Spektakl na Emiratesu

Na korak do čuda: Arsenal umalo nadoknadio 0:4 protiv Milana!

Nogometaši Arsenala pobijedili su na svom Emiratesu Milan s 3-0 u uzvratnoj utakmici osmine finala Lige prvaka i tako došli na korak do čuda.

''Sve što trebamo je čudo'', krilatica je u koju su se uzdali Arsenalovi nogometaši i navijači uoči utakmice. Čudo se umalo i dogodilo, ali samo umalo. Simpatizeri ''topnika'' izvijesili su uoči ogleda transparent: ''Mi vjerujemo''. Njihovi ljubimci itekako su im u prvom poluvremenu dali povoda da vjeruju u senzacionalni preokret.

>> Benfica s dva gola u sudačkoj nadoknadi sredila Zenit

Arsenal je već nakon 43 minute vodio s 3-0. Milanovim navijačima tada se sasvim sigurno počela motati po glavi sezona 2003/04, kada su u prvoj četvrtfinalnoj utakmici pobijedili kod kuće Deportivo s 4-1, ali su u uzvratu izgubili s 4-0 i ispali. Milanu se La Coruna ipak nije ponovila. Uostalom, ovoga puta imali su još veću zalihu. Ona se počela topiti već u 7. minuti. Oxlade-Chamberlain je odlično ubacio iz kornera, a Koscielny je neshvatljivo ostao sam, nitko od Milanovih igrača ga nije pokrio, te je loptu bez problema pospremio u mrežu.

Arsenal je nastavio s napadima i opasnim prijetnjama, a u 26. minuti zabio je i drugi gol. Walcott je poveo napad po desnoj strani, ubacio prizemnu loptu, ali dosta loše. No, Thiago je jako pogriješio, ispucao je loptu točno na nogu Rosickom, koji je s nekih 13 metara pucao precizno u kut i povećao na 2-0.

U 43. minuti, Emirates je ponovno bio na nogama. Oxlade-Chamberlain se u prodoru našao u sendviču između dvojice Milanovih igrača, Mesbah ga je srušio, a sudac je pokazao na bijelu točku. Robin van Persie vrlo sigurno je izveo kazneni udarac i povisio na 3-0.

Milanovi nogometaši u prvom su poluvremenu bili vrlo samozatajni i vjerojatno su jedva dočekali odlazak na odmor.

U nastavku je Milan ipak bio dosta opasniji. Arsenal se nije odlučio na maksimalni rizik, već je bio vrlo oprezan kako ne bi primio gol i praktički ostao bez izgleda. Svejedno je ustrajno napadao kada god bi se za to ukazala prilika. Najveću šansu za poravnanje ukupnog rezultata Arsenal je zapucao u 58. minuti. Gervinho je s lijeve strane pucao, lopta se odbila od jednog Milanovog igrača, ali je Abbiati ipak uspio odbiti loptu, koju je dočekao Van Persie. Najbolji Arsenalov strijelac pokušao je prebaciti Milanovog čuvara mreže, koji je sjajnom intervencijom spasio ''rossonere''!

Nakon toga je vratar Arsenala Szczesny umalo pokopao ambicije svog kluba. Loše dodavanje prema jednom suigraču presjekao je Zlatan Ibrahimović, ali je zapucao meč-loptu za svoju momčad. Još bolju šansu za goste prokockao je Nocerino u 77. minuti. Njegov udarac iz blizine, kada se činilo da će zabiti, Szczesny je ipak uspio zaustaviti.

Arsenalovi igrači uložili su silan trud do kraja, kao u ostalom i svih 90 minuta, pretrčali su ukupno gotovo 5 kilometara više od Milanovih igrača, ali do kraja ipak nisu stvorili neku izgledniju šansu za četvrti gol.

U povijesti Lige prvaka niti jedna momčad nije uspjela nadoknaditi zaostatak od četiri gola iz prve utakmice u nokaut-fazi. Nije ni Arsenal, iako je bio blizu. Navijači su Arsenalove nogometaše ispratili s pljeskom. Zaslužili su ga, za ono što su pokazali na Emiratesu. Za razliku od San Sira...(TS)