Upozorenje za Štimca

Everton 'šokirao' ManU: Belgijac briljirao, Jelavić se ozlijedio

Nogometaši Manchester Uniteda pali su već na prvoj prepreci u novoj sezoni Premierlige. Na svome je Goodison Parku Everton slavio protiv blijedih “crvenih vragova” s 1-0...

U završnici prošle sezone “toffeesi” su izborenim remijem na Old Traffordu (4-4) praktički izbili Fergusonovoj momčadi naslov iz ruku, a sada su je srušili i na samom startu nove sezone. Menadžer Uniteda je utakmicu započeo s Wayneom Rooneyjem i Dannyjem Welbeckom u napadu, dok je najzvučnije ovoljetno pojačanje, Robina van Persieja, ostavio na klupi. Od prve je minute, pak, u vatru bacio Shinjija Kagawu koji je ljetos došao iz Borussije Dortmund. S druge strane je David Moyes očekivano od starta pružio priliku našem Nikici Jelaviću.

Gosti su od samog početka utakmice pokazivali vrlo malo. Everton je imao znatno bolje prilike: najprije je u 13. minuti Marouane Fellaini iz teške pozicije pogodio stativu, potom je odličan udarac Stevena Pienaara s vrha šesnaesterca obranio David De Gea koji se istaknuo i u 41. minuti prilikom udarca Leona Osmana.

Potonji je igrač u 49. minuti iz poluvoleja pogodio gredu, a nadmoć su domaći napokon okrunili u 57. minuti kada je korner izveo bivši Unitedov igrač Darron Gibson, a Fellaini je nadskočio obranu gostiju i glavom zabio za 1-0. Belgijancu je to bio treći gol protiv Uniteda u karijeri, još je samo protiv Boltona bio tako efikasan.

Everton v Man Utd 1-0 Goals & Highlights 20-08-12 by kofiswag

Kako je utakmica odmicala, United je pojačavao pritisak, ali bez ikakvog učinka. Nije mu pomogao ni ulazak Van Persieja u 68. minuti, nekoliko trenutaka nakon što je Tom Cleverly imao najbolju priliku za izjednačenje. Njegovu je loptu, međutim, praktički s crte izbio Phil Jagielka.

Jedino dobro za United nakon ove utakmice zvuči podatak da je u dva od prethodna tri navrata kad je izgubio u 1. kolu na kraju i osvajao naslov. Događalo se to u sezonama 1992/93 i 1995/96. Nikica Jelavić nije se upisao u strijelce, ali odigrao je solidnu utakmicu, a teren je napustio u 90. minuti lagano šepajući i držeći se za zadnju ložu lijeve noge. Ali, prema njegovom skakanju nakon utakmice i proslavi pobjede izbornik Igor Štimac može mirno spavati jer očito ništa ozbiljnije nije posrijedi. (TS/Agencija VLM)