Švedska šokirala Hrvatsku i zakomplicirala nam Euro: Na Francuze i Norvežane samo s dva boda!

Hrvatski rukometaši grubo su prizemljeni u posljednjoj utakmici u skupini A.

gol expired Foto: DNEVNIK.hr

Hrvatska rukometna reprezentacija doživjela je debakl u posljednjoj utakmici u Spaladium Areni. Švedska je pobijedila Hrvatsku rezultatom 35:31 i tako osvojila prvo mjesto u skupini A. Šveđani u drugi krug u zagrebačku Arenu prenose četiri boda, a Hrvatska samo dva.

Šveđani su ovom pobjedom u drugi krug gurnuli Srbiju koja je u prvoj utakmici dana pobijedila Island i tako izborila još tri utakmice u Zagrebu gdje dolazi bez bodova.

U novoformiranoj skupini, koja će se prema rasporedu Europskog prvenstva od četvrtka do srijede igrati u zagrebačkoj Areni, igrat će još Francuska, Norveška i Bjelorusija.

Prvu utakmicu u Zagrebu Hrvatska igra već za dva dana protiv Bjelorusije.

Loša obrana presudila Hrvatskoj

Kobna po ambicije Hrvatske u dvoboju protiv Švedske bila vrlo slaba igra u obrani. Šveđani su lakoćom stvarali izglede pozicije za šut, dok hrvatski vratari Stevanović i Pešić, nisu imali svoj dan. Zajedno su sakupili tek šest obrana.

Hrvatska je dobro započela dvoboj te je u sedmoj minuti vodila sa 4-3. No, uslijedio je veliki pad, u napadu su hrvatski igrači olako gubili lopte što je rezultiralo brzim švedskim protunapadima, dok su i na postavljenu obranu naše reprezentacije Šveđani lagano pronalazili rješenja i sa šest pogodaka u razdoblju od samo šest minuta preuzeli kontrolu utakmice povevši sa 9-4. Jedino svijetlo razdoblje u igri Hrvatske uslijedilo je od 16. do 18. minute kada su Musa, Horvat i Karačić s tri gola zaredom smanjili na 10-8. No, nada je kratko trajala, Švedska je vrlo brzo vratila prednost na pet golova razlike s kojom se otišlo i na odmor.

Niti nastavak nije donio ništa dobroga, Švedska se vrlo brzo odvojila na sedam razlike (19-12), a 20 minuta prije kraja bilo je maksimalnih devet golova prednosti (25-16). S dva brza gola Mandalinića i Štrleka Hrvatska je smanjila na 27-21 i ponovno razbudila publiku u Spaladium Areni, no Jeppson i Gottfridsson su vrlo brzo umirili situaciju kako na terenu tako i na tribinama.

Kopljar je u 56. minuti smanjio na 33-28, u sljedećem švedskom napadu Jeppson je promašio i dao novi tračak nade u preokret, ali Cindrić je izgubio loptu i susret je bio odlučen. Golom Čupića iz sedmerca i Stepančića iz igre Hrvatska je smanjila na 34-31, no tada je do kraja ostalo samo 15-ak sekundi, pa su to bili tek utješni pogoci.

