nevjerotan podatak

Jedan rezultat danas bi mogao promijeniti povijest i za Engleze i za Hrvate

Engleska i Hrvatska igraju prvu utakmicu grupe D od 15 sati u Londonu.

Trećeg dana Europskog prvenstva svoju prvu utakmicu odigrat će naši Vartreni. U Londonu na stadionu Wembley Hrvatska igra protiv domaćina Engleske od 15 sati.

Zanimljivo, hrvatska nogometna reprezentacija nikada nije bila poražena u prvim susretima na europskim prvenstvima, dok engleska vrsta nikada nije slavila u uvodnim dvobojima Eura.

Hrvatska dobro otvara Euro

Vatreni su do sada nastupili na pet europskih prvenstava i u pet uvodnih susreta upisali su četiri pobjede i jedan remi uz razliku pogodaka 6-1.

Tri puta smo prošli dalje nakon uvodne pobjede, u Engleskoj (1996), Austriji i Švicarskoj (2008), te Francuskoj (2016), dok u Ukrajini i Portugalu (2012) startna pobjeda nije bila dovoljna za prolaz.

U svom premijernom nastupu na europskoj smotri, Engleskoj 1996. godine, Hrvatska je predvođena izbornikom Miroslavom Blaževićem u prvom kolu pobijedila Tursku sa 1-0, a pogodak odluke zabio je Goran Vlaović u 86. minuti. Vatreni su prošli skupinu i u četvrtfinalu ispali od kasnijeg europskog prvaka Njemačke.

Samo jedan jedini remi

Belgiju i Nizozemsku 2000. smo preskočili, a četiri godine kasnije EP u Portugalu otvorili smo susretom bez golova protiv Švicarske. Momčad je vodio Otto Bartić, a usprkos dominaciji nismo uspjeli slomiti Švicarce, a kasnije smo zapeli u skupini.

EP u Austriji i Švicarskoj 2004. godine hrvatska vrsta, koju je vodio Slaven Bilić, je na otvaranju dobila domaćina Austriju sa 1-0, a pogodak je postigao Luka Modrić iz kaznenog udarca u 4. minuti. Vatreni su dobili i preostale dvije utakmice u skupini (Njemačka, Poljska), a u četvrtfinalu ispali nakon velike drame od Turske.

Na Euru 2012. u Poljskoj i Ukrajini 1. kolo je donijelo sraz s Irskom i 3-1 pobjedu. Nažalost, to nije bilo dovoljno i Hrvatska je bila treća u skupini iza kasnijeg europskog prvaka Španjolske i doprvaka Italije. Momčad je i tada vodio Slaven Bilić.

Posljednji EP 2016. u Francuskoj Hrvatska je otvorila pobjedom protiv Turske 1-0 na Parku prinčeva. Gol odluke zabio je Luka Modrić u 41. minuti. Skupinu su odabranici Ante Čačića zaključili na prvom mjestu, a u osmini final izgubili od kasnije prvaka Portugala sa 0-1 Quaresminim golom u sudačkoj nadoknadi.

Englezi ne znaju za pobjedu

Engleska je na europskim prvenstvima nastupila devet puta i nikada nije slavila u prvom susretu. Pet puta je remizirala, a četiri puta izgubila.

Posebno pamte poraz od Francuske 2004. u Portugalu kada su do sudačke nadoknade vodili sa 1-0, a potom primili dva gola. Oba je zabio Zinedine Zidane.
Na posljednjem EP-u 2016. do sudačke nadoknade su vodili protiv Rusije, a u drugoj minuti nadoknade na 1-1 je izjednačio Berezutski.

Hrvatska nikada nije prošla dalje od četvrtfinala, dok su Englezi bili treći 1968., a 1996. su ispali u polufinalu.

UVODNE UTAKMICE VATRENIH

EP 1996. Hrvatska - Turska 1-0 (Vlaović 86)
EP 2004. Hrvatska - Švicarska 0-0
EP 2008. Hrvatska - Austrija 1-0 (Modrić 4-11m)
EP 2012. Hrvatska - Irska 3-1 (Mandžukić 3, 49, Jelavić 43 / St Ledger 19)
EP 2016. Hrvatska - Turska 1-0 (Modrić 41)

UVODNE UTAKMICE ENGLESKE

EP 1968. Engleska - Jugoslavija 0-1 (Džajić 86)
EP 1980. Engleska - Belgija 1-1 (Wilkins 26 / Ceulemans 29)
EP 1988. Engleska - Irska 0-1 (Houghton 6)
EP 1992. Engleska - Danska 0-0
EP 1996. Engleska - Švicarska 1-1 (Shearer 23 / Turkyilmaz 83-11m)
EP 2000. Engleska - Portugal 2-3 (Scholes 3, McManaman 18 / Figo 22, Pinto 37, Nuno Gomes 59)
EP 2004. Engleska - Francuska 1-2 (Lampard 38 / Zidane 90, 90+3-11m)
EP 2012. Engleska - Francuska 1-1 (Lescott 30 / Nasri 39)
EP 2016. Engleska - Rusija 1-1 (Dier 73 / Berezutski 90+2)