Naslovu najbolje ukrajinske momčadi osvojenom kroz prvenstvo, igrači Šahtara dodali su i trofej namijenjen najboljem u Kupu.

U finalu su s 2-0, uz gol Eduarda da Silve, svladali kijevski Dinamo.

Susret je igran na neutralnom travnjaku u Sumi, a bolje su se ondje snašli igrači kluba iz Donjecka. Velike zasluge za to imaju i dvojica hrvatskih reprezentativaca u redovima pobjedničke momčadi, kapetan Darijo Srna i napadač Eduardo da Silva.

Ovaj potonji postigao je uvodni gol na utakmici iz akcije koju je po desnom boku pokrenuo Srna. Ubacio je bivši igrač splitskog Hajduka loptu na vrh šesnaesterca, ravno u noge Adriana koji s njom i suparničkim igračem na leđima pada na travnjak. Sjedeći ju je Brazilac gurnuo do Eduarda koji lijevom nogom s nekih trinaest-četrnaest metara pogađa za uvodno vodstvo Šahtara u 64. minuti.

Eduardo je isključen dvanaest minuta potom. Iz očiglednog je zaleđa zabio drugi pogodak kojeg je sudac poništio i pokazao mu žuti karton. Odmah potom izvadio je i crveni, premda je izostala burna reakcija hrvatskog napadača i premda prije nije javno opomenut. U čudu je Da Silva odšetao s travnjaka, no ostaje upitno je li ga i zaslužio zbog kakve možebitne opaske upućene u smjeru djelitelja pravde.

Utakmica je potom dobila na agresivnosti u negativnom smislu, a momčadi su se izmjenjivale u prilikama (Dinamo pogodio i okvir gola). Uslijedile su burne reakcije, naguravanja suparnika u više navrata sve do kraja ogleda, a snage na travnjaku su izjednačene u 85. minuti (drugi žuti dobio Betao). Dvije minute potom Šahtar (Adriano) zabio je za konačnih 2-0.

U 88. minuti žuti karton zbog prekršaja i koškanja sa suparnikom (Milevskij) požutio je i Srna.

Osvojeni Kup Šahtarov je sedmi ukupno i prvi nakon 2008. godine.

Za poraženu momčad kompletnu je utakmicu odradio Ognjen Vukojević.