Minimalna pobjeda

Zambija iznenadila favoriziranu Ganu, u finalu protiv Obale Bjelokosti!

Za naslov prvaka na 28. po redu izdanja Afričkog kupa nacija u Ekvatorijalnoj Gvineji i Gabonu borit će se nogometne reprezentacije Zambije i Obale Bjelokosti...

Zambijska nogometna reprezentacija prva je izborila finale Afričkog kupa nacija u Ekvatorijalnoj Gvineji i Gabonu minimalnom 1-0 pobjedom nad favoriziranom Ganom.

Odlučujući trenutak susreta igranog u Bati dogodio se u 78. minuti kada je "džoker s klupe" Emmanuel Mayuka, inače napadač švicarskih Young Boysa, primio loptu leđima okrenut na nekih 18-ak metara od gola malo iskosa s lijeve strane. Nakon jedne "finte", okrenuo se, opalio desnicom u dalji donji kut i lopta je završila u golu od stative.

Inače, Gana, uz Kamerun druga najtrofejnija momčad Afričkog kupa nacija s četiri naslova, najbolju je priliku vodstvo propustila je već u 8. minuti kada je udarac Asamoaha Gyana s bijele točke obranio Kennedy Mweene. Naglasilo je to dodatno Gyanov veliki promašaj s bijele točke u četvrtfinalnom dvoboju protiv Urugvaja na SP-u u JAR-u koji je njegovu reprezentaciju koštao polufinala.

Kažimo da je Gana susret dočekala s desetoricom budući je u 84. minuti drugi žuti karton zaslužio Derek Boateng.

Zambiji je ovo treći plasman u finale kontinentalnog kupa, a u prethodna dva navrata (1974., 1994.) ostali su kratki za naslov.

S istim rezultatom, 1:0 u finale je prošla Obala Bjelokosti, koja je pobijedila Mali golom Gervinha iz 45. minute. Može se komotno reći da su "slonovi" zasluženo izborili finale, svoj treći ukupno i prvi nakon 2006. godine.

Dominirali su većim dijelom susreta, stvorili bolje prilike, u dva navrata pogađali okvir gola, a na kraju konačnu okrunili bolju igru golom Gervinha iz 45. minute. Zabio je Arsenalov napadač sjajan gol iz solo-akcije u kojoj je sve sam napravio. Prvo je oteo loptu na suparničkoj polovici, te se potom sjurio prema protivničkom golu.

Nakon sprinta preko polovice igrališta iskosa s lijeve strane ušao je prema golu i odmjerenim udarcem u dalji donji kut matirao suparničkog vratara. Obala Bjelokosti slovila je i uoči natjecanja kao najveći favorit za naslov, a sada ju jedna pobjeda dijeli od drugog naslova, prvog od 1992. godine.

Također, treba reći da su "slonovi" dogurali do finala bez primljenog gola. Zambija je bez naslova pobjednika kontinentalnog kupa, a dva je puta dogurala do finala (1974. i 1994.).