19.11.1969. na Maracani

U ovom ga Messi nikad neće dostići: Prije 43 godine Pele zabio 1000. gol

Poslije tog dana više ništa u nogometu nije bilo isto - prije točno 43 godine Pele je postigao svoj 1000. gol.

Legendarni Brazilac 19. studenog 1969. sa svojim je Santosom išao u goste Vascu Da Gami, na Maracanu, gdje ih je čekalo 125 tisuća navijača.

Brazilska javnost, a posebno novinari i fotoreporteri (u što se možete uvjeriti u priloženom videu nakon postignutog gola), iščekivali su trenutak kada će Pele postići ono što se činilo nemogućim.

U prvom poluvremenu je Pele prvo pogodio okvir gola, a da se upiše u strijelce ispriječio mu se jednom briljantnom intervencijom i tadašnji Vascov vratar Andrada. Ipak, u nastavku je cijela priča dobila željeni epilog.

Pele je srušen u šesnaestercu, dosuđen je jedanaesterac, a kad je Santosov bek Rildo htio izvesti najstrožu kaznu, kapetan momčadi Carlos Alberto naredio mu je da loptu prepusti Peleu. Andrada u novom obračunu nije imao šanse.

Podaci o Peleovom učinku tijekom karijere sežu i do 1282 pogotka u 1366 utakmica, ali nemali je broj onih koji, najblaže rečeno, suspektno gledaju na te brojke (1091 gol za Santos, 64 za New York Cosmos, 95 za Brazil i 32 u ostalim utakmicama).

Nedavno je Lionel Messi u Barceloninoj pobjedi protiv Mallorce zabio dva pogotka kojima je prestigao Pelea po broju pogodaka u jednoj kalendarskoj godini (76:75). Kad jednog dana Leo objesi kopačke o klin, teško će imati Peleove brojke...