U polufinalu i Gana

Veznjak Barcelone zabio za veliko slavlje Malija!

Boljim izvođenjem jedanaesteraca 5-4, reprezentacija Malija pobijedila je Gabon u četvrtfinalu Afričkog kupa nacija. Nakon 90 i 120 minuta igre rezultat je bio 1-1...

Nakon što je u subotu Obala Bjelokosti s 3-0 svladala Ekvatorsku Gvineju, jednog od dva domaćina afričkog prvenstva, dan kasnije se od natjecanja oprostio i onaj drugi, Gabon, iako je bio blizu polufinalu.

Gabon je, naime, poveo u 55. minuti, kada je Mouloungui udarcem lijevom nogom s desetak metara razgalio domaće navijače. No, u 84. minuti je Diabate iz okreta sretno i spretno poentirao za 1-1.

U izvođenju penala za domaćine nije zabio Aubameyang u četvrtoj seriji. Seydou Keita, 31-godišnji vezni nogometaš Barcelone, koji je bio proglašen za najboljeg sportaša Malija za prošlu godinu, a ovo mu je vjerojatno i posljednje veliko natjecanje u dresu reprezentacije, zabio je zadnji udarac s bijele točke za veliko slavlje Malija, koji će u polufinalu igrati protiv Obale Bjelokosti.

Gana je posljednja izborila plasman u polufinale. U četvrtfinalu odigranom u Francevilleu pobijedila je Tunis s 2-1 u produžetku. U polufinalu će igrati protiv Zambije u srijedu, kada će svoj polufinalni ogled odigrati i Obala Bjelokosti i Mali.

Gana je protiv Tunisa povela u 10. minuti iz lijepe akcije, koju je pogotkom glavom okončao John Mensah. Braniču i kapetanu Gane ovo je bio već drugi gol na turniru. Zabio je i u startnoj pobjedi protiv Bocvane 1-0.

Tunis je izjednačio u 42. minuti, kada je Khelifa poentirao glavom nakon centaršuta Dhaouadija.

Odluka o pobjedniku pala je u 101. minuti. Grubo je pogriješio vratar Tunižana Mathlouthi, koji je nakon centaršuta ispustio loptu koju je praktički već ukrotio. U blizini se našao 22-godišnji napadač Marseillea Andre Ayew, najbolji afrički nogometaš prošle godine u izboru BBC-a, te je lakoćom gurnuo loptu u praznu mrežu. I njemu je to bio drugi gol na turniru.

Tunis je utakmicu završio s čovjekom manje, jer je Aymen Abdennour u 108. minuti dobio crveni karton zbog udaranja Ayewa laktom u lice.

Od svih sudionika ovogodišnje afričke smotre, Gana je najtrofejnija s četiri naslova pobjednika Kupa nacija. No, zadnji trofej je Gana osvojila još 1982. godine.