SAD korak do pobjede!

Američki dvometraš šokirao Federera i cijelu Švicarsku!

John Isner nanio je prvi poraz Rogeru Federeru u pojedinačnom meču Davis Cupa nakon osam i po godina, te Amerikancima donio 2-0 vodstvo nakon prvog dana najzanimljivijeg dvoboja osmine finala...

Predvođeni karizmatičnim izbornikom Jimom Courierom (41), nekoć najboljim tenisačem svijeta, Amerikanci su šokirali 7000 švicarskih navijača u Fribourgu, koji su svojim ljubimcima priredili krasnu atmosferu u dvorani za zemljanom podlogom.

Biranje slabije suparnikove umjesto jače vlastite podloge pokazalo se međutim sasvim pogrešnom odlukom domaćeg izbornika Severina Lüthija: najprije je u epskom meču Mardy Fish nanio poraz Stanislasu Wawrinki pobijedivši ga u petom setu 9-7. Trajao je meč četiri sata i 26 minuta, od čega samo peti set 95 minuta.

Peti put u posljednjih šest mečeva u Davis Cupu, pri čemu četvrti na zemlji, Fishov je meč otišao u peti set. Ovaj put poznati teniski maratonac nije popustio: dobio je svoj najduži meč koji je ikad igrao u Davis Cupu, i to zahvaljujući daleko agresivnijoj igri. Izlazio je Fish Wawrinki često na mrežu, puno riskirao i u ključnim trenucima sjajno servirao, premda je meč obilovao pogreškama obadvojice igrača (52-49 za Fisha u neprisiljenim pogreškama).

Na isti je način, samo u kvalitetnijemu i kraćem meču (2 sata i 40) minuta, John Isner deklasirao trećeg igrača svijeta Rogera Federera, koji je u prvom kolu Davis Cupa odlučio nastupiti prvi put od 2004. godine, valjda osjetivši ambiciju da osvoji trofej koji nema u vitrinama.

No, Isner je u petak u Friobourgu na zemljanoj podlozi bio prefokusiran, preprecizan i preodlučan, jednom riječju prejak za 30-godišnjega legendarnog Švicarca. Sasvim ga je razbio nakon što je Federer poveo 1-0 u setovima u prvoj dionici meča, u kojoj Federer nije izgubio svoj servis.

Ozbiljne je namjere Isner pokazao u drugom setu osvojivši ga nakon što je suparniku oduzeo servis u šestom gemu. U trećem je dominirao cijelo vrijeme tie-breaka koji je dobio 7-4 završivši ga sjajnim stop-volejem na mreži, da bi u četvrtom spasio 0-40 na vlastitom servisu u petom gemu, kod 2-2 rezultata, te nakon toga spojio četiri gema za 6-2 pobjedu.

Federera je 26-godišnji 206 centimetara visoki tenisač pobijedio prvi put u karijeri. Dosad je dvaput izgubio mečeve koje su igrali na tvrdoj podlozi.

Štoviše, nanio je Amerikanac Švicarcu prvi pojedinačni poraz u Davis Cupu od 19. rujna 2003. godine, kada ga je u Rod Laver Areni, glavnom stadionu Australian Opena, pobijedio Lleyton Hewitt u meču polufinala natjecanja.

Ništa još u Fribourgu, međutim, nije gotovo. Federer i Wawrinka, olimpijski pobjednici u igri parova iz Pekinga prije četiri godine, sutra staju nasuprot Mikea Bryana i mladog Ryana Harrisona, koji mijenja Mikeova brata blizanca Boba.

Argentinci vode 2:0 protiv Nijemaca

Od drugih dvoboja prvog kola, najvrednije je 2-0 vodstvo Argentinaca na gostovanju kod Nijemaca u Bambergu, do kojeg su došli bez prvog igrača, Juana Martina del Potra. I Nijemci su odabrali zemljanu podlogu, no David Nalbandian (3-1 protiv Floriana Mayera) i Juan Monaco (3-0 protiv Philippa Petzschnera) daleko su se bolje snašli na podlozi koju su Nijemci odabrali kao da žele pomoći aktualnim doprvacima.

Aktualni pak pobjednici, Španjolci, u Oviedu su s drugom postavom došli do 2-0 vodstva protiv Kazahstanaca premda je prvi reket gostiju, Mihail Kukuškin, imao priliku protiv Juana Carlosa Ferrera. Ferrero je na kraju slavio 3-2 nakon 6-4 pobjede u odlučujućem setu, a vodio je također 1-0 i 2-1. U drugom je meču prvi reket domaćeg sastava, Nicolas Almagro, pobijedio Andreja Golubjeva 3-1.

Kockanje se nije isplatilo legendarnome ruskom izborniku Šamilu Tarpiščevu, koji je prvom igraču austrijske reprezentacije Jürgenu Melzeru u Wiener Neustadtu suprotstavio svog četvrtog igrača Igora Kunjicina, i to samo stoga što je ovaj dosad imao 2-0 kontra Melzera. Najboljem je Austrijancu Rus zagorčavao život i ovaj put, ali je ipak favorit slavio 6-1 pobjedom u petom setu. Neočekivanom je pobjedom protiv Aleksa Bogomolova vodstvo Austrijanaca na 2-0 podigao Andreas Haider-Maurer. (T.S.)