'Modri' ne mogu zabiti

Maminjo u nevjerici: Dinamo u Portu nizao šanse i uvjerljivo – izgubio!

Dinamo je u Portu pretrpio i jedanaesti poraz zaredom u Ligi prvaka. Porto je slavio s 3:0, a strijelci su bili Lucho Gonzalez (20), Joao Moutinho (67) i Silvestre Varela (85)...

Niti nakon petog nastupa u A skupini Lige prvaka zagrebački Dinamo nije zabio prvi gol ili osvojio prvi bod u Ligi prvaka.

Hrvatski prvak poražen je na gostovanju kod Porta na Dragau 3-0, iako u prvom poluvremenu nije ostavio toliko loš dojam koliko sugerira konačni rezultat, ali je drugi dio odigrao za brzi zaborav. Momčad Porta, koja je neporažena već osam mjeseci, rutinski je stigla do uvjerljive pobjede.

Možda bi se utakmica drukčije razvijala da je Sammir u 13. minuti iskoristio odličnu šansu i doveo Zagrepčane u vodstvo. Odličnom loptom proigrao ga je Vida. Sammir je izbio sam pred domaćeg vratara Heltona, iskosa s desne strane. Snažno je tukao desnom nogom, ali je lopta pogodila unutarnju stranu vratnice i odbila se natrag u teren.

Porto je do vodstva stigao u 20. minuti, kada je Moutinho odlično proigrao Lucha Gonzaleza koji je udarcem lijevom nogom s nekih 13 metara matirao Ivana Kelavu.

U završnici prvog dijela Dinamo je mogao do izjednačenja. U 39. minuti je Sammir odlično proigrao Beqiraja koji se s loptom približio suparničkom golu, ali je suviše oklijevao s udarcem pa je prilika otišla u nepovrat. Nakon kornera je solidan Vidin udarac glavom obranio Helton. Beqiraj je odbijenu loptu pokušao nekako ugurati u gol, ali je loptu s gol-crte očistio netko od domaćih igrača.

U nastavku je Porto s nova dva pogotka osigurao uvjerljivu pobjedu. Na 2-0 povisio je Moutinho u 67. minuti iz slobodnog udarca, a konačnih 3-0 postavio je Varela nakon lijepe akcije u 85. minuti.

Dinamo je sada na gol-razlici 0-13. Statistika kaže da je u udarcima na gol bilo 21-5 u korist domaćina, a u pokušajima u okvir gola 12-3.

U drugoj utakmici skupine, PSG je slavio kod kijevskog Dinama 2-0. U domaćoj momčadi je Ognjen Vukojević ostao na klupi cijelu utakmicu, dok Niko Kranjčar nije konkurirao za sastav. Dvostruki strijelac za parišku momčad bio je argentinski napadač  u 45. i 52. minuti. Prvi gol je zabio majstorski nakon dobrog kEzequiel Lavezzi,ontranapada, a drugi nakon velike pogreške domaće obrane. Točnije, pogriješio je Yevhen Khacheridi koji je prekratko vratio loptu svom vrataru Maksimu Kovalu. Loptu je presjekao Blaise Matuidi i poslužio Lavezzija kojem nije bilo teško iz blizine postići i drugi gol na utakmici.

Porto predvodi skupinu s 13 bodova. PSG je drugi s bodom manje. Njihov međusobni ogled na Parku prinčeva u zadnjem kolu odlučit će o pobjedniku skupine. U Europa ligu ide kijevski Dinamo s 4 boda, dok će njegov zagrebački imenjak u zadnjem kolu na Maksimiru protiv Kijevljana pokušati popraviti negativnu statistiku. (TS)

Liga prvaka, 5. kolo:

Skupina A:

Porto – Dinamo Zagreb 3-0 (Gonzalez 20, Moutinho 67, Varela 85)

Dinamo Kijev – PSG 0-2 (Lavezzi 45, 52)

Redoslijed: 1. Porto 13, 2. PSG 12, 3. Dinamo Kijev 4, 4. Dinamo Zagreb 0

Skupina C:

Anderlecht – Milan 1-3 (De Sutter 78 / El Shaarawy 47, Mexes 71, Pato 90+1)

Zenit – Malaga 2-2 (Danny 49, Faizulin 86 / Buonanotte 8, Seba 9)

Redoslijed: 1. Malaga 11, 2. Milan 8, 3. Zenit 4, 4. Anderlecht 4

Tijek utakmice: Porto - Dinamo 3:0

90' Kraj utakmice.