HRVATSKA - ŠVEDSKA

• 19:30 Hrvatska je sa Švedskom dosad igrala devet utakmica i ubilježila pet pobjeda i četiri poraza. Skandinavci su dobili prva tri međusobna susreta, uključujući i onaj na Olimpijadi 1996. u Atlanti. Hrvatska se na istom natjecanju osvetila u finalu i stigla do zlata i prve pobjede nad Švedskom.
  • 19:40 Ako Kauboji svladaju Švedsku, sa četiri boda stići će u Zagreb i automatski biti na korak od polufinala. U tom slučaju samo bi jedna pobjeda u drugom krugu mogla biti dovoljna za željeni plasman u polufinale. Osim toga, prvo mjesto u skupini donosi i tri dana odmora što je pravi luksuz na velikim natjecanjima u rukometu.
  • 20:00 Srbija je svladala Island 29:26 i tako za jedan gol ostala kratka da osigura drugi krug. Još imaju šanse ako Švedska uzme makar bod Hrvatskoj.
  • 20:10 Nakon niza od četiri hrvatske pobjede, Šveđani su pobijedili 2011. godine na domaćem terenu u susretu Svjetskog prvenstva u Malmoeu s 29-25, a zadnji puta smo igrali na Europskom prvenstvu u Danskoj. Hrvatska je slavila s tijesnih 25-24.
  • 20:25 ''Po meni su oni drugi najbolji u skupini poslije nas. Švedska je malo bolja od Islanda, bolje trče i organiziraju, nadam se da će Lino dobro pripremiti utakmicu, da ćemo se dobro vraćati u obranu kao protiv Islanda i da ćemo izboriti još ta dva boda", rekao je uoči utakmice Ivano Balić.
  • Počela je utakmica!
  • 1 Ekspresne dvije minute isključenja za Švedsku.
  • 2 Sjajno dodavanje iza leđa i Čupić zabija za 1:0!
  • 3 Isključenje je zaradila i Hrvatska, Švedska to koristi i poravnava rezultat.
  • 3 Hrvatska je igrala bez vratara, Švedska to koristi i zabija brzi gol. Na drugoj strani odgovara Luka Cindrić!
  • 4 Jeppson je lijepo zabio i Švedska vodi. Hrvatskoj se vratio isključeni igrač.
  • 5 Čupić zabija svoj drugi gol iz sedmerca, novo izjednačenje.
  • 7 Hrvatska opet vodi! Probio se Luka Stepančić i pogodio.
  • 8 Ekberg je zabio s krila za 4:4.
  • 9 Opet je Ekberg precizan, ovaj put iz kontre nakon izgubljene lopte.
  • 10 Ekberg i treći put zaredom pogađa. Ovaj put je bio precizan s krila nakon obrane Stevanovića.
  • 11 Červar mora zvati tome-out, Lagergren je pogodio za tri razlike.
  • 12 Čupić je promašio sedmerac.
  • 12 Ekberg još jednom zabija.
  • 13 Izgubljena lopta s igračem više i kontra u prazan gol.
  • 14 Horvat je iz sedmerca zabio gol za Hrvatsku nakon sedam minuta posta.
  • 15 Jeppson je zabio iz velike daljine. Hrvatska obrana ne izgleda dobro, ali Musa je s crte zabio na drugoj strani.
  • 17 Horvat opet pogađa iz sedmerca, Hrvatska se polako vraća.
  • 18 Pešić je upisao prvu obranu, odmah zabija Karačić na drugoj strani i sada je samo -2! Šveđani zovu time-out.
  • 18 Nielsen zabija s crte.
  • 20 Suci su nakon videoanalize dodijelili gol Švedskoj. Bilo je očigledno da je lopta prešla liniju.
  • 21 Lagergen je zabio za veliku prednost Švedske.
  • 22 Kopljar je krasno asistirao za Čupića koji je zabio za -4. Na drugoj strani brani Pešić!
  • 24 Kopljar je zabio i smanjio na prihvatljivih tri razlike.
  • 25 Hrvatske vratare ne ide večeras, još jedan šut je jedva prošao Pešića.
  • 26 Tollbring je zabio sedmerac, šteta, jer Pešić je dirao tu loptu.
  • 27 Horvat je to provukao iz sedmerca.
  • 28 Jakobsson je zabio iz velike udaljenosti, ne zaustavlja se krvarenje Hrvatske. Zabija odmah Zachrisson iz kontre i to je velikih +6.
  • 29 Lijepo je zabio Karačić, Švedska je izgubila loptu i Hrvatska ima zadnji napad, ali nije ga realizirao Čupić.
  • 30 Gotovo je prvo poluvrijeme, Švedska je bila puno bolja i zasluženo vodi. Hrvatska će u nastavku morati podići igru i u obrani i u napadu.
  • 31 Počelo je drugo poluvrijeme!
  • 31 Jeppson još jednom prolazi s desnog vanjskog.
  • 32 Nielsen je zabio s crte, velikih +7.
  • 34 Šveđani ne znaju promašiti, održavaju veliku prednost.
  • 34 Kopljar je zabio i malo smanjio zaostatak.
  • 36 Čupić je zabio iz sedmerca, čeka se dobra obrambena reakcija. Švedska zove time-out nakon dobrog pritiska Kauboja.
  • 37 Nielsen je sam na crti i to je još jedan gol.
  • 38 Šveđani sve zabijaju, velikih osam golova prednosti imaju.
  • 39 Karačić već drugi put zabija šutom odozdo, ali Šveđani još jednom zabijaju nakon brze kombinacije i šuta izvana.
  • 40 Nielsen je još jednom zabio s crte. Červar je pozvao time-out.
  • 41 Lijepa akcija i još ljepši lob Horvata s krila.
  • 42 Potpuno zaboravljeni Zachrisson neometano zabija s crte. Vraća Mandalinić na drugoj strani.
  • 43 Gol Kopljara, ali i isključenje za Karačića koji je srušio švedskog igrača prilikom izvođenja centra.
  • 44 Darj je zabio još jedan gol s crte.
  • 45 Mandalinić je zabio izvana.
  • 45 Konačno obrana Stevanovića i odmah brzi gol Štrleka. Evo malo nade za Hrvatsku!
  • 46 Jeppson zabija "s parkinga" i opet je sedam razlike.
  • 48 Gottfridson je zabio za velikih osam razlike.
  • 49 Kopljar je zabio svoj četvrti gol, jedan od rijetkih koji igra dobru utakmicu. Međutim Jakobsson je uzvratio na drugoj strani.
  • 50 Čupić je pogodio iz sedmerca.
  • 50 Gottfridson je opet zabio i usput izborio isključenje Muse. Mandalinić je na drugoj strani uzvratio.
  • 51 Švedska je izgubila loptu i to je lagana kontra na prazan gol. Rijetki gol iz kontre Hrvatske večeras.
  • 52 Tollbring je zabio s krila i opet je sedam razlike.
  • 53 Sjajan šut Mandalinića izvana, to je njegov pet gol.
  • 54 Sve ulazi Šveđanima, pa i odbijanac od bloka koji se Stevanoviću provukao kroz noge.
  • 55 Čupić je zabio iz sedmerca.
  • 56 Konačno obrana i odmah Kopljar zabija na drugoj strani!
  • 57 Kopljar je izgubio loptu u napadu, a Šveđani brzo realizirali kontru na prazan gol. Čini se da je sve gotovo.
  • 58 Igor Vori je zabio s crte.
  • 59 Čupić je iz sedmerca smanjio na podnošljivu razliku.
  • 60 Stepančić je zabio, bit će još jedan time-out.
  • 60 Šveđani zadnji napad zabijaju i to je konačnih 31:35.
  • 60 Gotova je utakmica, zaslužena pobjeda Švedske i večera za zaborav Hrvatske. Šveđani idu dalje s maksimalna četiri boda, zahvaljujući njihovoj pobjedi prošla je i Srbija, a Island ide doma.