Prijelomna godina je 2002. Od tada je na snazi odluka njemačkog saveza prema kojoj klubovi iz prve i druge Bundeslige, žele li dobiti licencu, moraju imati omladinsku školu koja zadovoljava vrlo visoke kriterije.
>> Hrvat golčinom u 92. minuti vratio bivšeg prvaka u Bundesligu nakon 28 godina!
>> Još jedan šok u Dortmundu: Transfer Gotzea u Bayern pod istragom!
U razvoj takvih pogona utrošeno je više od 700 milijuna eura. Takav program s godinama je počeo bundesligaškim klubovima stvarati više od pola momčadi, a stvoreni su i igrači svjetske klase poput Mesuta Ozila, Tomasa Mullera ili Marija Gotzea.
''Prve rezultate rada u omladinskim pogonima vidjeli smo već na svjetskom prvenstvu 2006. Danas pak velik broj mladih igrača nosi igru svojih momčadi. Borussia je samo jedan sjajan primjer takvog rada s Gotzeom, Reusom i Benderom, dok su se Bayernu isplatili Lahm, Muller i Schweinsteiger'', kaže Robin Dutt, sportski direktor Njemačkog nogometnog saveza.
Osim klupskih omladinskih pogona i trening kampova nogometnog saveza, nogometni stručnjaci putuju diljem Njemačke, posjećuju škole i klubove gdje lokalne trenere podučavaju i savjetuju o najnovijim trening metodama. A to je kažu temelj za nogomet.
Njemački nogometni savez sa silnim je milijunima eura i velikim nogometnom stručnjacima tako stao uz bok Francuskoj koja ima jedan od najbolje osmišljenih omladinskih nogometnih škola.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite GOL.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.