Hrvatska ponizila Srbiju na startu Europskog prvenstva, ali i ostala bez Duvnjaka

Hrvatska rukometna reprezentacija otvorila je Europsko prvenstvo pobjedom protiv Srbije 32-22 u rasprodanoj splitskoj Spaladium Areni.

gol expired Foto: DNEVNIK.hr

Hrvatska rukometna reprezentacija na najljepši je mogući način otvorila Europsko prvenstvo na kojem ima ulogu domaćina. Hrvatska je u prvoj utakmici pred 12 tisuća navijača pobijedila Srbiju 32:22.

Možemo reći da je Hrvatska od početka do kraja bila na nivou, međutim, kompletno slavlje pokvario je trenutak s kraja utakmice kad se ozlijedio Domagoj Duvnjak, koji se uhvatio za nogu i legao na pod bez da je došlo do ikakvog kontakta. Duvnjak je napustio igru uz pomoć suigrača, jer nije mogao ni stati na nogu te se nadamo kako ozljeda nije ozbiljnije prirode.

TABLICE I REZULTATI SVIH UTAKMICA

Hrvatska je 25 minuta lomila Srbiju i tek je u samoj završnici prvog dijela uspjela ostvariti osjetniju prednost. U 13. i 22. minuti imali smo plus tri, no gosti su se oba puta približili na pogodak zaostatka, a potom su imali i napad za izjednačenje u 25. minuti. Međutim, hrvatska vrsta je u zadnjih pet minuta prvog dijela podigla ritam igre, te poluvrijeme okončala serijom 4-0 i s lijepih plus 5 (14-9) otišla na odmor. U nastavu susreta Kauboji su nošeni sjajnom atmosferom u Spaladium Areni držali nogu na gasu i na koncu samo povećali prednost do konačnih +10.

Hrvatska je otvorila utakmicu vodstvom 2-0, no Srbija je vrlo brzo izjednačila. Uslijedila su dva nova gola odabranika Line Červara i hrvatski rukometaši nakon toga više nisu ispuštali prednost u prvom dijelu. U 13. minuti prvi put smo stigli do tri gola viška (6-3), međutim pet minuta kasnije gosti su se približili gol zaostatka (7-6). U 22. minuti ponovo imamo +3, no Srbija ponovo dolazi na -1 (10-9) i potom je imala napad za izjednačenje. No, Štrlek je ukrao loptu i iz kontre zabio za 11-9. U idućem napadu Musa je presjekao srpski napadi i dodao Stepančiću za 12-9. Do kraja poluvremena Hrvatska je zabila još dva gola za uvjerljivih 14-9 na poluvremenu.

Posebno raspoloženi u prvom poluvremenu bili su Luka Stepančić s pet golova iz pet pokušaja, te Manuel Štrlek s četiri gola iz pet pokušaja, dok je Mirko Alilović sakupio četiri obrane. Kod Srbije Nemanja Zelenović je zabio tri gola, ali je njihov ponajbolji igrač Petra Nenadić zabio samo jedan pogodak i to iz sedmerca.

Na otvaranju drugog dijela Hrvatska je povela sa šest golova razlike (15-9), a u 36. minuti i sa sedam golova prednosti (19-12). Do konca utakmice naša je prednost narasla na velikih + 10 (32-22). Nažalost, nekoliko minuta prije kraja utakmice ozlijedio se Duvnjak, a prema prvim vijestima stradao je list što je loša vijest za nastavak EP-a.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Luka Stepančić i Manuel Štrlek sa po šest golova, dok su Luka Cindrić i Zlatko Horvat zabili po četiri gola. Mirko Alilović je sakupio šest obrana, a Ivan Stevanović dvije obrane. Kod Srbije najefikasniji su bili Petar Nenadić sa šest, te Nemanja Zelenović s pet golova.

U drugom susretu Island je pobijedio Švedsku 26-24. Islanđani su sjajno otvorili utakmicu, poveli sa 8-2, a deset minuta prije kraja prvog poluvremena stigli i do prednosti od čak devet golova (14-5). Prednost Islanđana rasla je sve do 10 razlike (22-12) 20-ak minuta prije kraja. No, potom su Šveđani postigli šest pogodaka zaredom i stigli do 22-18, no na manje od četiri gola zaostatka stigli su tek u posljednjoj minuti kada su smanjili na konačnih 26-24.

Najefikasniji kod Islanda bio je Olafur Gudmundsson sa sedam golova, dok je Jim Gottfridsson postigao šest pogodaka za Švedsku.

Hrvatsku reprezentaciju u 2. kolu 14. siječnja očekuje utakmica protiv Islanda, dok se u drugom susretu sastaju Srbija i Švedska. Posljednje kolo na rasporedu je 16. siječnja, a hrvatski rukometaši će igrati protiv Švedske, a u drugom susretu igrat će Island i Srbija. Tri najbolje ekipe iz svake skupine nastavljaju natjecanje.

