Prosinečki 6, Šuker 51)
(Valencia, 23. ožujka 1994. – prijateljska)

Španjolska - Hrvatska 3:1 (Engonga 34, Hiero 48-11m, Daniel Garcia 84 / Šuker 9)
(Sevilla, 5. svibnja 1999. – prijateljska)

Hrvatska - Španjolska 0:0
(Split, 23. veljače 2000. – prijateljska)

Španjolska - Hrvatska 2:1 (Pernia 62, Torres 90+2 / Kranjčar 14)
(Ženeva, 7. lipnja 2006. – prijateljska)

Španjolska - Hrvatska 1:0 (Navas 88)
(Gdanjsk, 18. lipnja 2012. – skupina EP 2012)

Hrvatska - Španjolska 2:1 (Kalinić 45, Perišić 87 / Morata 7)
(Bordeaux, 21. lipnja 2016. – skupina EP 2016)

Španjolska - Hrvatska 6:0 (Saul Niguez 24, Asensio 33, Kalinić 35-ag, Rodrigo 49, Ramos 57, Isco 70)