Dominacija Skandinavki

Podijeljen prvi set medalja u Pjongčangu: Zlato ide u Švedsku

U subotu ujutro po hrvatskom vremenu okončano je prvo natjecanje na Zimskim olimpijskim igrama.

Charlotte Kala (Foto: AFP) (Foto: Afp)

U skiathlon utrci na 15 kilometara podijeljenoj u dvije dionice (7.5 kilometara klasičnim + 7.5 kilometara slobodnim stilom) Šveđanka Charlotte Kalla osvojila je zlatnu medalju postavši prva olimpijska pobjednica na ZOI u Pjongčangu.

Za 30-godišnju Kallu ovo je peta olimpijska medalja, od čega je četiri osvojila pojedinačno. Ukupno joj je ovo treće olimpijsko zlato jer u Vancouveru je pobijedila na 10 kilometara slobodnim stilom, a u Sočiju je bila članica norveške štafete.

Na tim prošlim Zimskim olimpijskim igrama izgubila je bitku s Marit Bjoergen kojoj se sad uspjela osvetiti. Legendarna Norvežanka u cilj je ušla s visoko podignutim rukama jer je osvajanjem srebrnog odličja (11. u karijeri) postala najuspješnija natjecateljica u povijesti Zimskih olimpijskih igara.

Bjoergen sada u svojoj kolekciji ima šest zlatnih, četiri srebrne i jednu brončanu medalju iz pet nastupa na olimpijskim igrama.

Bjoergen je za Kallom zaostala 7.8 sekundi, a do brončanog odličja dotrčala je 27-godišnja Finkinja Krista Parmakoski, kojoj je to prva pojedinačna olimpijska medalja. U kolekciji je do sada imala samo srebro u štafeti iz Sočija 2014. godine.

U skiathlonu nije bilo hrvatskih predstavnica. Vedrana Malec i Gabrijela Skender svoj će prvi nastup imati u utorak, 13. veljače, kad je na rasporedu sprint klasičnim načinom.