HRVATSKA - SRBIJA 32-22 (14-0)

SPLIT. Spaladium Arena - 12,000 gledatelja; Suci: Lars Geipel i Marcus Helbig (Njem)

HRVATSKA: Stevanović, Alilović; Mihić 2 (1), Duvnjak 2, Stepančić 6, Kopljar 1, Vori 1, Gojun, Horvat 4, Karačić 2, Mandalinić 1, Štrlek 6, Čupić 2 (2), Musa 1, Mamić, Cindrić 4

SRBIJA: Cupara, Ivanišević; Šešum 2, Vujić, Đukić, Beljanski 1, Nenadić 6 (2), Radivojević 1, Marković 2 (1), Đorić, Ilić 3 (2), Jovanović, Zelenović 5, Marsenić 1, Vujin 1, Obradović

SEDMERCI: Hrvatska 3/3, Srbija 575

ISKLJUČENJA: Hrvatska 6 minuta, Srbija 8 minuta

HRVATSKA - SRBIJA

• 19:00 Još sat i pol do utakmice. Hrvatska i Srbija igrat će u prepunoj Spaladium Areni. Ulaznice za utakmicu rasprodane su tjednima prije.
  • 19:56 Hrvatska je pobijedila u prvim utakmicama u nizu na zadnjih sedam Europskih prvenstava.
  • 19:59 U Švedskoj 2002. godine Hrvatska je doživjela najveći poraz, izgubila je od reprezentacije SR Jugoslavije s 22-34, da bi dvije godine poslije na EP u Sloveniji u prvoj utakmici konačno pobijedila Španjolce s 30-29.
  • 19:59 Od te utakmice hrvatski rukometaši bilježe samo pobjede na prvim utakmicama Eura, njih sedam u nizu.
  • 20:06 Godine 2014. hrvatska rukometna reprezentacija je zabilježila i najveću pobjedu u otvarajućim utakmicama, jer je s čak +11 (33-22) svladala Bjelorusiju.
  • 20:11 Na zadnjem Europskom prvenstvu u Poljskoj protivnik je isti - Bjelorusija, a pobjeda je ostvarena s 27-21.
  • 20:17 Hrvatski rukometni savez je pozvao navijače da u dvorani ne koriste nepristojan jezik te upozorio da je zabranjeno posjedovanje svih predmeta kojima se može nekoga ozlijediti.
  • 20:19 U prvoj utakmici skupine A Europskog prvenstva za rukometaše koje se održava u Hrvatskoj Island je u Splitu svladao Švedsku s 26-24 (15-8).
  • 20:22 Srpska reprezentacija je prilikom izlaska na teren dobila zvižduke jednog dijela tribine, ali nije bilo uvreda.
  • 20:28 Hrvatsku himnu izvodi klapa hrvatske ratne mornarice.
  • Počela je utakmica!
  • 3 Čupić je zabio prvi pogodak na utakmici iz sedmerca.
  • 5 Šešum je zabio prvi gol za Srbiju.
  • 7 Cindrić je zabio uz prekršaj i isključenje za Srbiju.
  • 8 Hrvatska obrana djeluje dobro i kompaktno, dok se u strijelce upisao i Štrlek.
  • 10 Stepančić je zabio kroz ruke vratara Srbije, a njemački suci su pokazali novo isključenje za Srbiju.
  • 13 Alilović je skupio nekoliko dobrih obrana, trenutno je na 50 posto (3/6)
  • 15 Stepančić se dignuo i iznenadio obranu Srbije.
  • 18 Zelenović je zabio i Srbija je s dva uzastopna pogotka došla na samo minus 1, Hrvatska je s igračem manje.
  • 20 Hrvatska je odigrala napad bez vratara u igri i Štrlek je zabio s krila.
  • Musa je dobio žuti karton, a Srbija pozvala time-out kod dva razlike za Hrvatsku.
  • 23 Marković je bio precizan iz sedmerca.
  • 26 Štrlek je ukrao loptu i zabio iz kontre. Vrlo važan pogodak za Hrvatsku!
  • 28 Lino Červar je pozvao time-out.
  • 29 Marsenić je dobio isključenje, treće za Srbiju.
  • 29 Cindrić je zabio pod gredu i podigao dvoranu na noge.
  • Poluvrijeme Stepančić je par sekundi prije kraja odveo Hrvatsku na pet razlike. Upravo je on najbolji igrač prvog poluvremena s pet golova.
  • 31 Odmah na startu drugog dijela Čupić je zabio za velikih šest razlike.
  • 32 Hrvatska ne posustaje, novi pogodak Cindrića.
  • 34 Fenomenalni Stepančić je jednostavno nepogrešiv, 6/6 iz igre.
  • 36 Musa je ostao sam na crti i +7 Hrvatske.
  • 38 Dvije minute isključenja za Musu.
  • 40 Alilović je dvaput zaredom utrčao i spasio prazan gol Hrvatske!
  • 42 Nenadić je zabio sa sedam metara.
  • 42 Sjajno dodavanje Duvnjaka na desno krilo i drugi pogodak Horvata.
  • 45 Ponovno je iznenadio Petar Nenadić, inače najbolji igrač Srbije.
  • 46 Još jedan pogodak Zlatka Horvata
  • 48 Još jednom prolazi Manuel Štrlek, njegov peti pogodak. Hrvatska krila igraju odličnu utakmicu.
  • 50 Hrvatska je zatražila minutu odmora.
  • 51 Duvnjak je prodao fintu i lijepo zabio.
  • 53 Duvnjak je zabio pod prekršajem.
  • 55 Hrvatska je odigrala zonu 3-3 i ukrala loptu, a Lovro Mihić je zabio iz kontre.
  • 27 Duvnjak više ne može nastaviti igru i morao je izaći uz pomoć suigrača. Nadamo se da je samo grč u pitanju.
  • 58 Karačić je zabio i Hrvatska je otišla na devet razlike.
  • Kraj Hrvatska je pobijedila Srbiju deset razlike!