89' Kelava je u zadnjoj minuti spasio Dinamo u dva navrata.

86' GOOOL!!! Varela je zabio za 3:0.

85' Čop je izašao, a ušao je Alen Halilović.

76' Čačić vadi Sammira, ušao je Puljić.

67' GOOOL!!! Joao Moutinho povisuje na 2:0 iz sjajno izvedenog slobodnog udarca. Pogodio je desni gornji kut Kelavinih vrata s nekih 23-24 metra.

66' Žuti karton za Šimunića.

60' Kealva je pogriješio, lopta je došla do Jamesa koji puca rezantno, ali vratar Dinama brani.

56' Martinez je pucao, a Kelava odlično brani.

53' Dobra akcija Dinama. Čop je krenuo po lijevoj strani, ali nije uspio proći posljednjeg igrača Porta.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Kraj prvog poluvremena.

40' Nakon kornera, nova velika šansa za Dinamo. Vida je pucao glavom, vratar je kratko odbio, Beqiraj je opet bio na lopti, ali nije uspio baciti loptu u mrežu. Netko od igrača Porta izbio je s gol-crte.

39' Dobra šansa za Beqiraja. Dobro je primio loptu, no oklijevao je s udarcem, pa je blokiran.

31' Beqiraj je zaprijetio nakon centaršuta iz kornera. Novi korner za Dinamo.

28' Nakon odlične akcije, lopta je došla do Varele, no loše je pucao pa Kelava nije imao problema ukrotiti loptu.

24' Nova šansa za Porto. James je prošao po desnoj strani, odigrao povratnu prema Moutinhu, no ovaj puca visoko preko grede.

20' GOOOL!!! Porto je poveo golom Lucha Gonzaleza. Dinamova obrana ostavila je samog iskusnog Argentinca koji takve pogreške rijetko propušta kazniti. Šutirao je iz prve s nekih 12-13 metara i pogodio pod gredu.

13' Šansa za Dinamo. Sammir je pogodio vratnicu. Vida je iznio loptu i odigrao sjajan pas za Sammira. Ovaj je povukao loptu do ruba šesnaesterca, topovski je opalio malo iskosa s desne strane, ali lopta je pogodila unutrašnju stranu desne vratnice.

6' Sammir je oprobao udarac s tridesetak metara. Nije bilo loše, ali lopta je prošla pokraj vrata.

4' Prvi korner na utakmici za Porto. Martinez je opasno zaprijetio udarcem galvom. Lopta je prohujala pokraj stative.

1' Utakmica je počela.

Nakon četiri odigrana kola, Porto je na prvom mjestu ljestvice skupine A s deset osvojenih bodova i osigurao je prolaz u sljedeći krug natjecanja, dok je zagrebački Dinamo posljednji bez osvojenog boda i sa gol-razlikom 0:10.

Iako se spekuliralo kako bi mladi Dinamov nogometaš Alen Halilović mogao nastupiti od prve minute, to se ipak neće dogoditi. Ante Čačić najvjerojatnije će Halilovića ubaciti tek u drugom poluvremenu.

Sastavi:

Porto: Helton - Danilo, Otamendi, Mangala, Ba - Defour, Gonzales, Moutinho - James, Martinez, Varela

Dinamo: Kelava - Vrsaljko, Vida, Šimunić, Pivarić - Ademi, Kovačić, Brozović - Sammir, Čop - Beqiraj