Automoto
Automoto

VN Japana: Trijumf Vettela, Button očuvao prednost

Njemački pilot Red Bull-Renaulta Sebastian Vettel pobjednik je 15. ovosezonske utrke Formule 1, Velike nagrade Japana na stazi u Suzuki.

Bila je to treća Vettelova ovosezonska pobjeda i četvrta ukupno u karijeri, a do nje je stigao na uvjerljiv način.

Naime, vodio je mladi 22-godišnji Nijemac od prvog do posljednjeg kruga i tako ostao u utrci za naslov prvaka uoči dvije posljednje utrke sezone.

Drugo mjesto osvojila je domaća Toyotina momčad, točnije Jarno Trulli, dok je posljednje mjesto na podiju zauzeo aktualni svjetski prvak Lewis Hamilton u bolidu McLaren-Mercedesa.

Iako je Hamilton već na startu utrke u prvom zavoju prestigao Trullija i držao drugu poziciju veći dio utrke, izgubio je ponovo svoje mjesto od talijanskog pilota i to 14 krugova prije kraja kada ga je ovaj uspio prestići kroz bokseve.

Na kraju kažimo i da su vozači Brawn GP-a Rubens Barrichello i Jenson Button, koji su zbog nepoštivanja žute zastave za vrijeme kvalifikacijskog treninga kažnjeni s pet mjesta lošijom stratnom pozicijom, završili kao sedmi i osmi.

Button je tako zadržao ukupno vodstvo u poretku Svjetskog prvenstva sa 85 bodova, 14 bodova više od Barrichella i 16 više od Vettela.