Izvanredno finale

Murray slomio Đokovića i osvojio prvi Grand Slam u karijeri!

U izvanrednom finalu US Opena, Britanac Andy Murray pobijedio je Srbina Novaka Đokovića 7-6(10), 7-5, 2-6, 3-6, 6-2 nakon četiri sata i 54 minute igre i osvojio svoj prvi Grand Slam naslov u karijeri...

Bio je to finale za koji se doista isplatilo kupiti ulaznicu. Murray i Đoković ponudili su gledateljima na Arthur Asheu, najvećem teniskom stadionu na svijetu, veliku tenisku utakmicu, ogled prepun spektakularnih poena, gladijatorsku borbu iz koje je Murray ovoga puta, za razliku od većine ovakvih mečeva koje je ranije u karijeri igrao, izašao kao pobjednik.

Bio je ovo peti uzastopni finale u New Yorku koji se zbog vremenskih prilika igrao u ponedjeljak. Murray je u svom petom Grand Slam finalu stigao do prvog naslova, pobjedom u finalu u pet setova, nakon gotovo pet sati igre...

Legendarni Ivan Lendl, trener škotskog tenisača, izgubio je prva četiri finala u karijeri na Grand Slam turnirima. Seriju je prekinuo u finalu 1984. godine u Roland Garrosu protiv Johna McEnroea, u meču kojem je zaostajao 2-0 u setovima i 4-2 u trećem. Karijeru je Lendl okončao s 8 Grand Slam naslova koliko ih je osvojio u 19 finala.

Lendl je, očito, bio pravi čovjek za Murrayja, koji je poput svog trenera izgubio prva četiri Grand Slam finala u karijeri. Jedan baš od Đokovića, prošle godine na Australian Openu, a preostala tri od Rogera Federera, zadnji od njih na ovogodišnjem Wimbledonu. Murray radi s Lendlom od početka ove godine. Koliko je Škot napredovao, igrački, a pogotovo mentalno, vidjelo se jako dobro već na olimpijskom turniru u Wimbledonu, kada je s 3-0 u setovima u finalu deklasirao Federera i naplatio mu s kamatama za poraz u finalu turnira u Wimbledonu. Vidjelo se još više ovoga puta, jer ovo je za Murraya igrački bila puno teža i zahtjevnija utakmica.

Beograđaninu je ovo bio deveti Grand Slam finale u karijeri. Ostao je na pet osvojenih naslova.

Murray je otvorio meč s breakom bez izgubljenog poena. U drugom gemu je izgubio servis, a u trećem je propustio četiri break-lopte, od toga tri vezane. U početku meča je puhao jak vjetar, a Murray se u takvim okolnostima bolje snalazio. Napravio je novi break u petom gemu, poveo s 3-2, onda i držao za 4-2, ali je Đoković s tri gema u nizu napravio preokret i poveo s 5-4. Gledatelji su mogli uživati u vrlo izjednačenom tenisu, dugačkim izmjenama s osnovne crte, u jednom poenu odigrali su Srbin i Škot čak 54 udarca, a onda je Murray izgubio strpljenje i promašio.

Do tie-breaka prvog seta nije bilo novih većih uzbuđenja, a onda su tek krenula ona najveća. Đoković je poveo s 5-3, ali je Murray s tri poena u nizu stigao do prve set-lopte. Iskoristio je tek šestu, kada je zabio izravni poen iz servisa, te je osvojio prvi set nakon jednog sata i 27 minuta igre! Tie-break je trajao 24 minute. Đoković nije imao niti jednu set-loptu. Murrayju je to bio šesti tie-break na turniru. Svih šest je dobio.

U drugom setu je Murray poveo s 4-0 i tada se činilo da će vrlo brzo povesti s 2-0 u setovima, jer je Đoković u tim trenucima djelovao indisponirano. No, ono što se dogodilo Marinu Čiliću, kada je u četvrtfinalu protiv Murraya nakon osvojenog prvog seta poveo s 5-1 u drugom, pa je ipak izgubio set (kasnije i meč u četiri seta), to se umalo dogodilo i Murrayu. Ali samo umalo. Đoković je uspio vratiti dva breaka zaostatka i izjednačiti na 5-5. Murray je relativno lako držao servis za 6-5, a onda je u idućem gemu iskoristio drugu break-loptu nakon 15-40 i dobio i drugi set. Đoković je skupo platio pogrešku promašenog smeša kod 15-30, a onda i još jednog udarca na drugoj set-lopti. Srpski tenisač je u drugom setu napravio 10 neforsiranih pogrešaka više, što je bilo presudno.

Treći set ponudio je dominaciju Đokovića, koji je napravio dva breaka, dovoljno za osvajanje seta sa 6-2. Đoković je bolje otvorio i četvrti set. Poveo je 2-0, pa propustio break-loptu za dvostruki break u trećem gemu. U idućem šansu za break nije iskoristio niti Murray. Servirajući za ostanak u setu kod 3-5, Murray je izgubio još jedan servis iako je imao 40-15, čime je Đoković odveo meč u peti set.

Murray je u četvrtom setu igrao puno bolje nego u trećem. U prvom gemu petog napravio je break, u trećem još jedan i poveo je 3-0. Na početku petog seta zadržao je pozitivni stav, vidjelo se to po govoru njegovog tijela, iako je ispustio prednost 2-0 u setovima. Đoković je vratio jedan break i smanjio na 3-2. No, servirajući kod 2-4, uhvatili su ga grčevi. Izgubio je još jedan servis-gem, a onda je Murray odservirao za veliki trijumf.

Đoković je imao devet izravnih poena više i devet neforsiranih pogrešaka više. Statistika, međutim, neće otkriti ono što je najbitnije. Murray je jednostavno ovoga puta bolje odigrao najvažnije poene i sačuvao je mentalnu snagu u petom setu, nakon što je prethodna dva izgubio.

Nakon Australiana Opena 2005. godine, kojeg je osvojio Rus Marat Safin, u sljedećih 30 Grand Slam turnira su samo četvorica tenisača bili pobjednici. Argentinac Juan Martin del Potro je bio pobjednik u New Yorku prije tri godine, a sve ostale naslove u spomenutom razdoblju su među sobom podijelili Roger Federer, Rafael Nadal i Novak Đoković. Sada se tom društvu priključio i Andy Murray, u 26. godini. Od Novaka Đokovića je stariji sedam dana.

Inače, u njihovim međusobnim ogledima je sada 8-7 za Đokovića, ali je Murray dobio tri od zadnja četiri. Ovaj zadnji u New Yorku će još dugo pamtiti. Postao je prvi Britanac s naslovom na Grand Slam turniru nakon Freda Perryja koji je 1936. godine osvojio Wimbledon i US Open. Iz svečane lože bodrila su ga dvojica velikih Škota, glumac Sean Connery i menadžer Manchester Uniteda Alex Ferguson. Neke poene svog sunarodnjaka je Sir Alex slavio jednako vatreno kao i golove svoje momčadi... (TS)