Opet broj 1?

Najbolji ikad? Federer razbio Đokovića i stigao korak do vrha!

Švicarski tenisač Roger Federer pobijedio je prvog tenisača svijeta, Novaka Đokovića, u polufinalu ovogodišnjeg Wimbledona sa 6-3, 3-6, 6-4, 6-3...

Od 2009. godine, kada je u veličanstvenom finalu pobijedio Andyja Roddicka, Federer nije pobjeđivao u Wimbledonu, a sada je došao samo jedan meč blizu tog ostvarenja, što bi mu bila sedma kruna na londonskoj travi. Što je najbitnije, riješio se Federer Đokovića, a također je već odavno donji dio ždrijeb lišen Rafaela Nadala.

U finalu će 30-godišnji Federer igrati protiv pobjednika meča Andy Murray - Jo-Wilfried Tsonga.

Tijekom 2011. i 2012. godine, a prije ovog londonskog meča, Đoković i Federer su odigrali sedam mečeva, te je srpski tenisač dobio čak šest. Federerova jedina pobjeda je bila ona prošlogodišnja u polufinalu Roland Garrosu.

No, na pravom mjestu je Federer opet pronašao snage srušiti najboljeg na svijetu i, uzgred rečeno, postat će opet broj 1 na ATP ljestvici ukoliko dobije nedjeljni finale.

Federer je odigrao fantastičan meč, definitivno najbolji ove godine u Wimbledonu, a vjerojatno i računajući nekoliko zadnjih godina.

Nakon što je svaki tenisač dominirao u jednom od prva dva seta (Federer je dobio prvi set 6-3, a Đoković drugi istim rezultatom), u trećoj se dionici razvila najveća borba.

Federer je bio bliže breaku, propustio je tri break-lopte do rezultata 4-4, kada se u takvoj prilici našao Đoković. No, tu break-loptu je Federer spasio sjajnim servisom, kao što je dobio i iduća dva poena, da bi u sljedećem gemu ipak slomio suparnika i dobio set 6-4.

Takav razvoj događaja u trećem setu usmjerio je cijeli tijek događaja u ostatku meča. Federer je dobio strašnu sigurnost u igri i počeo je praktički pogađati sve što je poželio, dok se u Đokovića uvukla nervoza.

Federer je tako reagirao da je odmah napravio break početkom četvrtog seta za 3-0, a meč je mogao i ranije završiti da je iskoristio jednu od tri vezane break-prilike (0-40) kod 4-1. Meč se ipak nije dodatno zakomplicirao, te je suvereno odservirao za veliku pobjedu i novi veliki finale.

Đoković je tijekom meča imao samo tri break-prilike i realizirao je jednu. Federer je, pak, imao 11 takvih prilika i materijalizirao je tri. Fantastično je Švicarac igrao na svoj servis, pa je tako osvojio 75 posto poena nakon prvog i 72 posto poena nakon drugog servisa.

Ukupno je sada Federer na 15-12 u međusobnim ogledima s Đokovićem. (TS)